فرهنگ و جامعه

تاثیر احسان در تحقق رفاه اجتماعی

۱۳۹۵ اسفند ۱۶

نیازهای مادی و معنوی مردم و نابسامانی های اجتماعی آنقدر پر شمار است که رفع آن فراتر از توان و امکانات محدود ارگان های دولتی می باشد؛ بنابراین نیاز به راه درمانی دیگری است تا در کنار دولت به رفع نیاز مردم پرداخته، زمینه پیشرفت و شکوفایی جامعه را فراهم سازد.

جزئیات

جوانان از حاشیه تا حرکت های احساسی

۱۳۹۵ اسفند ۱۵

اوج استعداد و توانایی انسان در مرحله جوانی است. در این دوران، انسان می کوشد تا از قابلیت های خود بیشترین بهره وری را کسب کند؛ اما اگر نادیده گرفته شده و به حاشیه رانده شود، ممکن است دست به رفتارهای نسنجیده ای بزند که آتش آن دامن کل جامعه را بگیرد.

جزئیات

اهمیت توازن رشد فکری و مادی در بنای حکومت

۱۳۹۵ اسفند ۱۳

تشکیل یک دولت قدرتمند و باثبات آرزوی هر دولتمردی است، چنین حکومتی می تواند از شأن و کرامت مردم حفاظت کرده و در نتیجه نزد آنان از محبوبیت بیشتری برخوردار شود؛ اما به عقیده آیت الله سید محمد شیرازی لازمه این امر رشد فکری، فرهنگی همپایه رشد اقتصادی است.

جزئیات

چگونه با بدزبانی مقابله کنیم

۱۳۹۵ اسفند ۰۹

خشونت کلامی، به‌شکلی گسترده و در شبکه‌های اجتماعی، به‌وفور ديده می‌شود. ما نه‌تنها تقريبا هر روزه قربانی خشونت می‌شويم بلکه خودمان نيز قربانيانی به‌جا می‌گذاريم. ببینیم اسلام در خصوص خشونت و آزار زبانی چه گفته و برای مبارزه با آن چه راهکاری ارائه داده است؟

جزئیات

ویژگیهای ده گانه مدیر موفق

۱۳۹۵ اسفند ۰۷

برای آنکه یک مدیر بتواند کشتی مدیریت خود را از دریای پرتلاطم حوادث و ناآرامیها با موفقیت عبور داده و به ساحل موفقیت و پیروزی رساند، باید ویژگیهایی داشته باشد که کمبود کمی و کیفی هریک از آنها موجب ضعف و حتی شکست در عرصه مدیریت می گردد:

جزئیات

مدیریت، رمز پیشرفت ملتها

۱۳۹۵ اسفند ۰۲

رسیدن به اوج سخت است و در اوج ماندن سخت تر. بسیاری از کسانی که قله های موفقیت را فتح می کنند، دیری نمی گذرد که به زیر کشیده می شوند و دلیل این شکست آن است که فن مدیریت را نیاموخته اند؛ مقاله ذیل به اهمیت مدیریت در شئون مختلف زندگی پرداخته، پاره ای از اصول و قواعد حاکم بر آن را از دیدگاه آیت الله سید محمد شیرازی تبیین می نماید.

جزئیات

نقش آگاهی در تحقق اصلاحات اجتماعی

۱۳۹۵ اسفند ۰۱

اصلاحات، بهترین راه برون رفت از مفاسد و معضلات اجتماعی است. بسیاری از مصلحان برای تغییر کج روی ها و نابسامانیهای جامعه تا پای جان کوشیدند تا مردم را از پرتگاهها نجات دهند. پیامبران و امامان اسمانی بهترین الگو برای مصلحان هستند که در این رهرو جامعه را رهبری کردند.

جزئیات

راه پیشرفت، از اندیشه می گذرد

۱۳۹۵ بهمن ۳۰

موفقیت در رسیدن به جایگاهی عالی و کسب محبوبیت نزد مردم در گرو سه اصل کلی است: خردورزی، مطالعه و به کارگیری تجربیات دیگران در زندگی. انسان در سکوت اندیشه این فرصت را می یابد تا پیرامون زندگی و حوادث جهان به تفکر پرداخته و به عوامل پیشرفت و عقب ماندگی ملل مختلف بیندیشد، درحالیکه پر حرفی امکان فکر کردن درباره مسائل دیگر را از انسان می ستاند و تنها دغدغه فرد پرحرف چگونگی بیان کلمات است.

جزئیات

آنگاه که خشونت ابزار وصول به هدف قرار گیرد

۱۳۹۵ بهمن ۲۷

از آنجا که خشونت دستاویز برخی از گروهها و جنبش های اجتماعی برای ایجاد تغییرات سیاسی، فرهنگی و... در جامعه است، این سؤال مطرح می شود که آیا خشونت برای تحقق آرمان ها و اهداف مورد نظر ابزار مفید و اثربخشی می باشد یا نتیجه معکوس داشته، امید به ایجاد تغییراتی مثبت را کم رنگ می کند؟ در مفهوم کلی تر آیا هدف می تواند توسل به خشونت را به عنوان وسیله توجیه نماید؟

جزئیات

ظهور پدیده خودزنی بین دانش آموزان را جدی بگیریم

۱۳۹۵ بهمن ۲۶

امروزه يکی از مسائل مهمی که در کلينيک‌های روان‌شناسی، مشاوران با آن مواجه هستند، مراجعه نوجوانانی است که خود‌زنی کرده، به بدن خود آسيب‌ وارد کرده‌اند.

جزئیات

خوب شنیدن را بیاموزیم

۱۳۹۵ بهمن ۲۱

خوب شنیدن در آئین اسلام مورد تشویق قرار گرفته و در ایات و روایات بدان توجه شده و به شنودگان ارا و نظرات مختلف بشارت داده شده است. چرا باید برای رسیدن به موفقیت و کامیابی شنونده خوبی باشیم؟

جزئیات

جایگاه رسانه در اندیشه ایت الله العظمی شیرازی

۱۳۹۵ بهمن ۱۱

از بارزترین شاخصه های مرجعیت شیرازی می توان به اشتی سنت و مدرنیته پرداخت، مقوله ای که در جهان کنونی به صورت تعارض و مقابله این دو با یکدیگر ظاهر شده است. در اندیشه شیرازیها در عین پایبندی به میراث کهن شیعی، پدیده های نوظهور در جهت پیشبرد اندیشه اسلامی و پیشرفت جامعه مورد بهره برداری قرار می گیرد. از بارزترین موارد میتوان به گسترش شبکه های ماهواره ای وابسته به این بیت اشاره کرد که با انتقادهای زیادی مواجه شده است. در این نوشتار به جایگاه رسانه در اندیشه این مرجعیت می پردازیم.

جزئیات

1 25 26 27 28 29 30 31 32 .. 32