فرهنگ و جامعه

چرا اعراب و ایرانیان با یکدیگر بیگانه اند؟

۱۳۹۷ آبان ۱۴

این روزها شبکه های اجتماعی عرصه هتاکی و ابراز خشم اعراب و ایرانیان نسبت به یکدیگر است. کافی است اتفاقی همچون حمله تروریستی اهواز روی دهد یا خبر رفتار نامتعارف چند گردشگر عراقی در ایران منتشر شود تا مردم از هر دو سو، به یکدیگر بتازند و الفاظ رکیک نثار یکدیگر نموده، برای هم آرزوی نابودی کنند؛ اما این کینه و دشمنی از کجا می آید؟

جزئیات

ترس و توسعه نیافتگی

۱۳۹۷ آبان ۰۱

به نظر می رسد که رشد فردی، نتیجه پنج نوع آزادی است: ۱-آزادی ارتباطات ۲-آزادی سازماندهی ۳-آزادی بیان ۴-آزادی متفاوت فکر کردن ۵- آزادی تولید ثروت

جزئیات

حل معضل مهریه در گرو پاسخگویی به نیازهای زنان است

۱۳۹۷ مهر ۲۶

طی هفته گذشته بار دیگر موضوع مهریه و زندانی شدن مردان بابت عدم پرداخت بدهی خود به همسرانشان، سر فصل خبرها و بحث های محافل فقهی و حقوقی قرار گرفت.

جزئیات

امر به معروف و تحریک عناصر قدرت در یک ملت

۱۳۹۷ مهر ۲۶

طی قرن گذشته این تفکر در بین مسلمانان ترویج می شد که راه رسیدن به رشد و شکوفایی، جدایی دین از امور روزمره زندگی است و آنچه سبب پیشرفت کشورهای غربی شده است نه پاسداشت اصول و ارزش های دینی که تفکرات مادی می باشد؛ اما امروزه با مشاهده راستگویی، عدالت، رعایت حقوق و انجام وظایف و سایر رفتارهای نیک و پسندیده حاکم بر مردمان مغرب زمین، نادرستی این تفکر بیش از پیش بر ما آشکار شده است.

جزئیات

آموزش و پرورش؛ انقلاب یا اصلاحات؟

۱۳۹۷ مهر ۲۴

یکی از مسائلی که همیشه موضوعیت داشته و در باب نسبتش با توسعه، پیشرفت و بهبود جامعه بسیار سخن رفته است، موضوع آموزش و پرورش است؛ نهادی که بی شک نبض و شریان اصلی هر جامعه‌ای به دست آن است و گردانندگان و سیاست گذاران جوامع بشری با همه اختلافی که در روش دارند در این نقطه متفق القولند که برای پیشبرد اهداف خود باید به سراغ این نهاد بروند.

جزئیات

روزهای دگرگونی چهره جهان

۱۳۹۷ مهر ۲۲

جهانی در نقاط عطفی چهره ای متفاوت یافت؛ از جنگ به صلح در‌امد از تاریکی به نور گرایید و بارقه هایی از امید بار دیگر برچهره انسانها نمایان شد. این روزها کدامند؟

جزئیات

معضل نژادپرستی در غرب

۱۳۹۷ مهر ۱۱

چرایی این امر که نیویورک صحنه‌ی شماری از جنجال‌های آلمان بوده است، بر همگان واضح و روشن است. اهالی این شهر، بیگانگان را در خیابان تعقیب کرده و به سبک هیتلر به آنان سلام می‌کنند و مزاحم انها می‌شوند.

جزئیات

گسترش شبکه های مجازی؛ رویارویی مثبت همگام با خویشتنداری

۱۳۹۷ مهر ۰۹

دسترسی نامحدود به محتوای موجود در حوزه‌ی فناوری اطلاعات، به فرورفتن در باتلاق دستگاه اطلاعات جهان غرب انجامیده است. از سوی دیگر، فیلتر محتوای این فضا به طور کامل، نیز معنایی جز تجاوز به بسیاری از حقوق آموزشی، فردی و اجتماعی مردم ندارد.

جزئیات

دوران کودکی، مسئله‌ای فراموش شده در عراق

۱۳۹۷ شهریور ۲۴

در تاریخ 20 نوامبر 1989، مجمع عمومی سازمان ملل متحد، پیمان‌نامه‌ی بین‌المللی حقوق کودک را برای سراسر جهان، به تصویب رساند. عراق، به عنوان یکی از کشورهای جهان، با توجه به توصیه‌های کنوانسیون حقوق کودک، متعهد شده است تا زیرساخت‌های لازم را برای بهسازی دوران کودکی فرزندان خود، فراهم کند. مفاد این کنوانسیون بین‌المللی برای دوران کودکی، بدین شرح است:

جزئیات

چگونه می‌توان حس شهروندی را در وجود افراد نهادینه کرد؟

۱۳۹۷ شهریور ۲۲

نهادینه کردن مفهوم شهروندی در افراد در گرو توسعه سازمان‌های آموزشی و فرهنگی است. پرورش نیروی انسانی کارآمد و متخصص و اندیشمند بدون وجود یک سیستم صحیح تربیتی امکان‌پذیر نمی باشد. بنابراین برخلاف تصور بسیاری، جامعه در ایجاد و باورمند کردن مفهوم شهروندی نقش بسیار پررنگ تر و تأثیرگذار تری نسبت به دولت ایفا می کند.

جزئیات

نااطمينانی های امروز، ما را به آينده مبهم پرتاب می كند

۱۳۹۷ شهریور ۱۹

در حالی که در گذشته برخی اندیشمندان از فروپاشی امر سیاسی در ایران سخن می‌گفتند در سال‌های اخیر برخی از فروپاشی امر اجتماعی سخن می‌گویند. حتی اگر این دیدگاه را نپذیریم اما به نظر می‌رسد نشانه‌های در جامعه ایران آشکار شده که نگران‌کننده است. بحران خانواده، بی‌اعتمادی و بی‌تفاوتی اجتماعی، بی‌تفاوتی نخبگان و از همه مهم‌تر فساد سیستماتیک نشان می‌دهد که جامعه ایران در وضعیت مساعدی به‌سر نمی‌برد.

جزئیات

بازخوانی خاستگاه اخلاق؛ درون یا برون انسان؟

۱۳۹۷ شهریور ۱۷

همواره در برخی دانشگاه‌ها و مجامع علمی، بین دانشجویان لیبرال و محافظه‌کار، بحث و اختلاف وجود داشته است؛ چرا که همیشه دانشجویان لیبرال، با قرار گرفتن تمامی‌ اختیارات در خدمت گروه محافظه کار، مخالف بوده‌اند. آنچه به این پدیده دامن می‌زند، عملکرد برخاسته از احساسات پیروان مکتب لیبرالیسم است.

جزئیات

1 2 3 4 5 6 7 8 .. 25