فرهنگ و جامعه

نفوذ کشورهای ثروتمند عرب، در اتاق های فکر غرب

۱۳۹۸ مهر ۰۱

درحالیکه سعودی و امارات در حال بسط و افزایش قدرت نرم خود در خاورمیانه و شمال آفریقا هستند، از غرب نیز غافل نشده اند.

جزئیات

علل عقب ماندگی ایرانیان

۱۳۹۸ شهریور ۳۰

اگر این اصل کلی را بپذیریم که علل و موجباتی که سبب ساز عقب ماندگی ایران شدند از درون جامعه ایران برخاسته اند، برای یافتن این علل مجبور هستیم که به خود جامعه ایران مراجعه کنیم.

جزئیات

چرا تحصیل کرده ها کارآمد نیستند؟

۱۳۹۸ شهریور ۲۹

در کشورهای جهان سوم اگر صاحب مدرکی بخواهد بر اساس شناخت، منافع ملی، کار جمعی و مشورت عمل کند، به تدریج ناکام می ماند. تحصیل کرده در جهان سوم در نهایت در دو کار متوقف می شود: لذت از زندگی و توجیه وضع موجود.

جزئیات

زنانی که از مرگ می گریزند

۱۳۹۸ شهریور ۱۶

میزان خشونت در آمریکای مرکزی به حدی است که به گفته سازمان ملل زندگی در آنجا به اندازه زندگی در مناطق جنگی خطر آفرین است.

جزئیات

تحول در سبک نگرش به مرگ در امریکا

۱۳۹۸ شهریور ۱۲

اخیراً فیلم مستندی تولید شده که حاکی از تغییر نگرش مردم آمریکا نسبت به مرگ است.

جزئیات

آنچه تمدن غرب را مدیون فرهنگ اسلامی کرده است

۱۳۹۸ شهریور ۰۵

جبر، کیمیا و الکل همگی برگرفته از واژگان عربی هستند که در دوران جنگ‌های صلیبی وارد غرب شدند.

جزئیات

موانع پیش روی زنان سعودی همچنان باقی است

۱۳۹۸ مرداد ۲۶

دولت آل سعود که همواره به دلیل محدودیت های حاکم بر فعالیت زنان، از سوی فعالان حقوق بشر، دولتی سرکوبگر شناخته می شد، دست به اصلاحات زده و با کاهش این محدودیت ها، به زنان سعودی آزادی های جدید و بی‌سابقه‌ای، از رانندگی گرفته تا مسافرت به خارج از کشور، داده است.

جزئیات

افزایش میل به خودکشی در عراق

۱۳۹۸ مرداد ۱۲

پیش از این صحبت از خودکشی در عراق تابو محسوب می شد؛ ولی با افزایش این پدیده، اکنون این تابو شکسته شده و از رسانه ها گرفته تا مقامات سیاسی، مذهبی و مسئولان بهداشتی به این موضوع توجه بیشتری نشان می دهند.

جزئیات

مسیر ناهموار عربستان در اعطای بیشتر ازادی

۱۳۹۸ مرداد ۰۵

بسیاری از محدودیت‌های اجتماعی سختگیرانه‌ ای که حکومت عربستان طی ده‌ها سال بر زندگی مردم اعمال کرده بود، یکی یکی در حال رفع ‌شدن است؛ اما بهبود اوضاع در این کشور به این سادگی‌ها که به نظر می‌رسد، نیست.

جزئیات

عراق پسا داعش و جامعه ای در حال تغییر

۱۳۹۸ تیر ۲۶

با خروج داعش از خاک عراق، آرامش به مردم این کشور بازگشته است و بازگشایی منطقه سبز بغداد به روی مردم، نشان از آن دارد که اوضاع این کشور، در حال تغییر است.

جزئیات

ترکیه پیشرو در صنعت تعطیلات حلال

۱۳۹۸ تیر ۲۴

«سلما محمود» از شهروندان مسلمان بریتاینا در گفتگو با خبرنگار میدل ایست آی از مشکلات خود در پیدا کردن جای مناسب برای گذران تعطیلات می گوید

جزئیات

خطرات و آسیب های انتشار عکس کودکان در فضای مجازی

۱۳۹۸ اردیبهشت ۲۲

این روزها یکی از تفریحات پدران و مادران گرفتن عکس از فرزندان و اشتراک گذاری در فضای مجازی است؛ به گونه ای که نمایش تمام مراحل رشد کودک از بدو تولد تا رفتن به مدرسه و سایر تحولات و رویدادهای زندگی او در شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک و اینستاگرام به امری عادی بدل شده است.

جزئیات

1 2 3 4 5 6 7 8 .. 28