فرهنگ و جامعه

عکاسی با موضوع نماز

۱۳۹۸ اردیبهشت ۱۲

عکاس مسلمان برای گرفتن عکس با موضوع نماز خواندن مسلمانان در انظار عمومی برنده‌ی جایزه‌ی بین‌المللی گلدزیهر 2019 شد.

جزئیات

افتتاح مسجد بانوان در تورنتو

۱۳۹۸ اردیبهشت ۱۱

در مقابله با افزایش اسلام‌هراسی در جهان و به خصوص در غرب، گروهی از مسلمانان ساکن تورنتو کانادا به منظور اختصاص یک فضای مقدس و امن برای بانوان، به تأسیس مسجد ویژه‌ی بانوان در این شهر، همت گماردند.

جزئیات

پرجمعیت‌ترین کشورهای مسیحی و مسلمان جهان

۱۳۹۸ اردیبهشت ۰۸

جدول‌های زیر پرجمعیت‌ترین کشورهای مسیحی و مسلمان جهان را در سال‌های 2015 و 2060 نشان می‌دهد. رتبه‌بندی درج شده در این جدول‌ها، ناشی از تفاوت در تمرکز و تنوع جمعیت و تغییرات پیش بینی شده در رابطه با پیروان این دو مذهب بزرگ جهان است. این دو جدول نشان می‌دهد که جمعیت مسلمانان جهان نسبت به جمعیت مسیحیان جهان بیشتر در مراکز اصلی جمعیت اسلامی متمرکز است و مسیحیت، از پراکندگی جمعیت بیشتری نسبت به اسلام در سراسر جهان برخوردار است.

جزئیات

روند روبه‌رشد سهم مشارکت بانوان در مجالس قانون‌گذاری سرتاسر جهان[1]

۱۳۹۸ فروردین ۳۱

بانوان، 24 درصد از نمایندگان مجالس را در سراسر جهان تشکیل می‌دهند. اگرچه این سهم از مشارکت در مجالس قانون‌گذاری نسبت به دهه‌ی گذشته افزایش یافته، اما بر اساس تجزیه و تحلیل داده‌ها که توسط اتحادیه بین‌المجالس[2] صورت گرفته است، همچنان نسبت به کل جمعیت جهان، پایین‌تر از سهمی است که زنان شایستگی احراز آن را دارند.

جزئیات

غلبه بر خشم، آموزه‌ی امام کاظم (ع)

۱۳۹۸ فروردین ۱۲

زندگی انسان مدرن امیخته با انواع خشمها و شرارتهاست. او که از مرارتهای روزانه خسته است لحظه ای خشم، اتش بر رفتار او می‌اندازد و فاجعه می‌افریند. چگونه خشم خود را کنترل کنیم.

جزئیات

اسلام هراسی، دلایل و راهکارها

۱۳۹۷ اسفند ۲۸

روز جمعه یک مرد سفیدپوست و ملی گرای افراطی در حمله به یک مسجد در نیوزیلند نمازگزاران را به رگبار بست و دهها نفر را کشت. وی در مانیفست خود نوشته بود: می‌خواستم به مسلمانان بگویم که سرزمین ما هرگز سرزمین شما نخواهد شد؛ زمین ما متعلق به خود ماست؛ تا زمانی که یک سفید پوست زنده باشد، هرگز نمی‎توانید به سرزمین‌های ما هجوم بیاورید و هرگز جایگزین مردم ما نخواهید شد.

جزئیات

مهم‌ترین تهدیدها برای حیات بشر

۱۳۹۷ اسفند ۱۲

شاید یکی از کابوس‌های آزاردهنده‌ی انسان امروزی، نابودی نسل بشر باشد. این کابوس وحشتناک در حقیقت، در اثر شماری از پدیده‌هایی که در این مقاله بدان اشاره می‌گردد، تهدیدی جدی برای حیات آدمی به شمار می‌رود.

جزئیات

آموزش‌ لازمه‌ی مقابله با افراط‌ گرایی اسلامی

۱۳۹۷ اسفند ۰۶

رفتار وحشیانه و غیرانسانی دواعش به ویژه در غرب، باعث پیدایش بدبینی و ایجاد تصویری خشن از دین اسلام و تغییر نگاه آنها به مسلمانان شده است. از این رو، در حال حاضر، تلاش برای مبارزه با افراط‌گرایی اسلامی (1) به عنوان بزرگترین دغدغه‌ی جوامع بشری، به ویژه از سوی مسلمانان و فعالان مذهبی، شایسته و بایسته است.

جزئیات

نوید کاهش جمعیت

۱۳۹۷ اسفند ۰۴

در صورتی که کاهش احتمالی و تدریجی جمعیت ناشی از انتخاب آزادانه باشد، می‌بایست مورد استقبال قرار گیرد. در واقع، نرخ اندک باروری و پیری جمعیت، چالش بزرگ جمعیت شناختی در راستای رفاه بشر، نیست؛ ولی بالا بودن نرخ باروری و رشد سریع جمعیت در پاکستان، بیشتر کشورهای خاورمیانه و آفریقا معضلی است که می‌بایست مورد بررسی قرار گیرد.

جزئیات

بافت فرهنگی و هوش

۱۳۹۷ بهمن ۰۷

یکی از مسائلی که در رابطه با میزان هوشمندی افراد مطرح است، آن است که آیا آزمون‌های هوش از استاندارد لازم برخوردارند یا آزمون‌های هوش را باید مطابق با جوامع مختلف و فرهنگ آن‌ها تنظیم کرد؟

جزئیات

نیمهٔ از یاد رفتهٔ افغانستان

۱۳۹۷ بهمن ۰۲

بسیاری از دیپلمات‌ها، در خصوص حقوق زنان افغانستان، در مذاکرات صلح با طالبان، بر این باورند که این موضوع در شمار اولویت‌های اصلی این مذاکرات قرار نمی‌گیرد. اما در نظر داشتن این نکته بایسته است که معاهده‌ی صلحی که مورد تائید نیمی از جمعیت افغانستان قرار نگرفته باشد، نه تنها از ارزش و اعتبار لازم برخوردار نیست، بلکه احتمالاً حفظ چنین توافقی که زنان در مذاکرات آن نقشی نداشته‌اند، دیری نخواهد پائید.

جزئیات

حضور زنان در ارتش

۱۳۹۷ دی ۲۵

با وجودی که استخدام زنان در نیروهای مسلح در کشورهای عربی روندی رو به رشد داشته است، آنان همچنان برای احراز این‌گونه مشاغل با سقف شیشه‌ای[1] مواجه هستند.

جزئیات

1 2 3 4 5 6 7 8 .. 28