فرهنگ و جامعه

اراده تغییر و نخبگان شکست‌خورده

۱۳۹۷ مرداد ۲۸

مبنای هرگونه حرکت و جنبش تحول خواهانه بر اراده، خواست و اندیشه فرد فرد انسان ها استوار است. تغییر و تحول خواهی چیزی نیست که از درون یک گروه یا جمع شکل گیرد بلکه این اراده و خواست افراد است که با یکدیگر جمع شده و خواست گروهی را رقم می‌زند؛

جزئیات

تحلیلی از نقش سرمایه‌های نمادین در توسعه

۱۳۹۷ مرداد ۰۸

تنها یک کشته داد. یکی از غواصان که برای نجات بچه‌ها رفته بود در مسیر برگشت بی‌هوش شد و جان سپرد. اما ۱۲ نوجوان فوتبالیست و مربی آنها که دو هفته بود به‌خاطر وقوع سیل و انباشت آب در مسیر غار، در انتهای غار به دام افتاده بودند نجات یافتند.

جزئیات

شخصیتی کاریزماتیک

۱۳۹۷ تیر ۲۰

بسیاری در سودای کسب شخصیتی تأثیرگذار و گیرا به سر می برند و بدین منظور در دوره های آموزشی مختلف شرکت می کنند؛ اما سؤال این است که آیا با آموزش می توان به شخصیتی کاریزماتیک دست یافت؟

جزئیات

چهار انگشت فاصله بین حق و باطل

۱۳۹۷ تیر ۱۳

گاه دانشمندان غربی ادعاهایی را مطرح می کنند که به ظاهر پشتوانه علمی داشته و با تحقیق و آزمایش بدست آمده است؛ اما با گذشت زمان روشن می شود که این ادعاها، پیش‌بینی‌هایی بیش نبوده که براساس اسطوره‌های باستان مطرح شده است. این امر نشان می دهد که نباید به آنچه می‌شنویم بسنده کنیم و هرآنچه گفته می شود را چشم بسته قبول نماییم؛ بلکه باید عقل، آگاهی، فرهنگ و ایمان خود را شاخص و معیار در تشخیص حقیقت قرار دهیم چراکه بین حق و باطل تنها چهار انگشت فاصله است.

جزئیات

لب های خشکیده ایران

۱۳۹۷ تیر ۱۳

دکتر ناصر کرمی دغدغه‌ای جدی در باره مسایل و مشکلات محیط زیست دارد، او که سردبیر خبرگزاری محیط زیست بود در حال حاضر به تدریس در دانشگاه برگن نروژ مشغول است. در مصاحبه مجله تابلو با دکتر کرمی، وی از نابودی دشت‌های ایران و از سوء مدیریت در حوزه مسایل محیط زیست ایران سخن می‌گوید.

جزئیات

فرهنگ فراموش شده عذرخواهی

۱۳۹۷ تیر ۱۱

معذرت می‌خوام. یک جمله دو کلمه‌ای بسیار ساده است که بیان کردنش برای اغلب ما یکی از سخت‌ترین کارهای دنیاست. خیلی از ما حاضر هستیم، ساعت‌ها و حتی روزها برای کار اشتباهی که مرتکب شده‌ایم، توجیه و دلیل بیاوریم؛ توجیه‌هایی که خیلی وقت‌ها خنده‌دار هم به نظر می‌رسند اما تحت هیچ شرایطی حاضر نیستیم که بگوییم: «معذرت می‌خوام.»

جزئیات

فرهیختگان و تحولات جامعه

۱۳۹۷ تیر ۰۵

هنگامی که از شخصیت های فرهنگی سخن می گوییم، مقصود کسانی هستند که با تکیه بر دانش و خرد خویش می توانند بر دیدگاه و روش زندگی سایرین اثر گذارند و جهل و بی فرهنگی را از جامعه ریشه کن سازند. اما این امر منوط به این است که میان فرهیختگان و سایر مردم ارتباطی دوستانه حاکم باشد، آنها خود را برتر از دیگر اقشار جامعه ندانند و جدای از مردم زندگی نکنند.

جزئیات

جدال هویتها در جامعه

۱۳۹۷ خرداد ۲۸

«پیکو پارک» در کتاب خود «سیاست جدید هویت» معتقد است که وجود هویت‌های اجتماعی متعدد بدان معنا نیست که تمام اینها در عمق و ریشه با یکدیگر متفق و همسان باشند، زیرا رفتارهایی که بیانگر ارتباط بین انسان‌هاست از نظر ساختاری و شکل و ارزش و انواع رویکردها متفاوت است.

جزئیات

با کودکان خود چگونه رفتار کنیم؟

۱۳۹۷ خرداد ۲۵

ما دوران صفر تا شش سالگی را بیشتر به چشم دورانِ مراقبت می نگریم تا تربیت. علی رغم افزایش سطح تحصیلات، اما نگاه پدران و مادران کم تر متوجه ظرافت های ویژه این دوره است. تلنگر به سطح آگاهی عمومی و نگرش خانواده ها نسبت به دوره کودکی موضوع نخستین میز گفت و گوی اندیشکده آموزش و پرورش عصر ایران بود. دکتر حسن عشایری، عصب شناس و استاد دانشگاه و دکتر شیوا دولت آبادی، روان شناس و فعال حقوق کودک، دو میهمان اندیشکده آموزش و پرورش عصر ایران در این گفت و گو بودند.

جزئیات

روح‌ منزوی

۱۳۹۷ خرداد ۲۱

بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی بیش از سیصد میلیون نفر از مردم جهان در سال ۲۰۱۵ به افسردگی مبتلا بودند که بیش از چهار درصد جمعیت جهان را شامل می‌شود. طبق این برآورد، شمار مبتلایان به افسردگی در حال افزایش است و بین سال‌های 2005 تا 2015 این افزایش، 18 درصد بوده است. آماری هم به‌تازگی منتشر شد مبنی بر اینکه میزان شیوع اختلالات روانپزشکی در تهران 30.2 درصد و درکشور 23.4 درصد از کل جمعیت بالغ و در مجموع 27.6 درصد از بانوان و 19.4 درصد از مردان را شامل می‌شود. حال این پرسش مطرح می‌شود که جامعه مدرن واجد چه ویژگی‌هایی است که در آن سلامت روان به خطر افتاده است؟

جزئیات

بلوغ اجتماعی و فکری، لازمه ازدواج موفق

۱۳۹۷ خرداد ۰۷

ازدواج به‌عنوان يك پديده فرخنده، نقطه عطف بلوغ است ولی متأسفانه هنوز بسياری از افراد در جامعه ما بلوغ جسمی را تنها ملاك ازدواج قلمداد مي‌كنند و توجهی به بلوغ فكری و اجتماعی ندارند؛ يعنی اصولا برايشان مهم نيست كه فرد، توانايی ازدواج دارد يا نه.

جزئیات

شبکه‌های اجتماعی، تنوع فرهنگی یا نابودی ارزش‌ها

۱۳۹۷ خرداد ۰۵

امروزه رسانه ها و شبکه های اجتماعی ابزاری در دست قدرت های جهانی هستند که می کوشند مردم را تحت تأثیر گفتمان خویش قرار داده و خرده فرهنگ ها و ارزش ها را در خود محو کنند. در چنین شرایطی ما موظفیم که با برنامه ریزی و استفاده بهینه از سه عامل جامعه، فرهنگ و اخلاق، تنوع فرهنگی موجود را حفظ نموده و مانع از به وجود آمدن یک جهان «هارمونیک» و یکدست با ارزش ها، باورها و اندیشه های یکسان شویم.

جزئیات

1 2 3 4 5 6 7 8 .. 25