فرهنگ و جامعه

مسلمانان قربانی نژادپرستی غربی

۱۳۹۷ دی ۱۸

تعصب علیه مسلمانان در اروپا به صورت فزاینده‌، در حال افزایش است. اروپائیان که آنان را مداخله‌گرانی سودجو می‌پندارند، ملت خود را به دفاع از خویش در مقابل آنها برمی‌انگیزند. اگرچه این شیوه‌ی برخورد از سوی آنان چندان جدید به نظر نمی‌رسد، ولی استفان بوخن در این مقاله بر آن است تا به روشنگری درباره‌ی این موضوع بپردازد.

جزئیات

عوامل شکست دموکراسی‌های نوظهور

۱۳۹۷ دی ۱۱

مرکز مطالعات راهبردی المستقبل، در طی همایش هم‌اندیشی ماهانه‌ی خود که با مشارکت تعدادی از مدیران مراکز تحقیقاتی و برخی از چهره‌های حقوقی، دانشگاهی، رسانه‌ای و مطبوعاتی شنبه‌ها در انجمن هفتگی در دفتر مرکزی بنیاد فرهنگی-تبلیغاتی نبأ برگزار می‌شود، موضوعی را تحت این عنوان مطرح ساخت: «چرا دموکراسی‌های نوپدید شکست می‌خورند؟».

جزئیات

کیفیت را جایگزین کمیت کنیم

۱۳۹۷ دی ۰۸

ماه گذشته بود که غلامحسین محسنی اژه‌ای٬ معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه از تحت تعقیب قرار گرفتن تعدادی در خصوص پروژه کاهش جمعیت در کشور خبر داد.

جزئیات

مفهوم شهروندی

۱۳۹۷ دی ۰۱

اگر می‌خواهید بدانید چه چیزی موجب فاصله‌ی مردم از حکومت می‌شود یا مفهوم حقوق شهروندی در هر کشور چیست، تنها کافی است نگاهی اجمالی به معیارهای زیر بیاندازید تا دریابید که آیا این معیارها در نظام اجتماعی سرزمین شما وجود دارند یا اینکه به صورت سیستماتیک درهم شکسته‌اند.

جزئیات

رؤیاهای بی‌تاب

۱۳۹۷ آذر ۲۱

بسیاری «اتوپیا» را حاصل تجربه‌ها، رویدادها، الگوها، داستان‌ها و خاطرات یک ملت تعریف می‌کنند؛ به تعبیری، آن را «رؤیای جمعی یک جامعه» می‌دانند که همچون بند یک تسبیح، نسل‌های مختلف را به هم پیوند می‌زند.

جزئیات

تروریسم اطلاعاتی؛ تروریسمی برای تمام فصول

۱۳۹۷ آذر ۱۷

توسعه جهانی در زمینه‌ی اطلاعات و ابزار آن و ارتباطات، در حال حاضر یک واقعیت غیر قابل انکار است. همچنین روابط اجتماعی که در فرایند جمع آوری، پردازش، ذخیره سازی، انتقال و توزیع اطلاعات توسعه می‌یابند، تأثیر مستقیم و رو به رشدی بر توسعه اقتصادی و اجتماعی دارند و به طور جداگانه مبنا و ابزار اصلی دستیابی به اهداف در سیستم اطلاعات جهانی می‌باشند.

جزئیات

نقش ناخودآگاه در توسعه یافتگی

۱۳۹۷ آذر ۱۷

آدمی هر کاری که بخواهد انجام دهد به تئوری نیاز دارد، حتی برای خریدن یک جفت کفش: داشتن اصول روشن و تست شده، مرحله بندی آزمایش اصول و سپس ارزیابی نتیجه.

جزئیات

کلونی‌های دین‌داران و سیاست بقا

۱۳۹۷ آذر ۰۹

«این یه رستورانه. فقط چادریا رو راه می‌دن. محیطش خیلی آروم و معنویه. پرسنلشونم موقع آشپزی وضو دارن. این رستوران رو به دوستان مذهبی و خانم‌های محجبه معرفی کنید تا ان‌شالله کارشون رونق پیدا کنه».

جزئیات

جوامع پیشرفته؛ عدم انحراف و هدف‌گذاری بر اصالت

۱۳۹۷ آذر ۰۷

هر موجودی بر روی زمین، هدفی را دنبال می‌کند. حتی اجسام کوچک نیز از این قاعده‌ی کلی مستثنی نیستند. چه برسد به انسان که برترین پدیده هستی است. مادامی که هدف انسان در زندگی روشن باشد، به پوچی نخواهد رسید. اما آیا همه‌ی انسان‌ها به هدف خاص خود در زندگی، اهمیت می‌دهند؟

جزئیات

بیکاری عامل افزایش خشونت

۱۳۹۷ آذر ۰۵

امروز در همه جوامع پیشرفته دنیا به مقوله خشونت به‌عنوان معضلی بسیار مهم نگاه می‌شود. به‌عنوان مثال چنانچه در سال 1976 تنها 10 درصد امریکایی‌ها به این پدیده به‌عنوان یک معضل نگاه می‌کردند در سال 1982، 90 درصد جامعه به این مقوله توجه کردند.

جزئیات

مدارس غیر انتفاعی و قانون آموزش رایگان در ایران

۱۳۹۷ آبان ۲۹

حق تحصیل رایگان یکی از اساسی ترین حقوق شهروندی است که در قانون اساسی ایران نیز مورد تأکید قرار گرفته است. دسترسی همه ابنا بشر به آموزش رایگان و با کیفیتِ برابر، فارق از میزان ثروت، طبقه اجتماعی، اعتقادات مذهبی و جایگاه قومی، یک حق بنیادی در زندگی انسان امروزی به شمار می‌رود.

جزئیات

چرا اعراب و ایرانیان با یکدیگر بیگانه اند؟

۱۳۹۷ آبان ۱۴

این روزها شبکه های اجتماعی عرصه هتاکی و ابراز خشم اعراب و ایرانیان نسبت به یکدیگر است. کافی است اتفاقی همچون حمله تروریستی اهواز روی دهد یا خبر رفتار نامتعارف چند گردشگر عراقی در ایران منتشر شود تا مردم از هر دو سو، به یکدیگر بتازند و الفاظ رکیک نثار یکدیگر نموده، برای هم آرزوی نابودی کنند؛ اما این کینه و دشمنی از کجا می آید؟

جزئیات

1 7 8 9 10 11 12 13 14 .. 28