نظرگاه اقتصادی

طرح راه ابریشم جدید چین، فرصتی از دست رفته برای ایران

۱۳۹۸ تیر ۰۵

اقتصاد چین که از دهه هشتاد میلادی روند رو به رشدی به خود گرفته، باعث افزایش درآمد ارزی این کشور شده و ذخایر ارزی آن به نحو چشمگیری افزایش یافته است.

جزئیات

قربانیان واقعی الگوهای تجارت چین

۱۳۹۸ تیر ۰۱

بسیاری در غرب، به ویژه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در برابر مازاد تجارت عظیم چین، به ویژه پس از پیوستن این کشور به سازمان تجارت جهانی در دسامبر 2001، موضع‌گیری کرده و آن را مورد طعن و انتقاد قرار می‌دهند. اما در این میان، همسایگان در حال توسعه‌ی چین، دلایل بیشتری برای نگرانی دارند. در واقع، علت بیشتر این نگرانی و تشویش‌ها آن است که آنان نمی‌دانند جاده ابریشم جدید[1] چین چه پیامدهایی به خصوص برای کشورهای در حال توسعه‌ی آسیا در پی خواهد داشت؟ از سوی دیگر، پدیده‌ی دیگری که به همان اندازه، مهم و پیچیده است ولی اغلب از آن غفلت می‌شود، پیامد افزایش روابط تجاری چین با کشورهای در حال توسعه‌ی همسایه است.

جزئیات

آنچه امارات را از سایر کشورهای خاورمیانه متمایز کرده است

۱۳۹۸ خرداد ۱۴

نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ نمایشگاهی جهانی است که قرار است در ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰ به میزبانی دوبی برگزار شود. محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی و نخست‌وزیر امارات متحده، پس از اعلام میزبانی، در اطلاعیه‌ای وعده داد که جهان را در سال ۲۰۲۰ متحیر کند

جزئیات

چرا ترامپ غول فناوری چین را هدف گرفته است؟

۱۳۹۸ خرداد ۱۰

ماههاست که دعوایی تجاری بر سر شرکت هواوی -دومین شرکت بزرگ سازنده تلفن همراه در جهان- بین چین و امریکا جریان دارد.

جزئیات

استراتژی مایک پومپئو

۱۳۹۸ اردیبهشت ۱۱

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در 12 مارس در هوستون تگزاس، در طی یک سخنرانی با بیان استراتژی خود، جمع‌بندی عجیبی را به هیأت مدیره‌ی سازمان نفت جهانی ارائه داد. در این استراتژی او بحث را به دو بخش مربوط به زمانی که ریاست آژانس مرکزی اطلاعات را برعهده داشت و در حال حاضر که به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا به کار مشغول است، تقسیم‌بندی کرد.

جزئیات

آیا ایران از پس بحران کاهش درآمدهای نفتی بر می آید؟

۱۳۹۸ اردیبهشت ۰۴

روز دوشنبه (دوم اردیبهشت) مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اظهاراتی از پایان معافیت تحریم‌های نفتی ایران خبر داد. پیشتر هدف از این اقدام آمریکا، به صفر رساندن فروش نفت ایران اعلام شده بود.

جزئیات

مزایا و معایب استقراض خارجی

۱۳۹۸ فروردین ۱۵

استقراض خارجی، فرصتی برای پیشرفت است یا وام گیرنده را در مشکلات بیشتر گرفتار می‌کند؟

جزئیات

گرجستان چگونه با فساد مبارزه کرد

۱۳۹۷ اسفند ۲۹

چندی پیش مرکز بررسی های استراتژيک رياست‌جمهوری، ميزبان نشست «مبارزه با فساد و ايجاد شفافيت اداری در گرجستان و انتقال تجربيات به ايران» بود. نشست برای عموم آزاد بود اما اغلب حاضران از بخش‌ها و سازمان‌های مرتبط حضور پيدا کرده بودند.

جزئیات

اژدهای هفت سر کاسبان تحریم

۱۳۹۷ اسفند ۲۰

در حالی‎که در ماه‏‌های گذشته اعدام محمد باقری درمنی و محمد مظلومین با عنوان سلاطین قیر و سکه، رسیدگی به پرونده اختلاس در بانک آینده و همچنین دادگاهی شدن حسین هدایتی، خبرساز شده بود، با برگزاری اولین جلسه دادگاه رسیدگی به فساد در شرکت بازرگانی پتروشیمی، توجهات بار دیگر به فساد اقتصادی کاسبان تحریم در دوران رییس جمهور سابق جلب شد

جزئیات

«نَه» اقتصاددانان به اقتصاد کوپنی

۱۳۹۷ اسفند ۱۴

با افزایش قیمت بسیاری از کالاهای مورد نیاز مردم، کمیسیون تلفیق مجلس در بررسی بودجه سال ۹۸ دولت را موظف کرد که برای تامین کالاهای اساسی به شهروندان کالا برگ الکترونیکی ارائه کند. به این ترتیب ایران بار دیگر به اقتصاد کوپنی باز می گردد

جزئیات

تفاوتِ اروپا با آمریکا در مورد ایران

۱۳۹۷ اسفند ۰۱

قدرتِ فراوان باعثِ بی تفاوتی نسبت به دیگران می شود. ریشه اهمیت دادن به دیگران در نیاز و وابستگی است. این یک واقعیت اجتناب ناپذیر زندگی انسان هاست.

جزئیات

آینده ویتنام

۱۳۹۷ بهمن ۱۳

جمهوری سوسیالیستی ویتنام، ۹۵ میلیون نفر جمعیت و ۳۳۱ هزار و ۲۲۱ کیلومتر مربع مساحت دارد. ۸۰ درصد درآمد دولت ویتنام از اخذ مالیات است.

جزئیات

1 2 3 4 5 6 7 8 .. 10