نظرگاه اقتصادی

گرسنگی خطری برای جهانیان

۱۳۹۶ تیر ۰۶

تحقیقات نشان می دهد که فقر و قحطی در جهان گسترده تر شده و شمار بیشتری از مردم با گرسنگی و سوء تغذیه دست و پنجه نرم می کنند. بانک جهانی با علم به این مسأله، برای حل این بحران پیش قدم شده و با دعوت از جامعه بین الملل به همکاری و همفکری، راهکارهای متعددی را برای بهبود کیفیت زندگی اقشار فقیر و محروم ارائه داده است.

جزئیات

تجارت الکترونیک بحرانی برای سازمان تجارت جهانی

۱۳۹۶ خرداد ۱۱

پیشرفت تکنولوژی هر روز چهره ای نو به زندگی انسانها می بخشد و امروزه خود را با تجارت و ردوبدل شدن پول و کالا گره زده است. شرکتهایی مانند علی بابا و دی جی کالا ظهور یافتند و کالاها را ارزان و راحت به دست مشتریان می رسانند. سازمان تجارت جهانی چه رویکردی را برای این پدیده درپیش گرفته؟ در اینده این پارادایم به کجا می انجامد؟

جزئیات

خصوصی سازی گامی در جهت اصلاحات اقتصادی

۱۳۹۶ خرداد ۰۹

در کشورهای توسعه یافته اقتصاد، بر پایه بخش خصوصی استوار است و دولت در فعالیت های اقتصادی نقشی جز نظارت ندارد؛ اما در کشورهای در حال توسعه تلاش ها برای خارج کردن اقتصاد از چتر دولت موفق نبوده و بخش خصوصی رشد و موفقیتی نداشته است. دلیل این ناکامی چیست و عواملی که مانع از شکوفایی و رشد اقتصاد در این کشورهاست چه می باشد؟ یافتن پاسخ به این سؤالات موضوع نشست مؤسسه فرات بود که چکیده ای از نظر کارشناسان را در ادامه می خوانید:

جزئیات

رقابت اقتصادی شهرهای بزرگ

۱۳۹۶ اردیبهشت ۲۸

هر کشوری در جهان دارای فرهنگ و طبیعت مختص به خویش است و می کوشد تا این دیدنی ها را به مردم در دیگر کشورها نیز ارائه دهد. تلاش برای قرار گرفتن در لیست زیباترین و پرجاذبه ترین کشورهای جهان، جلب سرمایه گردشگران و به تبع آن شکوفایی اقتصادی، موجب شده است که رقابتی تنگاتنگ در این عرصه شکل گیرد.

جزئیات

اقتصاد اسلامی و نظامهای مالی جایگزین

۱۳۹۶ فروردین ۲۹

بانکداری اسلامی بر پایه مضاربه و مشارکت با سرمایه گذاران بنا شده، بهره وام به صفر میرسد و برای کارافرینان حد اقل ریسک مالی را فراهم میکند. این شیوه مورد توجه صندوق بین الملی پول قرار گرفته و کشورهای پیشرفته جهان را به خود واداشته است.

جزئیات

قرارداد بوئینگ؛ چارچوبی برای روابط ایران و آمریکا

۱۳۹۶ فروردین ۲۴

بوئینگ نیاز به سرمایه‌گذاری در ایران ندارد، فروش هواپیماهای نو و امن به طور اصولی به نفع مردم است و از همه مهم تر، حامی اشتغال در آمریکا است.

جزئیات

در مغز مخالفین ایران چه می گذرد؟

۱۳۹۶ فروردین ۲۳

در روابط بین الملل اعتماد و برقراری روابط مستحکم بین کشورها از طریق پیوند منافع و روابط اقتصادی حاصل می شود. اگر این قاعده را به ایران و خاورمیانه دلالت دهیم مشاهده می کنیم که کشورهای منطقه با علم به این مسأله اقتصاد ایران را هدف قرار داده و تمام همّ خود را در جلوگیری از سرمایه گذاری کشورهای دیگر در ایران قرار داده اند

جزئیات

وقتی مسکن مهر، ویلای پولدارها می‌شود

۱۳۹۶ فروردین ۱۷

واحدهای مسکونی مهر در شمال ایران به عنوان ویلا خرید و فروش می‌شود. در برخی شهرهای شمالی، مسکن مهر همجوار با ویلاها ساخته شده است.

جزئیات

بحران در نظام بانکی ایران

۱۳۹۶ فروردین ۰۳

امروز تقریبا تمامی دست‌اندركاران و صاحب‌نظران اقتصادی اتفاق‌نظر دارند كه بانك‌های كشور با بحران‌های مختلفی دست به گریبان هستند. همان‌گونه كه بارها گفته شده ادامه وضعیت موجود منجر به فروپاشی نظام بانكی كشور خواهد شد. خوشبختانه مسوولان بانك مركزی بیش از هر كس نسبت به وضعیت موجود نظام بانكی آگاهی دارند و اخیرا نیز وعده نظارت سختگیرانه‌تری را بر بانك‌ها داده‌اند.

جزئیات

قرارداد کرسنت به سود یا به ضرر ایران؟

۱۳۹۵ اسفند ۰۸

قرارداد کرسنت، به یک معمای گازی پیچیده تبدیل شده که مخالفان و موافقانی دارد و با گذشت چهارده سال از امضای این قرارداد، هنوز این قرارداد بلاتکلیف است در این میان موافقان معتقدند که هم اکنون گاز در مشعل سکوهای ایران می سوزد اما حاضر به صادرات آن حتی به قیمت ارزان به کشور امارات نیستیم و مخالفان معتقدند در این قرارداد فساد و تخلفات مالی رخ داده و منافع ملی نیز نادیده گرفته شده است. اما به راستی این قرارداد چه بوده که این همه هیاهو برای آن به پا شد؟

جزئیات

چرا دلار در ایران گران شد؟

۱۳۹۵ آذر ۲۲

افزایش ناگهانی قیمت دلار در اسفند ماه سال 95 بسیاری را در بهت و حیرت فرو برد. مردم نگران از بی ارزش شدن دارایی خود از یکدیگر می پرسیدند چه عاملی قیمت ارز را بالا برده؟

جزئیات

مسکن همچنان در رکود

۱۳۹۵ مهر ۲۸

واکنش بازار مسکن به تک رقمی شدن نرخ سود تسهیلات مسکن همچنان «رکود» و ماندن در انتظار روزهای آینده است، در این بین سازندگان مسکن نیز دریافت سود بانکی را به ساخت و ساز ترجیح می دهند.

جزئیات

1 2 3 4 5 6 7 8 .. 10