نظرگاه اقتصادی

چین؛ از مرزهای ملی فراتر می‌رود

۱۳۹۶ اسفند ۲۸

36 سال پیش وقتی به استخدام دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در آمدم، درس «حکومت و سیاست در چین» به من واگذار شد. درسی اختیاری و طبعا نزد دانشجویان درسی مهم تلقی نمی شد و نزد اکثریت آنها به نسب دروس اجباری از اهمیت کمتری برخوردار بود و استقبال از آن به سلیقۀ آنان بستگی داشت و به عبارت ساده‌تر در حاشیه بود.

جزئیات

دوبی چگونه رکورد پاریس رؤیایی و نیویورک را شکست؟

۱۳۹۶ بهمن ۲۳

در نظر اول بیشتر شبیه شوخی است اما واقعیت دارد. در بین ده شهر اول گردشگری جهان در سال 2017 امیرنشین دوبی با جذب 14.9 میلیون گردشگر از عروس شهرهای جهان پاریس و حتی نیویورک پیشی گرفت؛ رکوردی در حد اعجاز برای مدیران گردشگری شهری که در 8 ماه سال آب و هوای تقریبا غیرقابل تحملی دارد.

جزئیات

اجلاس داووس؛ غیبت ظریف، حضور ترامپ

۱۳۹۶ بهمن ۰۵

بنا به اعلام رویترز محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، از حضور در مجمع جهانی اقتصاد که همه‌ ساله در شهر داووس (سوییس) برگزار می‌شود، انصراف داده و سفر خود به این اجلاس را لغو کرده است. این در حالی است که از زمان به روی کار آمدن دولت حسن روحانی (و تماماً پیش از آن) همواره هیأتی از جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس شرکت کرده است.

جزئیات

گزارش نیویورک‌تایمز از بحران آب در ایران: نیمی از کشور خشک می‌شود

۱۳۹۶ بهمن ۰۳

١٢ استان از ٣١ استان ایران تا ۵۰ سال آینده تمام سفره‌های زیرزمینی آب‌شان را از دست می‌دهند. این گزارش تکان‌دهنده روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز است. با خشک‌شدن کامل تقریبا نیمی از استان‌های ایران جمعیت زیادی مجبور به مهاجرت هستند.

جزئیات

هزینه‌ای ناچیز برای از بین بردن فقر

۱۳۹۶ دی ۲۰

کثرت جمعیت زیر خط فقر یکی از بزرگ ترین مشکلات کنونی جهان است. گرچه راهکارهایی همچون کمک‌ به تغذیه مناسب و بهداشت و آموزش کودکان به بهبود اوضاع تهیدستان کمک می کند، اما اینها درمان هایی موقتی است. امروزه امکان حل دائمی این مشکل بیش از هر زمان دیگری فراهم گشته است و تجربه کشورهایی همچون چین نشان می دهد که رشد اقتصادی کارآمدترین و کم هزینه ترین راه برای از بین بردن محرومیت می باشد.

جزئیات

تدابیر عملی در زمان انقلاب‌ها

۱۳۹۶ دی ۰۳

تجارت آزاد و جهانی شدن، اقتصاد جهان را وارد بحرانی گسترده کرده است و بسیاری از مردم وضع نامناسب اقتصادی و محرومیت خویش را متأثر از این سیاست های اقتصادی می دانند؛ پس اعتماد آنان به سیاستمداران کاهش یافته و در چندین انتخاباتی که به تازگی برگزار شده، می بینیم که با دادن رأی سلبی اعلام می کنند که خواهان تغییرات اساسی در وضع موجود هستند. این شرایط لزوم بازنگری در سیاست های اقتصادی کشورها و جدی گرفتن خواست و نیاز مردم را یادآور می شود.

جزئیات

سوداگری بی ترمز

۱۳۹۶ آذر ۲۷

سراتوی مونتاژ خارجی تنها ٦٧ میلیون تومان قیمت دارد و سراتوی مونتاژ داخلی به ١١٨ میلیون تومان رسیده است رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو: شرکت های ایرانی بگویند به چقدر سود راضی اند؟ ٢٠ درصد؟ ٤٠ درصد؟ ٦٠ درصد؟ چقدر؟

جزئیات

پیشروی «دبی» با جزایر شناور

۱۳۹۶ آبان ۱۲

«دبی» با درس گرفتن از «رکود مسکن پسابحران ۲۰۰۸»، سبک تازه‌ای از ساخت‌وساز را تجربه می‌کند که ویژگی متمایز آن، دستیابی به یک توانایی برای «توسعه افقی جزیره تجاری امارات» است.

جزئیات

دو گزینه در برابر دولت دوازدهم

۱۳۹۶ مهر ۲۵

دولت روحانی وام دار اقتصادی بود که در دولت احمدی نژاد میرفت شیرازه ی امور کشور را متلاشی کند. با اقدامات تیم اقتصادی دولت روحانی توانست نظام امور را در دست گیرد. در نوشتار پیش رو نویسنده دو را فرا روی دولت دوازدهم قرار میدهد...

جزئیات

اصول حاکم بر اقتصاد اسلامی

۱۳۹۶ شهریور ۱۹

اسلام دارای دیدگاهها و نظریات ارزشمندی در ایجاد اقتصادی پویا و قوی است؛ اما آیا این بدان معناست که اسلام تمام اصول و ارزش های نظام‌های اقتصادی موجود در جهان را زیر سؤال برده و خواهان حذف آن است؟ یا اینکه با ایجاد تغییراتی در این نظام‌ها، آنها را با ارزش های مورد پذیرش خود هماهنگ می‌کند؟ آیت الله سید محمد شیرازی در کتاب فقه اقتصاد به این سؤالات پاسخ می دهد:

جزئیات

استراتژی‌های حفظ محیط زیست

۱۳۹۶ مرداد ۱۵

از آنجا که جنگل ها از تغییرات آب و هوا و گرمایش زمین جلوگیری می کنند و نقش مهمی نیز در مبارزه با فقر و گرسنگی دارند، حفظ و نگهداری آنها از مهمترین وظایف دولت ها به شمار می رود. جالب آنکه امروزه نرم افزارها و فناوری های پیشرفته به کمک دولت ها آمده و حفظ و صیانت از جنگل ها را برای آنان آسان تر از قبل کرده است.

جزئیات

سرمایه معرفت

۱۳۹۶ مرداد ۰۴

در کشور آفریقای جنوبی علی رغم اینکه سیاست تبعیض نژادی سالهاست که پایان یافته است، اما بهبود چندانی در وضعیت معیشتی مردم دیده نمی شود. بسیاری، مشکلات اقتصادی کشور را ناشی از سلطه سفید پوستان بر ثروت ها و منابع نهفته در این خاک می دانند؛ غافل از اینکه افزایش و رونق تولید، تنها به سرمایه‌ وابسته نیست، بلکه وجود نیروی کار ماهر و متخصص از اهمیتی دوچندان برخوردار است.

جزئیات

1 2 3 4 5 6 7 8 .. 12