اخبار و یادداشتها

دلالت‌های نامه مولوی عبدالحمید به آیت‌الله سیستانی

۱۳۹۷ مرداد ۰۶

مولوی عبدالحمید در نامه ای به آیت الله علی سیستانی از وضعیت سنی ها در ایران گلایه کرده و از وی خواسته است که برای بهبود وضعیتشان نزد مقامات جمهوری اسلامی وساطت کند.

جزئیات

حکمرانی و عوامل خارجی

۱۳۹۷ تیر ۱۹

چرا ما در ریشه یابی مشکلات داخلی به دنبال عوامل خارجی هستیم؟ چرا مسئولیت خود را در قبال مشکلات داخلی نمی پذیریم؟ به این فراز از خاطرات اسدالله عَلَم، وزیر دربار محمدرضاشاه در تاریخ هجدهم آذرماه ۱۳۵۲ توجه فرمایید:

جزئیات

غرب شناسی در برابر شرق شناسی

۱۳۹۷ تیر ۱۰

حسن حنفی اندیشمند معاصر مصری کتابی دارد تحت عنوان علم الاستغراب. وی نخستین نفر در جهان اسلام است که به صورت علمی طرح علم غرب شناسی یا علم الاستغراب را ارائه کرده است. چندین قرن است که غربی ها اقدام به شرق شناسی یا علم الاستشراق کرده اند، لذا اگر ما هم اکنون اقدام به غرب شناسی کنیم، فاصله چند قرنی میان شرق شناسی و غربی شناسی وجود خواهد داشت.

جزئیات

کره شمالی متعهد به خلع سلاح هسته‌ای شد.

۱۳۹۷ خرداد ۲۲

دیدار تاریخی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ساعت ۹ صبح روز سه‌شنبه به وقت محلی در هتل «کاپلا» در جزیره سنتوزا در سنگاپور برگزار شد. این دیدار که به امضای سندی جامع بین دو کشور انجامید نخستین دیدار سران آمریکا و کره شمالی پس از پایان جنگ کره در سال ۱۹۵۳ میلادی بود.

جزئیات

چگونه به قرارداد اجتماعی دست یابیم؟

۱۳۹۷ خرداد ۲۰

منظور از قرارداد اجتماعی، یک چارچوب فکری- فلسفی پایدار میان دولت، حاکمیت، گروه های مرجع و عامه مردم پیرامون موارد زیر است:

جزئیات

داستان مفقود شدگان شیعه در پاکستان

۱۳۹۷ خرداد ۱۳

۱۴۰ شیعه پاکستانی در بیش از دو سال گذشته ناپدید شده‌اند. خانواده‌های این افراد معتقدند که آن‌ها در بازداشت دستگاه امنیتی هستند

جزئیات

آمریکا سفارت خود را از تل آویو به بیت المقدس انتقال داد

۱۳۹۷ اردیبهشت ۲۴

سفارت آمریکا در بیت‌المقدس بعد از ظهر دوشنبه ۲۴ اردیبهشت در هفتادمین سالگرد تأسیس دولت اسرائیل و با حضور حدود ۸۰۰ مهمان، از جمله بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و ایونکا ترامپ دختر رئیس‌جمهور آمریکا و همسرش جرد کوشنر گشایش یافت

جزئیات

«ائتلاف سائرون» تحت حمایت مقتدی صدر پیروز انتخابات عراق شد

۱۳۹۷ اردیبهشت ۲۴

اعلام نتایج اولیه انتخابات عراق نشان می دهد که بر خلاف پیش بینی بسیاری از کارشناسان ائتلاف سائرون تحت حمایت مقتدی صدر که نزدیک به عربستان تلقی می شود از رقیبان خود پیشی گرفته است

جزئیات

برجام: آمریکا خارج شد، ایران متعهد ماند

۱۳۹۷ اردیبهشت ۱۹

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا روز سه‌شنبه در کنفرانسی خبری به حضور دو سال و نیمه آمریکا در برجام پایان داد و اعلام کرد: وزارت خزانه‌داری این کشور در مهلت ۹۰ و ۱۸۰ روزه تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را بازمی‌گرداند و تحریم‌های جدید سخت‌تری را در آینده علیه ایران وضع خواهد کرد

جزئیات

علم و عمل

۱۳۹۷ اردیبهشت ۰۱

دانش زمانی ارزشمند است که خودِ آن مد نظر باشد، امّا اگر پلى گردد براى لذّتى گذرا، شهوتى ناپايا يا ثروت و جاه، در آن صورت به رذيلت مانندتر است. همچون دهش که فی نفسه نيكويى شمرده مى شود، ولى اگر هدف شخص انفاق كننده، ستايش يا شهرت يا مقوله هايى از اين دست باشد، همين بخشش به رذيلتى بدل مى شود بدور از ارزشهاى انسانى و الگوهاى والا.

جزئیات

جنگ دلار

۱۳۹۷ فروردین ۲۰

تا این‌جای کار گویا افزایش قیمت دلار تنها دلیلی که ندارد دلیل اقتصادی است. حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، این اتفاق را به عربستان سعودی نسبت داده و مصطفی تاج‌زاده به سپاه پاسداران. افزایش قیمت دلار اینک به یک جنگ تبدیل شده که از نگاه برخی جنگ منطقه‌ای است و از نگاه برخی جنگ قدرت داخلی.

جزئیات

مردم ویتنام درباره آمریکا چگونه فکر می کنند؟

۱۳۹۷ فروردین ۱۹

چندی پیش سفری کوتاه به ویتنام داشتم. در پرواز هوشی مین به هانوی که حدود 2 ساعت به طول انجامید، فرصتی دست داد تا با یکی از همسفران ویتنامی ام گفت و گو کنم.

جزئیات

1 2 3 4 5 6 7 8 .. 87