اخبار و یادداشتها

«ائتلاف سائرون» تحت حمایت مقتدی صدر پیروز انتخابات عراق شد

۱۳۹۷ اردیبهشت ۲۴

اعلام نتایج اولیه انتخابات عراق نشان می دهد که بر خلاف پیش بینی بسیاری از کارشناسان ائتلاف سائرون تحت حمایت مقتدی صدر که نزدیک به عربستان تلقی می شود از رقیبان خود پیشی گرفته است

جزئیات

برجام: آمریکا خارج شد، ایران متعهد ماند

۱۳۹۷ اردیبهشت ۱۹

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا روز سه‌شنبه در کنفرانسی خبری به حضور دو سال و نیمه آمریکا در برجام پایان داد و اعلام کرد: وزارت خزانه‌داری این کشور در مهلت ۹۰ و ۱۸۰ روزه تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را بازمی‌گرداند و تحریم‌های جدید سخت‌تری را در آینده علیه ایران وضع خواهد کرد

جزئیات

علم و عمل

۱۳۹۷ اردیبهشت ۰۱

دانش زمانی ارزشمند است که خودِ آن مد نظر باشد، امّا اگر پلى گردد براى لذّتى گذرا، شهوتى ناپايا يا ثروت و جاه، در آن صورت به رذيلت مانندتر است. همچون دهش که فی نفسه نيكويى شمرده مى شود، ولى اگر هدف شخص انفاق كننده، ستايش يا شهرت يا مقوله هايى از اين دست باشد، همين بخشش به رذيلتى بدل مى شود بدور از ارزشهاى انسانى و الگوهاى والا.

جزئیات

جنگ دلار

۱۳۹۷ فروردین ۲۰

تا این‌جای کار گویا افزایش قیمت دلار تنها دلیلی که ندارد دلیل اقتصادی است. حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، این اتفاق را به عربستان سعودی نسبت داده و مصطفی تاج‌زاده به سپاه پاسداران. افزایش قیمت دلار اینک به یک جنگ تبدیل شده که از نگاه برخی جنگ منطقه‌ای است و از نگاه برخی جنگ قدرت داخلی.

جزئیات

مردم ویتنام درباره آمریکا چگونه فکر می کنند؟

۱۳۹۷ فروردین ۱۹

چندی پیش سفری کوتاه به ویتنام داشتم. در پرواز هوشی مین به هانوی که حدود 2 ساعت به طول انجامید، فرصتی دست داد تا با یکی از همسفران ویتنامی ام گفت و گو کنم.

جزئیات

دشمن شماره يك آمريكاييم! خوبست يا بد؟

۱۳۹۷ فروردین ۰۷

بحران روابط ایران و امریکا در طول چهل سال عمر نظام جمهوری اسلامی، بحران های بزرگی بر ایرانیان وارد ساخته و امید ان میرفت که بعد از توافق هسته ای روبه صلح و اشتی رود اما همان سیاست چهل ساله حاکم بر کشورمان با ازمایشهای موشکی جانی دوباره به ان بخشید. اینکه ما دشمن شماره یک امریکاییم خوبست یا بد؟

جزئیات

از ایثار در حق یکدیگر تا بستن آب به روی هم

۱۳۹۶ اسفند ۱۹

آنچه روز جمعه در استان اصفهان رخ داد، هشداری بسیار جدی است. صدها کشاورز با پلیس درگیر شدند تا مانع انتقال آب از اصفهان به یزد شوند و در نهایت هم موفق شدند با ایجاد اختلال در برق سامانه آبرسانی، انتقال آب را برای چند ساعت مختل کنند.

جزئیات

درسهايی از توسعه کره‌جنوبی

۱۳۹۶ اسفند ۰۵

کره جنوبی دومین رشد سریع اقتصادی دنیا در چهار دهه اخیر را دارد و در اين مدت درآمد سرانه‌ مردم بر حسب قدرت خرید، حدود ۱۴ برابر افزایش یافته است. این پیشرفت که کره را در کمتر از نیم قرن بدل به کشوری پیشرفته و ثروتمند نمود، در مجامع بین‌المللی، صفت «ببر آسیا» را برای این کشور به ارمغان آورده ‌است.

جزئیات

سقوط هواپیمای تهران-یاسوج/ همه سرنشینان کشته شدند

۱۳۹۶ بهمن ۲۹

صبح امروز یک فروند هواپیمای «ای تی آر» متعلق به شرکت آسمان از تهران به سمت یاسوج در حال پرواز بود که بدلیل شرایط جوی به کوه دنا برخورد کرد

جزئیات

مهم ترین مسأله کشور کسب ثروت است نه امنیت ملی

۱۳۹۶ بهمن ۲۸

در روابط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به اندازه‌ای که دو واحد به همدیگر قفل می‌شوند به همان اندازه معقول رفتار می‌کنند یعنی اگر ما و عربستان حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار تعامل اقتصادی داشتیم تا اندازه‌ای به هم قفل بودیم و ما و آنها الفاظی که امروز راجع به یکدیگر استفاده می‌کنیم را به کار نمی‌بردیم. اگر اقتصاد ایران به اقتصاد آمریکا قفل بود هیچگاه آمریکا را در توییتر به‌عنوان کشور قرون وسطایی معرفی نمی‌کردیم که یکی از وزرا به این مسئله اشاره کرد. چرا؟ به‌دلیل اینکه قفل شدن رفتار انسان را تنظیم می‌کند.

جزئیات

جامعه استیصال

۱۳۹۶ بهمن ۱۱

استیصال به حالتی گفته می‌شود که فرد یا جامعه‌ای آنچنان دچار دغدغه‌ها و درگیری‌های گوناگونی می‌شود که جز خروجی بنیادین از وضعیت جاری نمی‌تواند آن مسآله را مداوا کند. در وضعیت استیصال فرد و جامعه در انتظاری مداوم به سر می‌برند و همگان خود را مسلوب‌الاختیار می‌دانند و این خود به استیصال‌زدگی بیشتر دامن می‌زند. جامعه مستاصل یا به فروپاشی می‌رسد و یا دچار افسردگی شدید می‌شود که خود دست کمی از فروپاشی ندارد.

جزئیات

مدیریت خشم اجتماعی واستراتژی آغوش باز

۱۳۹۶ دی ۲۹

جاناتان برنان در کتاب تازهٔ خود تحت عنوان \"توده های خشمگین وسیاست آغوش باز\" ضمن ارائهٔ تحلیلی دقیق از ضرورتها ولوازم جهانی شدن، از خشم توده های فقیر وطبقهٔ متوسط ِضعیف شده به عنوان چالشهای چند دههٔ آینده یاد می کند.

جزئیات

1 7 8 9 10 11 12 13 14 .. 88