یادداشت سیاسی

احزاب و مقبولیت اجتماعی

۱۳۹۷ دی ۰۵

حزب یکی از ارکان اساسی نظام‌های مردمسالار است که در راستای خدمت‌رسانی به مردم بنا می‌شود اما در کشورهای جهان سوم به تدریج هدف اولیه خود را فراموش نموده و تأمین منافع و مصالح رهبران را در اولویت برنامه‌های خود قرار می‌دهد. آیت‌الله سیدمحمدشیرازی در کتاب «شورا در اسلام» به تبیین نقش حزب در شکوفایی جامعه و موانع و مشکلات پیش روی آن پرداخته است که بخش‌هایی از آن را ادامه می‌خوانید:

جزئیات

تونلهای حزب الله؛ زرهی برای جنگهای طولانی

۱۳۹۷ دی ۰۳

اسرائیل هر روز بر توان نظامی خود می‌افزاید حزب الله نیز به ترفندهای جدیدی برای مقابله با صهیونیستها دست می‌یازد. یکی از این تاکتیکها تونلهای حفاری شده در اعماق زمین است.

جزئیات

دلایل و پیامدهای خروج نیروهای امریکایی از سوریه

۱۳۹۷ دی ۰۲

چهارشنبه گذشته دونالد ترامپ دستور خروج نیروهای نظامی آمریکا را از سوریه ظرف دو تا سه ماه آینده صادر کرد و پس از آن نیز در توئیتی اظهار کرد: «ایران، روسیه، سوریه و دیگر کشورها، از خروج آمریکا چندان خشنود نیستند چراکه حال باید بدون ما، به جنگ‌شان با داعش که از آن متنفر هستند - ادامه دهند!»

جزئیات

اسانترین راه رسیدن به حکمرانی شایسته

۱۳۹۷ آذر ۲۴

آیت‌الله شیرازی همواره بر آموختن علوم سیاسی، اجتماعی و اقتصادی تأکید داشته است. به عقیده ایشان کلید رسیدن به حکومتی ایده آل و مطلوب در گرو دو اصل است: یکی مطالعه و تحقیق در زمینه سیاست و حکمرانی و دیگری فرهنگ‌سازی. اما این مهم صورت نمی‌گیرد مگر اینکه افق دید خود را گسترده ساخته و درهای فکر و اندیشه خویش را به روی تجارب و دستاوردهای ملل مختلف بگشاییم.

جزئیات

استراتژی امریکا نسبت به ایران

۱۳۹۷ آبان ۲۱

آیا دولت فعلی آمریکا، تمام مراحل استراتژی خود نسبت به ایران را روی کاغذ آورده است؟ آیا چنین تقسیم بندی ای امکان پذیر است؟ در فرآیند چنین طراحی ای مجهولات کدامند؟

جزئیات

چالش‌های پیش روی عادل عبدالمهدی در عراق چیست؟

۱۳۹۷ آبان ۱۶

پس از حدود پنج ماه از برگزاری انتخابات جنجال‌برانگیز عراق که همراه با حجم وسیعی از تخلفات انتخاباتی پیش و پس از انتخابات بود، سرانجام دولت جدید عراق با نخست وزیری عادل عبدالمهدی، رأی اعتماد از پارلمان گرفت.

جزئیات

سودی که مرگ خاشقجی برای کشورهای دیگر داشت

۱۳۹۷ مهر ۳۰

قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی واکنش های بسیاری را در جهان در پی داشت؛ برخی از کشورها همچون ترکیه و آمریکا کوشیدند تا از بحران پیش آمده نهایت استفاده را برده و مقامات عربستان را در جهت دستیابی به منافع خود تحت فشار قرار دهند و کشورهای دیگری نیز همچون ایران ترجیح دادند بنا به دلایلی سکوت اختیار کنند

جزئیات

فاز جدید تقابل با ایران!

۱۳۹۷ مهر ۰۲

از بس هر حادثه‌ای به خارج نسبت داده شده، اگر هم اتفاقاتی بیافتد که نشانه‌های دخالت طرف‌های خارجی مورد اتهام در آن‌ها هویدا باشد، به این آسانی لااقل نزد قشری باورپذیر نیست. سخنگوی ارشد نیروهای مسلح اعلام کرد که عاملان حمله تروریستی در اهواز در دو کشور حاشیه خلیج فارس پشتیبانی مالی و تسلیحاتی شده و در این کشورها آموزش دیده و سازماندهی شده‌اند.

جزئیات

ادلب؛ تلاقی دیدگاه‌‌ها و منافع متضاد بین‌المللی

۱۳۹۷ شهریور ۳۰

اینک چند هفته است که بحران سوریه روی حمله یا عدم حمله نیروهای ارتش سوریه، روسیه و ایران به ادلب متمرکز شده است. با توافقی که روز دوشنبه (۲۷ شهریور) در سوچی میان رؤسای جمهور روسیه و ترکیه (بدون حضور نمایندگان سوریه و ایران) به دست آمد این حمله تا اطلاع ثانوی منتفی خواهد بود.

جزئیات

داعش؛ از خلافت سرزمینی تا خلافت ذهنی

۱۳۹۷ مرداد ۲۲

دکتر داوود فیرحی استاد تمام علوم سیاسی دانشگاه تهران و یکی از برجسته‌ترین متفکران کشور در خصوص اندیشه سیاسی است که سال‌ها در این حوزه تدریس و پژوهش کرده است. ایشان در گفت و گوی ذیل به بیان توضیحاتی پیرامون ایدئولوژی داعش، نحوه سازماندهی این گروه و همچنین دورنمای منطقه خاورمیانه با توجه به بحران‌های موجود پرداخته است که در ادامه می خوانید:

جزئیات

ایران و امریکا: بازگشت به نقطه صفر

۱۳۹۷ مرداد ۱۳

دکتر سریع القلم وجود سه طرز تفکر غیر قابل جمع در ایران یعنی جهان‌بینی اسلامی، تفکر چپ و سوسیالیستیِ و تفکر لیبرال را مانع از رسیدن به قرارداد اجتماعی و توسعه می داند. وی در گفت و گو با ماهنامه اندیشه پویا به مسائل مهم دیگری از جمله اشتباهات اصلاح طلبان و برجام نیز پرداخته است که در ادامه می خوانید:

جزئیات

مرگ احزاب

۱۳۹۷ مرداد ۰۶

یکی از پدیده های شایع در صحنه سیاست، ظهور و افول پیاپی احزاب است. گرچه برخی احزاب بدلیل تغییر خواست و سلیقه مردم رو به ضعف و انحلال می روند اما برخی دیگر با افتادن در ورطه غرور و خودبرتر بینی اسباب نابودی خود را فراهم می نمایند. البته لزوما هر حزبی تاریخ انقضا ندارد و چه بسا یک حزب پس از گذراندن یک دوره افول بار دیگر به صحنه قدرت بازگردد اما آیا جایگاه و اهمیت گذشته را خواهد یافت؟

جزئیات

1 2 3 4 5 6 7 8 .. 33