یادداشت سیاسی

روشنفکری دینی و نقش آن در آینده سیاسی ایران

۱۳۹۷ مرداد ۰۲

محتوای این مقاله صرفا جهت آشنایی بیشتر با نظرات نویسنده عرضه می گردد و نشانگر تأیید یا ردی از جانب گردانندگان سایت نیست

جزئیات

روزهای ناآرام عراق

۱۳۹۷ تیر ۲۸

نزدیک به دو هفته است که شهروندان عراقی به‌ خاطر کمبود آب و برق و کیفیت خدمات دولتی در شهرهای مختلف تظاهرات می‌کنند. این تظاهرات که در ابتدا با گروهی کوچک در «بصره» آغاز شد، به شهرهای دیگر و منطق جنوبی عراق، ازجمله کربلا، نجف، ناصریه و عماره کشید شد. استفاده از خشونت علیه معترضان که به کشته شدن تعدادی از آنان انجامید نه‌تنها خواسته معترضان را برآورده نکرده، که بر آتش اعتراضات افزوده است.

جزئیات

«مسلخ» هلسینکی

۱۳۹۷ تیر ۲۴

به زودی شاهد اولین نشست رسمی ترامپ و پوتین در هلسینکی پایتخت فنلاند خواهیم بود. گفنه میشود خروج ایران از عراق و سوریه برگ برنده ایست که پوتین برای گرفتن امتیاز از ترامپ بر روی میز مذاکره رو میکند. باید شاهد تغییرات گسترده ای در سیستهای کشورهای منطقه خاورمیانه باشیم.

جزئیات

گفت‌وگوی تهران - واشنگتن؛ دشوار اما شدنی

۱۳۹۷ تیر ۰۲

دونالد ترامپ و رفتار هایش در قبال ایران و از نگاهی جهان، می تواند نفرت انگیز باشد اما این نفرت عامل تغییر رفتار او نخواهد شد. از دشمن می توان نفرت داشت، اما با نفرت نمی توان دشمن را نابود کرد. هیچ کشور و رهبری نباید وارد نبردی شوند که شکست نتیجه قطعی آن است. اگر ظرفیت شکست دشمن قدرتمند تر از خویش را نداری، باید قبل از شکست تدبیر کرده و برای آینده قوی تر در صحنه بمانی.

جزئیات

ايران ِضعيف، خواسته چين و روسيه

۱۳۹۷ خرداد ۳۱

حضور رئيس‌جمهور روحانی در اجلاس اخير شانگهای، آن هم پس از خروج ايالات متحده از برجام، سؤالاتی را درباره نوع ارتباط ايران با شرق و کشورهای منطقه ايجاد کرده است. سؤال اين است؛ عضويت ايران در شانگهای به سود ايران است؟ آيا در اين شرايط مي‌توان به حمايت‌های چين و روسيه اميدوار بود؟

جزئیات

چرا کره شمالی تسلیم شد؟

۱۳۹۷ خرداد ۳۰

تا همین اسفند ماه 96، احتمال آغاز تکوین جنگ بزرگ هسته ای و بلکه جهانگیر میان کره شمالی و ایالات متحده آمریکا در شمار عنوان های نخست خبری بود؟ چه پیش آمدکه کیم جونگ اون، تند و پر شتاب به کره جنوبی و آمریکا گرایش نشان داد؟

جزئیات

دستاوردهای مثبت نتانیاهو برای اسراییل

۱۳۹۷ خرداد ۱۸

بندرت کسی در خاورمیانه نگاهی مثبت به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دارد، اما کسی هم در میهن‌پرستی و کارایی او در تامین منافع درازمدت اسراییل تردید ندارد. سالهاست که نام او و حزب دست راستی لیکود همواره بمباران شهرهای فلسطینی و ترورهای موساد و قتل زنان و کودکان فلسطینی را تداعی می‌کند. اما براساس استانداردهای دیگری نتانیاهو از کاراترین رهبران کل منطقه خاورمیانه است.

جزئیات

چرا مرکل با روحانی دیدار نمی‌کند؟

۱۳۹۷ خرداد ۱۷

مناقشه بر سر برجام که با خروج آمریکا از آن ابعاد تازه‌ای یافته و تحریم‌های سنگین علیه ایران را در پی دارد، بعید است که با قول و قرارهای سیاسی اروپا گشایشی درش ایجاد شود. ثمردهی نگاه به شرق هم توهمی است که بارها آزموده شده و نادرستی آن کمتر محل تردید است.

جزئیات

شوک شام

۱۳۹۷ خرداد ۱۲

سیاست خارجی ایران این روزها میزبان دو تجربه‌ی تلخ است: برجام و سوریه. هدایت این دو پرونده قبل از این تلخ‌کامی به طیف‌های مختلف سیاسی-فکری در ایران سپرده شده بود. برجام با مدیریت لیبرال‌ها و غرب‌گرایان به فرجام رسید و پروژه‌ی سوریه نیز پس از کش و قوس‌های بسیار به روس‌گرایان سپرده شد.

جزئیات

مانیفست سیستانی

۱۳۹۷ اردیبهشت ۳۰

هر آنکه نخست‌وزیر عراق شود، راهی جز همراهی با مانیفست مرجعیت اعلای نجف [آیت‌الله سیدعلی سیستانی] ندارد. این همراهی بر اساس تأثیرگذاری جامعه نخبگانی و توده‌ای عراق از مرجعیت است و گریزناپذير.

جزئیات

ایران و مراکش: فراز و نشیب رابطه‌ی متقابل

۱۳۹۷ اردیبهشت ۲۹

اخیراً ناصر بوریطه، وزیر امور خارجه‌ مراکش، به مجرد بازگشت از سفری که به ایران داشت، اعلام کرد که به دلیل اینکه ایران از جبهه‌ پولیساریو در منطقه صحرای غربی حمایت می‌کند، مراکش سفارت خود را در ایران تعطیل خواهد کرد. بر اساس برخی اخبار، بوریطه سفیر مراکش در تهران را نیز با خود به مراکش برگردانده است. دکتر محمد مسجدجامعی سفیر سابق ایران در مراکش به مناسبت اعلام قطع روابط دیپلماتیک مراکش با ایران در مصاحبه ای از فراز و فرود رابطه بین دو کشور می گوید:

جزئیات

آیا نتیجه انتخابات عراق مایه نگرانی تهران است؟

۱۳۹۷ اردیبهشت ۲۷

در مجموع انتخابات پارلمانی روز شنبه عراق از دو جهت با پیش‌بینی‌ها سازگار نشد. یکی این که میزان شرکت در انتخابات از ۶۲ درصد در بار پیش به رقم ۴۴ درصد تنزل کرد که از زمان سقوط صدام نازلترین بود. این که بخشی از سنی‌های آواره‌شده از حمله داعش هنوز هم در شرایطی نبوده‌اند که پای صندوق‌های رای بروند البته در این کاهش مشارکت نقش داشته است، ولی سرخوردگی‌ها از فساد و ناکارایی احزاب حاکم و رانت‌خواری مبتنی بر تقسیم طایفه‌ای و مذهبی قدرت هم اثر پررنگی در این ماجرا داشته است. عراق به لحاظ میزان فساد، طبق برآورد سازمان بین‌المللی شفافیت در میان ۱۸۰ کشور در ته جدول و در مرتبه ۱۶۹ قرار دارد.

جزئیات

1 7 8 9 10 11 12 13 14 .. 33