هشت سال بالاترین درامد نفتی ایران به قولی 700ملیاد دلار، درامدی که میتوانست ایران را به رونق اقتصادی برساند اما چه شد!؟

بسیاری بر این باورند که کالاهای بی کیفیت چینی نباید به کشور وارد شود و مردم باید از بهترین کالاها استفاده کنند؛ ولی اگر بخواهیم از دید دیگری به این مسئله نکاه کنیم، متوجه این امر می شویم که علاوه بر واردات بی رویه، قدرت خرید مردم ایران بسیار کاهش یافته است و عموم مردم توان استفاده از اقلام تولیدی سایر کشورها و حتی تولیدات درجه 1 و 2 چین را ندارند. گرانی اجناس و نبود ثبات در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد به حدی بود که یکی از مسؤلان وقت بیان کرد: ما قادر به کنترل بازار نبودیم و همین امر موجب شد تا بهای کالاهای تولیدی و وارداتی به شدت افزایش یابد.

یکی از فروشندگان پوشاک در بازار تهران به خبرگزاری ایلنا چنین گفت: در چهار سال دوم ریاست جمهوری احمدی نژاد، بهای تمام شده پوشاک در تولیدی ها و اجناس وارداتی روز به روز تغییر می کرد و همین امر موجب شد، تا بسیاری از تولید کنندگان پوشاک ورشکسته و از عرصه تولید خارج شدند؛ چرا که در آن زمان اجناس چینی به بازار ایران آمده بود و تولید کننده ایرانی نمی توانست به دلیل قیمت پایین محصولات چینی به رقابت ادامه دهد. بدین ترتیب وقتی که صنعت نساجی باید مورد حمایت دولت قرار می گرفت، با واردات گسترده کالاهای چینی نفس های آخرخود را کشید.

اما اجناس چینی که در آن مقطع زمانی به ایران وارد می شد به پوشاک محدود نبود؛ براساس آمار، حجم برخی اجناس وارداتی چین از قرار ذیل است، آماری که سازمان توسعه تجارت ایران نیزآن را به نوعی تأیید می کند:

3 تن کبریت، 830 تن مداد تراش و تیغ، 247 تن مداد پاک کن، 780 تن میخ و پونز، 48 تن رخت آویز چوبی، 1 تن خال چوب پنبه، 6 تن درب بطری، 16 تن کارت پستال، 52 تن چوب اره، 713 تن سیر، 160 کیلو خمیر بازی، 1 تن شمع، 14 تن سنگ پا، 16 تن واکس کفش، 10 تن زیپ و 35 تن سوزن.

رییس گمرک دولت های نهم و دهم اعلام کرده که رقم های اعلام شده، صحیح نیست و تناقضات آماری وجود دارد. اگر براستی چنین تناقضاتی هست، چرا وی حاضر به مذاکره با کرباسیان رییس گمرک دولت کنونی نیست؟ بر اساس آمار دولت احمدی نژاد بیشترین درآمد نفتی را در اختیار داشته است؛ چرا که نفت بالای صد دلار به فروش می رسید. حال دولتی که فقر و فساد را در کشور کلید زد، باید بگوید این مقدار درآمد نفتی و غیر نفتی در کجا هزینه شده است؟ اگر قرار بود دلارهای نفتی صرف واردات شود، آیا بهتر نبود اجناسی به کشور وارد می شد که تولید آن برای ما صرفه اقتصادی بهمراه نداشت؟ 

نظر شما