پزشکی و سلامتی

تقسیم‌بندی مواد غذایی در اسلام

۱۳۹۸ تیر ۱۳

متخصصین تغذیه، تقسیم‌بندی‌های گوناگونی برای مواد غذایی به لحاظ شیمیایی، مبدأ تولید و خواص، در نظر می‌گیرند. اما قرآن کریم، علاوه بر این تقسیم‌بندی‌ها، طبقه‌بندی ویژه‌ی دیگری را نیز برای مواد غذایی در نظر گرفته است. با مطالعه‌ی این تقسیم‌بندی، آدمی به روشنی در خواهد یافت که علم و قرآن دو گوهرند که اولی با گامی لرزان به سوی تعالی و ترقی پیش می‌رود و دومی با گام‌های استوارش آدمی را به اوج می‌رساند.

جزئیات

10راهکار برای کاهش ترکیبات سرطان زای مواد غذایی کبابی

۱۳۹۸ تیر ۱۳

بنابر توصیه‌ی کارشناسان، اگر هنگام کباب کردن موادغذایی چند نکته‌ی کوچک رعایت شود، نتایج چشمگیری در کاهش ترکیبات سرطان‌زا دارد.

جزئیات

برای مقابله با میکروپلاستیک ها چه کنیم؟

۱۳۹۸ خرداد ۲۵

میکروپلاستیک‌ها قطعات پلاستیکی غیرقابل مشاهده با چشم غیرمسلح هستند که از طریق هوا استشمام شده، یا با شسته شدن از طریق باران به آبها راه یافته و از طریق خوراک‌های دریایی می‌توانند وارد رژیم غذایی انسان شوند.

جزئیات

اختلالات شایع توجه

۱۳۹۸ خرداد ۰۶

بیشتر ما توانایی خود را در توجه کردن و تقسیم توجه خویش به امور مختلف، امری عادی می‌دانیم. اما این در حالی است که همه‌ی افراد نمی‌توانند این کار را انجام دهند. در این مقاله، برآنیم تا به مواردی از آن اشاره کنیم.

جزئیات

چرا نباید خود را با دیگران مقایسه کنیم

۱۳۹۸ خرداد ۰۵

یکی از عوامل شکست و عقب ماندگی انسان مقایسه خود با کسانی است که در جایگاهی برتر قرار گرفته اند. چنین نگاهی ناامیدی را بر آدمی مستولی ساخته و افسوس و حسرتی دائمی در او بر می انگیزد؛ غافل از آنکه خداوند در وجود هر انسانی استعداد و قدرتی متفاوت با دیگران قرار داده است، پس هرکس باید امکانات و استعدادهای خود را شناخته و سعی در شکوفا کردن آنها نماید.

جزئیات

بهترین رژیم غذایی

۱۳۹۸ اردیبهشت ۳۱

رژیم‌های غذایی به دو دسته‌ی عمده‌ی رژیم بیماران و رژیم افراد سالم تقسیم می‌شود. در این مقاله برآنیم تا رژیم غذایی افراد سالم را که می‌بایست با توجه به وضعیت آب و هوای محل سکونت، فصل، شغل و سن فرد، انتخاب شود، مورد مطالعه قرار دهیم.

جزئیات

ماه رمضان بستری بر مهار افسردگی

۱۳۹۸ اردیبهشت ۱۹

همه‌ی مردم شادی را دوست دارند و همواره در زندگی خود، در پی ایجاد فضایی مناسب برای دست‌یابی به شادکامی و شادمانی هستند. اما شکست‌های ناگهانی و مکرر درست در مراحلی از زندگی که فرد موفقیت خویش را در آن انتظار می‌برده است، باعث تجربه‌ی افسردگی می‌گردد.

جزئیات

سرآغاز یادگیری زبان دوم

۱۳۹۷ اسفند ۱۱

از چه زمانی به کودک خود زبان بیاموزم؟ آیا آموختن زبان دیگری غیر از زبان مادری باعث افزایش توانایی ذهنی و هوش‌بهر[1] کودک من خواهد ‌شد؟ آیا نوزاد و جنین من متوجه صحبت‌های اطرافیان می‌شود؟ آموزش زبان قرآن به کودکم را می‌بایست از چه زمان بیآغازم؟ این سؤالات و پرسش‌هایی از این دست، ممکن است ذهن والدین را در رابطه با تعلیم زبان دوم به فرزند دلبندشان به خود مشغول سازد. در این مقاله، برآنیم تا به سؤالاتی از این دست در حد توان پاسخی علمی دهیم.

جزئیات

خطرات سلامت پخت و پز با فویل آلومینیومی

۱۳۹۷ فروردین ۲۷

این که آلومینیوم چگونه به بدن شما آسیب می رساند به عوامل بسیاری مانند سلامت کلی و این که بدن تا چه اندازه می تواند تجمع این ماده را در بدن مدیریت کند، بستگی دارد.

جزئیات

آیا محصولات تراریخته سرطان زاست؟

۱۳۹۶ آبان ۱۰

انتظار میرود جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ به حدود ۹.۶ میلیارد نفر برسد و به این ترتیب نیاز است که کشاورزی و سیستمهای تولید و نگهداری مواد غذایی نیز منطبق با این شرایط نامطلوب اقلیم، به شکل منعطف و پایدار توسعه یابند تا اکوسیستم شهری و روستایی به ثبات برسند.

جزئیات

آمار مبتلایان به افسردگی در ایران رو به افزایش است

۱۳۹۶ مهر ۰۲

برای همه ما پیش آمده که در برهه‌ای از زندگی دچار احساسات غیرقابل کنترل مانند ترس، افسردگی‌های خفیف یا اضطراب بسیار پریشان‌کننده و به‌اصطلاح اختلالات روانی شویم. موضوعی که اگر چه در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته اما آمارها حاکی از این است که زنگ خطر هشدار و نگرانی به صدا درآمده است چرا که جدیدترین آمارها از وضعیت روانی و روحی جامعه اعلام بیش از ۹۰۰هزار ایرانی است که دچار اختلالات شدید روانی هستند.

جزئیات

عادت‌های خوب خانواده موفق

۱۳۹۶ شهریور ۲۹

هر خانواده‌ای بنا بر تعریفی که اعضای آن دارند شکل و شمایل متفاوتی دارد. بعضی‌ها به دلیل نوع شغلشان ساعات زیادی از روز نمی‌توانند در کنار هم باشند بنابراین شب‌ها برای این خانواده حکم بخش اصلی ارتباطی را دارد. بعضی دیگر صبح یا ظهر را در کنار هم سپری می‌کنند. شما می‌توانید با انجام برخی کارها و خوردن مواد غذایی سالم استحکام خانوادگی خود را بالا ببرید. جالب است بدانید که داشتن یک زندگی خانوادگی سالم می‌تواند خطر ابتلا به حمله قلبی را کاهش و شانس زنده ماندن شما را افزایش دهد.

جزئیات

1 2 3 4