آنگونه که روزنامه شهروند می نویسد یک‌میلیون نفر حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی بی‌شناسنامه‌اند. این خبری است که دیروز «عباس قائدی

یک‌میلیون فرد بی‌هویت حاصل ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه

آنگونه که روزنامه شهروند می نویسد یک‌میلیون نفر حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی بی‌شناسنامه‌اند. این خبری است که دیروز «عباس قائدی رحمت»، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس، آن هم بعد از گذشت یک هفته از تصویب دو فوریت قانون تابعیت به فرزندان مادرانی که همسر خارجی دارند، اعلام کرده است.
حالا قائدی رحمت دیروز گفته است که احتمال می‌دهیم یک‌میلیون فرزند، حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان اتباع بیگانه در کشور زندگی می‌کنند که هویت آنها مشخص نیست:  «طبق آمارهايي که در‌سال ۸۵ تخمین زده شده‌اند، ۲۰۰‌هزار فرزند دارای  مادران ایرانی و پدران غیرایرانی در ایران زندگی می‌کنند که تابعیت آنها مشخص نیست. اما این رقم رو به رشد است و تخمین می‌زنیم تعداد این افراد به یک‌میلیون نفر رسیده باشد و اگر این تعداد اکنون به رقم یک‌میلیون رسیده باشد، درحال حاضر این افراد اسناد هویتی، شناسنامه و کارت ملی ندارند و می‌توانند برای کشور مشکل ایجاد کنند. آنها هم به لحاظ شناسایی دارای مشکل هستند و هم به لحاظ بهداشتی، اجتماعی، درمانی و آموزشی نمی‌توانیم به آنها خدمات‌رسانی کنیم.» براساس قانون، افرادی که ۱۸‌سال خود را تمام می‌کنند، باید تکلیف هویت‌شان مشخص شده باشد.» به گفته این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: «اکنون بعد از این قانون این نتیجه‌گیری حاصل شده که باید طرحی داشته باشیم که این افراد شناسایی شوند، چراکه موانعی وجود دارد و به همین دلیل نیز دو فوریت این طرح تصویب شد و قرار است در جلسه آینده کلیات طرح مطرح شود. براساس این طرح، کسانی که ۱۸ ساله می‌شوند و ۵‌سال به صورت متناوب در ایران اقامت داشته‌اند، در سن ۱۸سالگی می‌توانند تقاضای تبعه ایران را بدهند و دستگاه‌ها موظفند که ظرف مدت مشخصی به‌طور مثال فرمانداری در مدت سه ماه گزارش خود را در مورد وضع این افراد ارایه دهد. نیروی انتظامی، شوراهای شهر و روستا باید نظرشان را اعلام کنند و دادگاه‌های حل اختلاف پیش‌بینی شده که این موارد رسیدگی شود.  قبل از ۱۸ سالگی نیز به این کودکان مدارک موقت مانند شناسنامه موقت داده می‌شود و می‌توانند از خدمات آموزشی، بهداشتی، درمانی و سایر تمهیدات دولت که برای افراد جامعه پیش‌بینی شده، استفاده کنند».

نظر شما