twitter share facebook share ۱۴۰۰ شهریور ۲۷ 667

بسیاری از محافظه کاران مذهبی چهار سال پیش با انتخاب ترامپ دست به قماری بزرگ زدند؛ اکنون ترامپ می کوشد که بار دیگر آنان را ترغیب به رأی دادن کند

در شرایطی که انتشار گسترده کرونا باعث تعطیلی بسیاری از اماکن عمومی از جمله کلیساها شده بود، ترامپ انجیل به دست در مقابل یکی از این کلیساها ظاهر شد و خواهان بازگشایی مکان های عبادی گشت. وی در این زمینه توئیت می زد و هر جا که محافظ کاران مذهبی همسو با خود را می دید، این حرفها را تکرار می کرد.

حالا دونالد ترامپ درصدد است تا با استفاده از کنوانسیون جمهوریخواهان 2020 مهمترین حرف خود را مطرح کرده و هدفش را محقق کند: «لطفا پشت من را به نفع جو بایدن خالی نکنید».

این روزها نشانه هایی دال بر کاهش حمایت از ترامپ در میان رأی دهندگان مذهبی دیده می شود؛ حال آنکه همین افراد سال 2016 با رأی دادن به ترامپ، اسباب پیروزی او را فراهم کردند. ترامپ می کوشد اوانجلیک ها و کاتولیک هایی که بدلیل اقتصاد متزلزل آمریکا، شیوع کرونا و شکست های اخیر جمهوریخواهان در دیوان عالی کشور، ناامید و سرخورده شده اند و ممکن است روز انتخابات در خانه بمانند را، ترغیب به رأی دادن و حمایت از خود کند.

تیم رئیس جمهوری تلاش دارند که با ایجاد ترس در دل آمریکایی های مذهبی، به آنان القا کنند که اگر دموکرات ها بر سر کار بیایند، زندگی متدینین شاهد تغییرات غیرقابل بازگشتی خواهد شد. در همین راستا، دونالد ترامپ جونیور به بینندگان سخنرانی اش در شب افتتاحیه کنوانسیون جمهوریخواهان هشدار داد «(بدلیل شیوع کرونا) به شما اجازه حضور در کلیسا را نمی دهند، اما چشم خود را به روی هرج و مرج و شورش های خیابانی می بندند؛ گویی که این انتخابات، انتخاب میان کلیسا، کار و مدرسه (ترامپ) از یکطرف و آشوب و دزدی و خرابکاری (بایدن) از طرف دیگر است».

اظهارات ترامپ جوان، چند ساعت بعد از آن مطرح شد که یکی از قوی ترین هواداران اوانجلیک رئیس جمهور «جری فالول جونیور» رئیس دانشگاه لیبرتی، به همراه همسرش «بکی» و شریک سابق تجاری اش، درگیر یک رسوایی جنسی شدند. مسئله فالول بهانه ای بدست منتقدین ترامپ داد و آنانکه همواره در باورهای مذهبی افراد حاضر در دولت و کمپین های انتخاباتی ترامپ تشکیک می کردند، حالا دستاویز مناسبی برای حمله یافته بودند. «بکی فالول» همیشه در تلویزیون از ترامپ دفاع می کرد و عضوی از مشاورین ترامپ در امور زنان بود.

موضوع سخنان و مطالبی که در طول کنوانسیون جمهوریخواهان باید گفته شود را، مقامات کمپین انتخاباتی ترامپ به همراه روحانیون محافظه کار، آمریکایی هایی که اهل کلیسا هستند، مخالفان سقط جنین و مدافعان حقوق مذهبی تنظیم و مشخص کرده اند.

چهار سال پیش از بسیاری از محافظه کاران مذهبی خواسته شد که با انتخاب ترامپ دست به قماری بزرگ زنند. نامزدی «پنس» فرماندار سابق ایندیانا و از چهره های شناخته شده محفل محافظه کاران مسیحی برای معاونت ترامپ، از جمله کارهایی بود که برای ترغیب اوانجلیک ها برای رأی دادن به ترامپ انجام شد و مرتب این مسئله به آنان یادآوری می شد که اگر رأی ندهند، هیلاری کلینتون صندلی های خالی دیوان عالی کشور را با قضات انتخابی خود پر خواهد کرد. اینگونه بود که به تدریج اوانجلیک ها ترغیب شدند از کاستی های شخصیتی ترامپ چشم پوشی کنند و ترامپ موفق شد علیرغم اخبار بی پایانی که حول زندگی شخصی اش وجود داشت، رأی 81% از اوانجلیک ها را در سال 2016 بدست آورد.

این بار بر هواداران مذهبی ترامپ ثابت شده است که وی با خواسته ها و اهداف آنان همراستا می باشد، بنابراین نیازی به اقناع آنان در این خصوص نیست؛ تنها کافی است که آنان را تهییج به شرکت در انتخابات و رأی دادن به ترامپ کرد.

نظرسنجی های اخیر نشان می دهد اشتیاق به رأی دادن به ترامپ در میان مذهبی های آمریکا کم شده است و این امر حتی ثابت قدم ترین هواداران او را شامل می شود. نگرانی بیشتر این است که حمایت از بایدن در میان رأی دهندگان اوانجلیک، کمی رو به افزایش گذاشته است. در نظرسنجی فاکس نیوز که 13 آگوست و قبل از کنوانسیون ملی دموکرات ها منتشر شد، 28% از اوانجلیک های سفیدپوست گفته بودند که اگر همین امروز انتخابات برگزار شود، به بایدن رأی خواهند داد. چهار سال پیش حمایت اوانجلیک های سفیدپوست از کلینتون 16% بود و اکنون رشد 12% را نشان می دهد.

بایدن که کاتولیک است، در طول کنواسیون دموکرات ها که هفته گذشته برگزار شد، بارها ایمان و اعتقاد خود را به منصه ظهور گذاشت و چندین سخنران نزدیک به او نیز از نقش مهم مذهب در زندگی وی گفتند. در همین حال، از نظر اغلب آمریکایی ها، باورهای مذهبی ترامپ عمیق نیست؛ حتی میان اوانجلیک های سفیدپوست که حامی برخی از بحث برانگیزترین اعمال و تصمیمات او در طول دوران ریاست جمهوری اش بوده اند، فقط 40% باور دارند که ترامپ همچون آنان، فردی مذهبی و معتقد است.

به گفته سناتور کریس در کنوانسیون دموکرات ها «برای جو بایدن ایمان و اعتقاد ابزاری سیاسی نیست؛ به اعتقاد او مردم تصویری از خدا بر روی زمین هستند. این اعتقادات را از والدینش، راهبه ها و کشیشان یادگرفته و شوق به عدالت در او دمیده شده است».

یک نظرسنجی که توسط مرکز تحقیقاتی پیو انجام شده، علاوه بر تأکیدی که بر نقش مهم کنوانسیون جمهوریخواهان در ایجاد شور و شوق در اوانجلیک ها در هواداری از ترامپ دارد؛ نقش مهم این کنوانسیون را در ترغیب آمریکایی های مذهبی ای که عضو هیچیک از دو حزب نیستند نیز در حمایت از ترامپ نشان می دهد. این نظرسنجی که ماه ژوئن 2020 در اوج تظاهرات ضدنژادپرستی و همه گیری کرونا انجام شده، میزان تأیید ترامپ را بین اوانجلیک های سفیدپوست 72% و بین کاتولیک های سفیدپوست 54% نشان می دهد.

برای ایجاد انگیزه در بین محافظه کاران مذهبی و رأی دهندگان متدین، برنامه رئیس جمهور و متحدانش این است که تمرکز خود را در طول کنوانسیون جمهوریخواهان روی دو چیز بگذارند: یکی دستاوردهای خود و دیگری تهدیدی که مدعی هستند بایدن و نامزد معاونتش «کامالا هریس» بر جوامع مذهبی داخل و خارج از آمریکا خواهند داشت. به گفته «کلیان کانوی» مشاور کاخ سفید «رئیس جمهور این فرصت را خواهد داشت که توضیح دهد اولین رئیس جمهور در تاریخ آمریکا است که سخنرانی نشست ویژه مجمع عمومی سازمان ملل را به موضوع آزار مذهبی اختصاص داد. در تاریخ آمریکا هیچ رئیس جمهوری به اندازه او با سقط جنین مخالف نبوده است. وی می کوشد تا صلح را بین کشورهای مذهبی که سالهاست درگیر جنگ هستند برقرار کند و توافق امارات و اسرائیل آخرین نمونه آن است»

اظهارات ترامپ در شورای سیاستگذاری ملی که جمعه گذشته انجام شد نمایانگر پیامی است که او و سایر سخنرانان کنوانسیون، این هفته در مقابل محافظه کاران مذهبی ارائه خواهند داد. اینها بخشی از سخنان وی در شورای سیاستگذاری بود «ببینید ما چه کردیم، با امارات و اسرائیل کاری را کردیم که دهه ها قبل باید انجام می شد، این اتفاق به راستی تاریخی است و می دانید چه کسی بیشتر قدردان است؟ سفیدپوستان اوانجلیک». وی در بخشی دیگر از سخنانش مدعی شد، رئیس جمهور آینده (که یا او خواهد بود یا بایدن) «از دو تا چهار و شاید هم پنج صندلی خالی دادگاه عالی» را پر خواهد کرد. هدف از بیان این سخنان، تحریک و ترساندن رأی دهندگان محافظه کار است؛ کسانی که نسبت به رئیس جمهور بدگمان هستند اما از اینکه قضات لیبرال به دادگاه عالی اضافه شوند بیشتر آزرده خاطر خواهند شد.

ترامپ وقتی روز دوشنبه در شارلوت رسما نامزدی جمهوریخواهان برای ریاست جمهوری را پذیرفت، به محافظه کاران هشدار داد در صورت پیروزی بایدن در انتخابات 3 نوامبر «رؤیای آمریکایی خواهد مرد؛ آنها نه سلاح می خواهند، نه نفت و گاز و نه خدا را».

گرچه کرونا مانع از برگزاری کمپین های انتخاباتی شده است، اما کنوانسیون همچنان این امکان را به جمهوریخواهان می دهد تا از طریق آن محافظه کاران مذهبی را اقناع کنند که با ترامپ بمانند. اعضای کمپین ترامپ معتقدند، علیرغم پیش بینی ها مبنی بر کاهش حمایت از ترامپ در میان زنان و حاشیه نشینان، اگر او بتواند موقعیت خود را در ارتباط با آمریکایی های مذهبی بهبود ببخشد، همچنان می تواند پیروز انتخابات ماه نوامبر باشد.

طبق نظرسنجی فاکس نیوز کمتر از سه ماه به برگزاری انتخابات، 75% سفیدپوستان اوانجلیک هنوز تصمیم خود را نگرفته اند که به کدام نامزد رأی دهند و اصلا در انتخابات شرکت کنند یا خیر.

*منبع: پولیتیکو

مترجم: فاطمه رادمهر

نظر شما