بهمن کشاورز در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در رابطه با اظهارات نماینده بروجرد در مجلس علیه وزیر خارجه کشورمان گفت: در صورتی که آنچه از تریبون

بهمن کشاورز در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در رابطه با اظهارات نماینده بروجرد در مجلس علیه وزیر خارجه کشورمان گفت: در صورتی که آنچه از تریبون مجلس گفته می‌شود، واجد وصف مجرمانه یا مشتمل بر توهین‏، افتراء و اشاعه اکاذیب باشد، فردی که طرف این خطاب و موضوع آن بوده –حسب مورد– هم حق پاسخگویی دارد که باید از تربیون مجلس قرائت شود و هم می‌تواند با اعلام شکایت، تعقیب و مجازات مرتکب را بخواهد.

وی ادامه داد: از آنجا که در سیستم پارلمانی ما، مصونیت پارلمانی پیش‌بینی نشده است، این دعوا قابل پیگیری است. در عین حال، این موضوعی است که باید در کمیته مربوط به نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس نیز بررسی و تدابیری که در قانون برای چنین مواردی در نظر گرفته شده‏، اتخاذ شود.

این وکیل دادگستری در پاسخ به این سوال که آیا اظهارات نماینده بروجرد علیه محمدجواد ظریف مصداق توهین محسوب می‌شود؟ اظهار داشت: معیار تشخیص توهین، عُرف است، یعنی اگر چیزی را شنیدیم و احساس کردیم گوینده به مخاطب توهین می‌کند، مصداق توهین است.

کشاورز در پاسخ به این سوال که آیا دادستان در این باره می‌تواند به عنوان مدعی‌العموم وارد شود؟ تصریح کرد: موارد توهین و افتراء نیازمند شاکی خصوصی است اما در مورد اشاعه اکاذیب، در صورت تحقق، چون در آن تشویش اذهان عمومی نیز مطرح است، دادستان می‌تواند وارد شود.

رئیس اسبق کانون وکلای دادگستری افزود: صرف نظر از موارد قانونی، اینکه در محلی نظیر مجلس الفاظ و مطالبی از این قبیل مطرح می‌شود، نهایت تاسف است و امید است رای‌دهندگان در انتخابات بعدی به این مسئله توجه شود.

نظر شما