به گزارش دویچه وله، باراک اوباما از احمد، دانش‌آموز مسلمانی که تلاش‌اش برای ساخت ساعت دیجیتال از سوی معلم‌اش به کوشش برای ساخت بمب تعبیر ش

به گزارش دویچه وله، باراک اوباما از احمد، دانش‌آموز مسلمانی که تلاش‌اش برای ساخت ساعت دیجیتال از سوی معلم‌اش به کوشش برای ساخت بمب تعبیر شد و بازداشت او را در پی داشت، دل‌جویی کرد و خواست که به همراه ساعت‌اش به کاخ سفید برود.

احمد محمد، دانش‌آموز مسلمانی در شهر ایروینگ در ایالت تگزاس آمریکاست که روز دوشنبه (۲۳ شهریور/ ۱۴ سپتامبر) با شور و شوق ساعت دیجیتالی که در خانه ساخته بود را به مدرسه برد تا به معلمانش نشان دهد، اما دست‌بسته سر از بازداشتگاه درآورد. مسئولان مدرسه احمد گمان می‌کردند که او تلاش کرده تا بمب بسازد و به همین خاطر با پلیس تماس گرفتند و واکنش پلیس به ماجرا هم دستگیری احمد بود.

این ماجرا به سرعت به بمبی خبری در رسانه‌های آمریکایی تبدیل شد و طوفانی در شبکه‌های اجتماعی را هم در پی داشت. شهروندان آمریکایی حمایت گسترده‌ای از احمد نشان دادند و از این‌که او صرفا به خاطر اسم اسلامی و مذهب‌اش مورد ظن مسئولان مدرسه قرار گرفته ابراز انزجار کردند.

داستان احمد ۱۴ ساله و ساعت شگفت‌انگیزش در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ‌هایی در حمایت از او دست به دست گشت، تا این‌که روز چهارشنبه چهره‌های برجسته دنیای سیاست و تکنولوژی هم به حمایت از او برخاستند؛ از باراک اوباما و هیلاری کلینتون گرفته، تا مارک زاکربرگ، بنیان‌گذار فیس‌بوک.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، روز چهارشنبه (۲۵ شهریور/ ۱۶ سپتامبر) با انتشار توییتی خطاب به احمد، از او دعوت کرد که به کاخ سفید برود. او در توییت‌اش خطاب به احمد گفت: «ساعت زیبایی ساختی احمد، مایلی آن را به کاخ سفید بیاوری؟ ما باید به دیگر دانش‌آموزان کشورمان هم انگیزه بدهیم که همچون تو دوستدار علم باشند؛ این همان چیزی است که آمریکا را تبدیل به کشوری توانمند کرده است.»

به گزارش نیویورک‌تایمز، دست‌یاران اوباما رسما از احمد محمد دعوت کرده‌اند که یک ماه دیگر برای مراسم "شب نجوم" به کاخ سفید برود؛ مراسمی که هر ساله با حضور دانشمندان، فضانوردان، مدرسان، مهندسان و دانشجویان نجوم و فضا در کاخ سفید برگزار می‌شود.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، در این باره گفت: «این ماجرا مثال روشنی از پیش‌داوری نامعقول است، آن هم در عصری که ما هم در خانه و هم در خاورمیانه مشغول مبارزه با تروریسم اسلامی هستیم». به گفته او این ماجرا نشان می‌دهد که پیش داوری ها می‌توانند مخرب باشند و به قضاوت نادرست درباره کسانی منجر شوند که نیات خیر دارند.

مارک زاکربرگ، بنیان‌گذار فیس‌بوک هم در پی این ماجرا از احمد خواسته که به دیدار او در دفتر فیس‌بوک برود. زاکربرگ در پیامی خطاب به او گفته است: «این‌که کسی مهارت و بلندپروازی لازم برای ساختن چیزهای شگفت‌انگیز داشته باشد، باید به تشویق و ستایش او بیانجامد، نه بازداشت و دردسر». او تاکید کرده که «آینده از آن کسانی چون احمد است».

احمد عاشق الکترونیک است و رویای مهندس شدن در سر دارد و ساعتی که با جعبه مداد و یک صفحه نمایش و یک مدار ساخته، محصول ذهن خلاق اوست. او ابتدا این ساعت را به معلم مهندسی خود نشان داد و او ضمن تشویق احمد، از او خواست که آن را به دیگر معلمان نشان ندهد، چون ممکن است برایش دردسرساز شود.

اما سر درس معلمی دیگر، صدای بیپ ساعت احمد درمی‌آید و شک معلم را برمی‌انگیزد. این خانم معلم پس از مشاهده این ساعت دیجیتال، از مسئولان مدرسه می‌خواهد که پلیس را در جریان بگذارند. پلیس ایروینگ می‌گوید این جعبه مشکوک به نظر می‌رسید و صرف‌نظر از این‌که سازنده آن چه کسی بوده، باید بررسی‌های بیشتری درباره آن صورت می‌گرفت.

نظر شما