یک مقام آمریکایی به خبرگزاری بی بی سی گفت که دولت ایالات متحده گمان می برد که گروه موسوم به دولت اسلامی، درعراق و سوریه سلاح شیمیایی می سازد و

یک مقام آمریکایی به خبرگزاری بی بی سی گفت که دولت ایالات متحده گمان می برد که گروه موسوم به دولت اسلامی، درعراق و سوریه سلاح شیمیایی می سازد و از آن استفاده می کند. او افزود: ایالات متحده چهار موقعیت در دوسوی مرز عراق و سوریه را شناسایی کرده، که داعش آنجا از مواد تشکیل دهنده ماده شیمیایی خردل استفاده کرده است. ایالات متحده گمان می کند این گروه مکانی برای ساخت این سلاح ها در اختیار دارد. به گفته این منبع، مواد خردل احتمالا به صورت پودر استفاده می شوند و در ساخت مواد منفجره معمولی مانند خمپاره به کار می روند. غبار خردلِ ناشی از انفجار این خمپاره ها، افرادی را که در معرض آن باشند دچار تاوِل های پوستی می کند.

 اما در خصوص اینکه داعش چگونه به این مواد شیمیایی دست پیدا کرده، چندین نظریه وجود دارد که محتمل ترین آن تولید این مواد توسط داعش است. این مقام آمریکایی گفت: ارزیابی ما این است که آنان یک محل کوچک برای تحقیقات سلاح های شیمیایی دارند که در آنجا بر روی این مواد کار می کنند و با دانشی که به طور گسترده در اختیار این گروه است، موادشیمیایی تولید می کنند و نظریه دیگر آن است که آنان در عراق و سوریه به سلاح شیمیایی دست پیدا کرده اند. 

نظر شما