پرجمعیت‌ترین کشورهای مسیحی و مسلمان جهان

379 ۱۳۹۸ اردیبهشت ۰۸ - 2019/04/28

جدول‌های زیر پرجمعیت‌ترین کشورهای مسیحی و مسلمان جهان را در سال‌های 2015 و 2060 نشان می‌دهد. رتبه‌بندی درج شده در این جدول‌ها، ناشی از تفاوت در تمرکز و تنوع جمعیت و تغییرات پیش بینی شده در رابطه با پیروان این دو مذهب بزرگ جهان است. این دو جدول نشان می‌دهد که جمعیت مسلمانان جهان نسبت به جمعیت مسیحیان جهان بیشتر در مراکز اصلی جمعیت اسلامی متمرکز است و مسیحیت، از پراکندگی جمعیت بیشتری نسبت به اسلام در سراسر جهان برخوردار است.

در واقع، حدود دو سوم (65 درصد) مسلمانان جهان در 10 کشوری که بیشترین جمعیت مسلمان جهان را در خود جای داده‌اند، زندگی می‌کنند. این در حالی است که تنها 48 درصد از مسیحیان جهان در 10 کشوری که بیشترین جمعیت مسیحیان جهان در آن تمرکز یافته‌اند، به سر می‌برند و در واقع، بیش از نیمی از مسیحیان جهان(52٪ آنان) در سایر کشورها ساکنند.  در حالی که پراکندگی جمعیت، تنها برای بیش از یک سوم (35٪) مسلمانان جهان صادق است.

در حال حاضر، شمار مسیحیانی که در پرجمعیت‌ترین ده کشور مسیحی جهان زندگی نمی‌کنند (1.2 میلیارد)، دو برابر مسلمانان (609 میلیون) در کشورهایی غیر از پرجمعیت‌ترین ده کشور مسلمان دنیاست.

از سوی دیگر، پرجمعیت‌ترین ده کشور مسلمان و مسیحی جهان، جمعیت بسیار زیادی از سایر مذاهب را نیز در خود جای داده است که گاه جمعیت‌شان از شمار مسلمانان و مسیحیان در این کشورها بالاتر است. به عنوان مثال، اسلام در هند، که رتبه‌ی دوم را در میان ده کشور پرجمعیت مسلمان جهان به خود اختصاص داده است، یک مذهب اقلیت است؛ در واقع، تنها 15 درصد از جمعیت این کشور، مسلمانند و اعتقاد اکثریت مردم هندوئیسم است. از سوی دیگر، نیجریه که رتبه‌ی ششم را در جمعیت مسیحیان جهان دارد (87 میلیون نفر)، پنجمین کشور پرجمعیت مسلمان جهان(با 90میلیون نفر مسلمان) به شمار می‌رود.

به علاوه، این آمارها حاکی از آن است که جمعیت کشورهای مندرج در جدول برای هر دو دین اسلام و مسیحیت دور از مراکز تاریخی و سنتی آن‌ها پراکنده شده است. پرجمعیت‌ترین پنج کشور مسلمان جهان نه در خاورمیانه، بلکه در جنوب و جنوب شرقی آسیا و یا در کشورهای جنوب صحرای آفریقا قرار دارند و سه کشوری که بالاترین میزان جمعیت مسیحیان را در خود جای داده است نه در خاورمیانه یا اروپا، بلکه در آمریکا واقع هستند.

به طور کلی، در حدود 3/2 میلیارد مسیحی و 8/1 میلیارد مسلمان در جهان به سرمی‌برند. بر طبق پیش بینی مرکز تحقیقاتی پیو انتظار می‌رود که این شکاف جمعیتی تا سال 2060 تقریباً از بین برود؛ به طوری که در سال 2060، 3 میلیارد مسیحی و نزدیک به 3 میلیارد مسلمان در جهان وجود داشته باشد؛ چرا که جمعیت مسلمانان به طور متوسط ​​جوانتر بوده و از زاد و ولد بیشتری برخوردارند. انتظار می رود که در سال 2060، سهم مسلمانان جهان در پرجمعیت‌ترین ده کشور مسلمان، کمتر از امروز  باشد و این میزان از 65٪ به 60٪ کاهش یابد. در عین حال، انتظار می‌رود که سهم مسیحیان پرجمعیت‌ترین ده کشور  مسیحی در بالاترین جمعیت خود(48 درصد)، باقی بماند.

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که جدول سال 2060 برای هر دو گروه مسلمانان و مسیحیان  تغییراتی نسبت به سال 2015 داشته باشد. انتظار می رود هند تا سال 2060 جایگزین اندونزی به عنوان کشوری با بزرگترین جمعیت مسلمان شود. با این حال، جمعیت مسلمانان هند، به عنوان اقلیت مذهبی (19٪) در این کشور پرجمعیت باقی خواهد ماند. همچنین، انتظار می‌رود که ایالات متحده در سال 2060 جایگاه خود را به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور مسیحی، حفظ کند و تانزانیا، اوگاندا و کنیا در فهرست ده کشور پرجمعیت مسیحی دنیا قرار بگیرند و روسیه، آلمان و چین از این لیست حذف شوند.

نظر شما
تغییر رمز

فیسبوک