افتتاح مسجد بانوان در تورنتو

221 ۱۳۹۸ اردیبهشت ۱۱ - 2019/05/01

در مقابله با افزایش اسلام‌هراسی در جهان و به خصوص در غرب، گروهی از مسلمانان ساکن تورنتو کانادا به منظور اختصاص یک فضای مقدس و امن برای بانوان، به تأسیس مسجد ویژه‌ی بانوان در این شهر، همت گماردند.

مسجد بانوان کانادا، اولین نوبت نماز خود را جمعه گذشته در تورنتو برگزار نمود. این بنای مذهبی در تلاش است تا فضای مناسبی را به بانوان مسلمان جهت انجام فرایض ایمانی اختصاص دهد و آنان را از حملات اسلام‌هراسانه‌ای که روز به روز، بیشتر و بیشتر، آنان را مورد تهدید قرار می‌دهد، مصون بدارد. خانم فرهین خان، مؤسس مسجد بانوان کانادا، پیش از برگزاری مراسم افتتاحیه‌ی اولین نماز این مسجد که در کلیسای سینت پل برگزار شد، در گفتگویی تلفنی با سی تی وی نیوز[1] ، اظهار داشت: در این مسجد، بانوانی، همچون خود من، که اسلام‌هراسی جنسی را تجربه کرده‌اند و از این بابت مورد حمله‌ قرار گرفته‌اند، گردهم می‌آیند. ما می‌خواهیم در جایی باشیم که بتوانیم در آن احساس امنیت کنیم و فضایی سالم برای ارتباط و تعامل با یکدیگر و بهبودی اوضاع فراهم آوریم.

خانم خان افزود: در این مسجد، اقامه‌ی نماز جمعه هر دو هفته یکبار، توسط بانوان با اقتدا به یک بانو برگزار می‌شود. مؤسسین این بنا امیدوارند که از این رهاورد، انجمنی ایجاد شود که نه تنها به حمایت از مؤمنین ساکن آن می‌پردازد، بلکه قادر باشد موانع اجتماعی در مسیر زدودن احساسات ضد مسلمانی را برطرف نماید. وی معتقد است که ایده‌ی تأسیس این بنا، در پی چندین حمله‌ی وحشیانه به مساجد، از جمله حمله‌ی مرگبار تروریستی در نیوزیلند در ماه گذشته و حمله به مسجد کبک در سال 2017 ساخته و پرداخته شد. باید در نظر داشت که انجام چنین حملاتی، حمله به تقدس مسجد است.

تازه‌ترین آمار منتشر شده توسط اداره‌ی آمار کانادا نشان می‌دهد که گرچه جنایات در این کشور در سال 2017، 47 درصد افزایش یافته است، اما شمار حوادثی که مسلمانان را هدف خود قرار داده‌اند، به طور میانگین، افزایشی در حدود 151 درصدی را نشان می‌دهد؛ بیشترین نرخ این افزایش در انتاریو و کبک بوده است که بر طبق گزارشات پلیس کانادا، این جنایات در دو ایالت فوق، به ترتیب 207 درصد و 185 درصد افزایش داشته است.

احسان گاردی، مدیر اجرایی شورای ملی مسلمانان کانادا[2]، در سال2018  اظهار داشت: از آن جا که اعداد و ارقام چنین آمارهایی، شمار قربانیانی که هویت آنان مورد هدف قرار می‌گیرد را لحاظ نمی‌کنند، لذا هنگام تجزیه و تحلیل این داده‌ها، توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت و ضروری است که داده‌های آماری، هیچ‌گاه گویای عمق فاجعه نیستند.

در این گردهمایی که به منظور مراسم افتتاحیه‌ی مسجد بانوان در کلیسای ترینیتی سنت پل در تورنتو برگزار شد، خانم خان، مدیر مؤسس این مسجد، ابراز امیدواری کرد که مسجد بانوان کانادا، علاوه بر سازماندهی جشن‌ها و کارگاه‌های ماه رمضان، بتواند فعالیت خود را به سایر شهرها، غیر از تورنتو، نیز توسعه دهد. دست‌یابی به این مهم، مشارکت زنان مسلمان و همکاری سایرین را می‌طلبد.

وی همچنین در پایان افزود: ما واقعاً یک جامعه صلح‌گستر هستیم و علیرغم تمام رفتارها و حرف و حدیثهای جاری بر ضد مسلمانان در جامعه، برای عشق و دوستی و نه برای نفرت و انزجار، گرد آمده‌ایم. ما قصد داریم روسری خود را بپوشیم و ایمان‌مان را حفظ و آن را به کار گیریم.

منبع:  https://www.ctvnews.ca/canada/a-place-where-we-can-be-safe-women-s-mosque-of-canada-opens-in-toronto-1.4387171

مترجم: ط. مکارمی

 ................

[1] CTV NEWS
[2] NCCM

نظر شما
تغییر رمز

فیسبوک