عکاسی با موضوع نماز

241 ۱۳۹۸ اردیبهشت ۱۲ - 2019/05/02

عکاس مسلمان برای گرفتن عکس با موضوع نماز خواندن مسلمانان در انظار عمومی برنده‌ی جایزه‌ی بین‌المللی گلدزیهر 2019 شد.

همه‌ی ما از استعدادهای سرشار و بالقوه‌ی مسلمانان سراسر جهان در زمینه‌های مختلف، آگاه هستیم. یکی از این افراد توانمند، عکاس مسلمان، سانا اولا است که توانسته است جایزه‌ی گلدزیهر 2019 را برای مجموعه عکس «مکان‌های نمازگزاری شما» از آن خود سازد. وی در این مجموعه سعی داشته است تا شکوه عبادت نمازگزاران مسلمان را هنگام انجام فریضه‌ی نماز در مکان‌های عمومی در قاب تصویر درآورد[1].

{img_1}

سانا فارغ التحصیل کارشناسی ارشد در رشته عکاسی خبری رسانه‌های جدید در سال 2017 است. وی در توضیح فعالیت خود، اظهار داشت: این جایزه به جایگاه مسلمانان در آمریکا اعتبار و ارزش می‌بخشد، به خصوص در زمانی که دین من و هم‌کیشانم توسط آمریکایی‌ها مورد بحث و انتقاد قرار گرفته است. جایزه گلدزیهر به روزنامه‌نگاران آمریکایی که اخبار و گزارش‌های مربوط به پیروان ادیان مسیحیت، یهودیت و اسلام را در آمریکا پوشش خبری ‌می‌دهند، داده می‌شود. سانا یکی از شش نفر برگزیده در سراسر ایالات متحده است که این جایزه 5000 دلاری را کسب کرده است.

{img_2}

این برنده‌ی بااستعداد در ادامه افزود: این جایزه چشم‌اندازی به بخشی از اسلام دارد که ممکن است بسیاری از مردم آن را نادیده گرفته باشند و یا ممکن است افراد غیرمسلمان، بارها و بارها آن‌ها را دیده باشند ولی درباره‌اش آگاهی چندانی نداشته باشند.

سانا اولا، عکسبرداری از چنین صحنه‌ها و فضاهایی را در سال 2015 هنگامی که او و خواهرش مجبور شدند در رختکن نماز بخوانند، آغاز کرد. وی توضیح می‌دهد: نماز خواندن در چنین شرایطی الهام بخش این ایده شد و انگیزه‌ی چنین کاری را در من برای جستجوی زمان‌هایی که مسلمانان در خارج از مساجد و عبادتگاه‌ها برای قضا نشدن نمازشان به نماز می‌ایستند، ایجاد نمود.

{img_3}

صفحه‌ی فیسبوک این عکاس مسلمان آمریکایی بااستعداد که صحنه‌های زیبای نمازگزاری مسلمانان در فضاهای عمومی را در آن به نمایش گذاشته است، بیش از 25،000 دنبال‌کننده دارد. او در این صفحه، مجموعه‌ای از عکس‌های طیف وسیعی از مسلمانان آمریکایی در حال ادای فریضه‌ی روزانه‌ در اماکن‌ عمومی مختلف منتشر ساخته است.

به گفته‌ی او، مجموعه عکس‌هایش برای او نویدبخش بنای یک پل ارتباطی برای اسلام راستینی است که هویت حقیقی هر مسلمان در گرو آن است. وی می‌گوید: من تردید داشتم که این پروژه را در مقطع کارشناسی ارشد اتخاذ کنم؛ اما استادم این ایده را به خاطر ایجاد دیدگاهی نوین برای غیرمسلمانان نسبت به این دین، مورد تشویق قرار داد. استادم به من گفت: شما می‌باید روایت و دیدگاه واقعی خود را به اشتراک بگذارید؛ زیرا حقیقت این است که افراد غیرمسلمان بدون این تصاویر قادر به شناخت آنچه شما روایت می‌کنید، نخواهند بود.

{img_4}

سخنان این استاد، سانا اولا را بر آن داشت تا طرحش را پیش ببرد. وی می‌گوید: این پروژه، انگیزه‌ی بحث در مورد وضعیت مسلمانان در آمریکا، را در کلاس درس ایجاد کرد. درست است که این موضوع پروژه‌ی تحصیلی من است، اما احساس می‌کنم که وظیفه‌ی همه ماست که به شیوه‌های مختلف دین‌مان را به دیگران معرفی کنیم. من امیدوارم که این پروژه همچنان در راستای ارائه‌ی بینش عمیق‌تر نسبت به زندگی مسلمانان در آمریکا ادامه پیدا کند.

این برنده‌ی جایزه‌ی گلدزیهر در پایان، اظهار داشت: این پروژه، در صدد برآمده است تا این سؤال را در اذهان مردم ایجاد کند که چرا مسلمانان این کار را انجام می دهند و هدف آن‌ها از انجام این کار چیست؟ و سپس در راستای یافتن پاسخ برای این پرسش ذهنی برای شناخت بیشتر مسلمانان گام بردارند و همین امر کم‌کم سبب خواهد شد که مردم از جانب مسلمانان احساس امنیت کرده و اسلام‌هراسی از میان‌شان رخت بربندد.

جامعه‌ی مسلمانان جهان، به داشتن چنین جوانان بااستعداد و فرهیخته‌ای بر خود می‌بالد. امید است که خداوند متعال  همگی مسلمانان را در راه شناساندن اسلام سراسر مهر و دوستی به جهانیان توفیق روزافزون عطا فرماید.

منبع: https://www.islamicfinder.org/news/this-muslim-photographer-wins-an-award-for-capturing-muslims-praying-in-public/

مترجم: ط.مکارمی

.............

[1] این گزارش به نقل از GW Hatchet در این جا آمده است.

 

نظر شما
تغییر رمز

فیسبوک