twitter share facebook share ۱۴۰۰ شهریور ۲۶ 822

نیروهای امنیتی مصر شماری از انتشارات شیعه حاضر در نمایشگاه کتاب قاهره را بستند و اقدام به بازداشت ناشران و مصادره کتاب‌های شیعیان حاضر در این نمایشگاه کردند

هم زمان با آغاز نمایشگاه بین‌المللی کتاب قاهره در مصر، وهابی‌ها و سلفی‌ها در این کشور جنگی را علیه اندیشه اهل بیت علیهم السلام به راه انداخته‌اند که پدیده‌ای نامأنوس در تاریخ و حال مصر به شمار می‌رود؛ جنگی که با جوسازی‌های رسانه‌ای از سوی آنها نیز همراه شده است.

موضوع ازآنجا نشات می‌گیرد که نیروهای امنیتی مصردر روزهای اخیر در پاسخ به حملات خصمانه سلفی‌ها و وهابی‌های این کشور، شماری از انتشارات شیعه حاضر در نمایشگاه کتاب قاهره را بستند و اقدام به بازداشت ناشران و مصادره کتاب‌های شیعیان حاضر در این نمایشگاه کردند.

اقدامات ضد شیعی در نمایشگاه کتاب قاهره اما به همین جا ختم نشد بلکه این موضوع حتی به بازداشت برخی از شیعیان غیرمصری در فرودگاه بین المللی قاهره و دیپورت آنها به کشورشان نیز کشانده شد؛ امری که سوالاتی را درباره آینده مصر، آینده آزاداندیشی در این کشور و نقش الازهر مطرح می‌کند؛ سوالاتی از این دست که چه کسانی بر تصمیم‌گیری‌ها در مصر هیمنه دارد؟ آیا عده‌ای در بدنه مصر نفوذ کرده‌اند تا با اندیشه شیعه به مبارزه برخیزند و مصر فرهنگی، آزاداندیش و مصر الازهر را به مصری بسته و تاریک تبدیل کنند؟ این در حالی است که شیخ الازهر همواره در مناسبت‌های مختلف گفته است که «شیعه و سنی دو بال امت اسلامی هستند و اهل سنت نمی‌تواند شیعیان را از اسلام خارج کند و شیعیان نیز نمی‌توانند اهل سنت را از اسلام خارج بدانند».

بازداشت شهروند شیعه لبنانی در فرودگاه قاهره؛ چرا و به چه دلیل؟

شیعه هستی یا سنی؟ سوالی بود که اداره امنیت مصر به بازجویی‌های خود از مدیر یکی از کتابخانه‌های عمومی در لبنان پایان داد و حکم ممنوعیت ورود وی به مصر و دیپورتش به بیروت را علیه وی صادر کرد.

مدیر این کتابخانه می‌گوید: «همانند سال‌های گذشته که برای خرید کتاب‌های لازم به نمایشگاه‌های جهان عرب می‌روم این بار نیز به قاهره رفته بودم تا کتاب‌های مورد نیاز خود را از نمایشگاه کتاب قاهره خریداری کنم و هدف دیگری غیر از این نداشتم»..

وی ادامه می‌دهد که در بدو ورود به فرودگاه قاهره بدون هیچ دلیلی از سوی نیروهای امنیتی مصر بازداشت شد و از ساعت ۱۰ صبح تا ۷ عصر را در بازداشت به سر برد.

این فرد درباره ماهیت سوالاتی که در جریان بازجویی از وی پرسیده شد، می‌گوید: «در جریان بازجویی از من پرسیده شد دلیل سفرت به اینجا چیست؟ برای دیدار با چه کسی آمده‌ای؟ از چه کسی پیروی می‌کنی؟ سپس درباره دین و مذهبم پرسیده شد و وقتی که از شیعه شدنم آگاه شدند مرا به زندان بازگرداندند».

وی در ادامه با اشاره به اینکه در جریان بازجویی ترسانده شدم و یکی از افسران از من خواست که فورا مصر را ترک کنم، اضافه می‌کند: «در سال‌های گذشته بارها به مصر رفته بودم اما هیچگاه چنین برخوردی را ندیده بودم. گمان می‌کنم فقط به دلیل اینکه شیعه بودم از مصر اخراج شدم و دلیل دیگری ندارد. مصر قبلا اینگونه نبود».

ماجرای مذکور تنها موردی نیست که در فرودگاه قاهره رخ داده است؛ پیش از این نیز موارد مشابه دیگری رخ داده و شیعیان لبنانی بدون هیچ توجیه قانونی به کشور بازگردانده شده‌اند؛ امری که ایجاب می‌کند مقامات ذیربط لبنان مداخله کنند و به خاطر حفظ کرامت لبنان و شهروندان لبنانی موضوع را پیگیری کنند.

وزیر فرهنگ مصر: از بازداشت هیچ فردی اطلاع ندارم

«حلمی النمنم» وزیر فرهنگ مصر با بیان اینکه از بازداشت هیچ فرد لبنانی در فرودگاه قاهره و بازگرداندنش به بیروت پس از بازجویی، اطلاعی ندارد خاطر نشان کرد دلایل بازداشت این فرد را بررسی خواهد کرد و در صورت صحت سخنان این فرد، موضوع را از لحاظ قانونی پیگیری می کند.

نمنم همچنین بستن هرگونه ناشر وابسته به شیعیان و یا مصادره کتب شیعیان در نمایشگاه قاهره را تکذیب و بیان کرد: «آنچه اتفاق می‌افتد این است که سلفی‌ها دیدگاه مشخصی در قبال شیعیان دارند و دیدگاه آنها به وزارت فرهنگ و نمایشگاه کتاب قاهره هیچ ارتباطی ندارند».

فعال شیعه مصر: مبارزه با فکر شیعه به اصل فرهنگ عربی و اسلامی لطمه می‌زند

از طرف دیگر «دکتر احمد راسم النفیس» فعال اسلامی و از شخصیت‌های برجسته شیعیان مصر با اشاره به اینکه به طور کلی نوعی رویکرد شیعه ستیزانه در راهروهای دولت و رسانه‌های این کشور وجود دارد که این رویکرد در دوران حسنی مبارک برجسته شد، بیان می‌کند: «این رویکرد پس از سال ۲۰۱۱م کمی آرام شد اما باردیگر تشدید شد و روبه فزونی است».

النفیس با اشاره به اینکه سلفی‌های وهابی حملات خصمانه اخیر علیه کتب شیعه در نمایشگاه بین المللی کتاب قاهره را هدایت می‌کنند و گروهی هستند که خود را «ائتلاف صحابه و آل» می‌خوانند و دارای نفوذ زیادی در سطح رسانه و دولت نیز هستند، اضافه می‌کند: «با وجود اینکه حضور شیعیان در نمایشگاه‌های کتاب قاهره محدود شده اما ناشرانی از لبنان و عراق در این نمایشگاه‌ها حضور داشته‌اند».

وی با اشاره به اینکه سازمان کل کتاب مصر حضور کتاب‌های شیعه در نمایشگاه را ممنوع نکرده و  برای حضور هیچ یک از ناشران لبنانی و دیگر کشورها در این نمایشگاه محدودیت ایجاد نکرده است، تاکید می‌کند: «سیاست مصادره کتاب‌های شیعیان به شیوه‌ای که رخ داده، به طور کلی در مصر وجود ندارد و اتفاقاتی که در نمایشگاه کتاب قاهره رخ داد و نیروهای امنیتی مصر را وادار به مداخله کرد، براساس اطلاعات برگرفته از کوچه و بازار صورت گرفت و از دستگاه‌های حرفه ای نبود ».

فعال شیعه مصری در ادامه تاکید می‌کند: «مصادره کتب شیعیان و مبارزه با این اندیشه، تنها به ضرر شیعیان نیست بلکه به اصل فرهنگ عربی، اسلامی و فرهنگ مصر لطمه می‌زند».

فعال رسانه‌ای مصری: وهابیت در مصر در حال گسترش است

از طرف دیگر «جمال ابوعلوی» فعال رسانه‌ای مصری نیز در این باره با ابراز تعجب نسبت به نحوه برخورد نیروهای امنیتی مصر با این موضوع، و با اشاره به اینکه بعید است چنین برخوردی از دولت مصر و الازهر سرزده باشد، تاکید می‌کند: «به احتمال زیاد چنین اقداماتی، رفتارهای فردی و از سوی گروه خاصی است. این ماهیت مصر نیست که همواره چراغ و منبر گفت‌وگو و آزاداندیشی وبوده و هست»..

ابوعلوی نسبت به گشترس وهابیت در مصر هشدار می‌دهد و اظهار می‌کند: «مصادره کتاب شرح نهج البلاغه شیخ محمد عبده که از سوی خود دولت چاپ می‌شود، نشان می‌دهد که در مصر نوعی خلل و کاستی وجود دارد. آیا امام علی به شیعیان منحصر می‌شود؟ امام علی و اهل بیت علیهم السلام متعلق به همه بشریت هستند. اگر عده‌ای معتقدند که این بزرگواران به شیعیان اختصاص دارند، این افراط آنها را نشان می‌دهد».

وی با ابراز نگرانی از گسترش و نفوذ اندیشه داعشی در کشورمصر و ایجاد تفرقه بین افراد مذاهب این کشور می‌گوید: «ملت مصر هرگز کشور خود را برای تکفیری‌ها رها نخواهند کرد».

در پایان باید گفت، سال‌های مدید است که عده‌ای در مصر بر آتش فتنه دامن می‌زنند و برای برگزاری مناسک شیعیان این کشور محدودیت ایجاد می‌کنند و آنها را هدف سرکوب‌گری‌های فکری و آزار و اذیت‌های جسمی خود قرار می‌دهند و با بستن دروغ‌هایی نظیر فعالیت‌های سری به هدف گسترش تشیع در این کشور، آنها را هدف قرار می‌دهند اما باید از اینها پرسید که چه ترسی از اندیشه اهل بیتی وجود دارد که در الازهر تدریس می‌شود؟ چرا کتب یهود، ملحدان و کتاب‌های بودایی که با دین اسلام منافات دارد را ممنوع نمی‌کنند؟

*ایلنا

 

نظر شما