زمین لرزه ای که 150 میلیون نفر آن را حس کردند

twitter sharefacebook share۱۳۹۶ آبان ۲۲ - 2017-11-13

زمین لرزۀ شدیدی که با قدرت 7.3 در مقیاس ریشتر یکشنبه شب غرب ایران و بخشی از عراق را لرزاند صدمات و خسارات فروانی در این مناطق بر جای گذاشته است.

سعیدی سخنگوی ستاد مدیریت بحران آخرين آمار تلفات زلزله را اینگونه اعلام كرد: زلزله تاکنون 207 کشته و 2506 مجروح داشته ولی برآورد می‌شود که تعداد تلفات به حدود 300 نفر برسد. بیشترین خسارات وارده به سرپل ذهاب بوده که بیشترین قربانی را نیز در این شهر داشته ایم با 142 کشته؛ در شهرهای اسلام آباد نیز 22 نفر، کرند 14 نفر، ثلاث باباجانی 15 نفر و قصرشیرین 14 نفر جان خود را از دست داده اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سرپل ذهاب، زلزله یکشنبه شب چهره این شهر را تغییر داده است به طوری که می توان گفت نیمی از سازه های این شهر پس از گذشت شبی سخت اکنون وجود دارد.

پیشتر فرهاد تجری نماینده سرپل ذهاب به خبرگزاری ایلنا گفته بود: سرپل ذهاب یک بیمارستان دارد که آن هم در این حادثه تخریب شده است. بیماران و پرسنل این بیمارستان در زیر آوار ساختمان مدفون شده و امکان ارائه خدمات از جانب این مرکز وجود ندارد. او افزود: به دلیل نبود امکانات و همچنین امکانات پایین در جاده‌های این منطقه امکان امدادرسانی به سختی وجود دارد و به همین خاطر مردم در حال امدادرسانی هستند.

این زلزله که بزرگترین زلزله رخ داده در تاریخ غرب ایران بود در استان های غربی و مرکزی ایران، استان های جنوبی ترکیه، عراق و کویت هم احساس شد. به این ترتیب این زلزله را حدود ۱۵۰ میلیون نفر در ایران و عراق و در هر دو پایتخت احساس کردند.

هم اکنون امدادرسانی به مناطق زلزله زده در غرب ایران ادامه دارد و برخی از شهرها و روستاها با قطع برق و آب مواجه هستند. شهروندان در برخی از مناطق استانهای غربی از جمله ایلام، کرمانشاه، کردستان و لرستان برای به سر رساندن شب در خیابانها چادر زدند. کمیته بحران، مدارس ایلام، کرمانشاه و بخش هایی از کردستان را برای روز دوشنبه و سه شنبه، تعطیل اعلام کرده و در استان کرمانشاه سه روز عزای عمومی اعلام شده است.

بعد از زلزله دیشب به مرکزیت ازگله استان کرمانشاه که در عمق 11 کیلومتری زمین روی داد، این منطقه شاهد بیش از یکصد پس لرزه به قدرت 3 تا 4.6 درجه ریشتر بوده و گفته شده که این پس لرزه ها تا یکماه ادامه دارد.