twitter share facebook share ۱۳۹۴ مهر ۰۶ 670

به گزارش دویچه وله رئيس جمهور ایران روز یکشنبه در گفت‌وگو با رسانه‌های آمریکایی NPR و CNN درباره نقش ایران در حل بحران سوریه و مبارزه با داعش س

به گزارش دویچه وله رئيس جمهور ایران روز یکشنبه در گفت‌وگو با رسانه‌های آمریکایی NPR و CNN درباره نقش ایران در حل بحران سوریه و مبارزه با داعش سخن گفت.

او در مصاحبه با رادیو NPR گفت که حاضر است در بحث راجع به برنامه عمل آینده در سوریه، پس از شکست دادن تروریست‌های داعش، شرکت کند.

روحانی افزود: «اما همه ما باید به طور هم‌آهنگ عمل کنیم و برنامه‌ای داشته باشیم که برای بیرون کردن فوری تروریست‌ها لازم است.»

رئیس جمهور ایران گفت که کشورش آماده بحث درباره "گزینه‌های آینده" است. او افزود که برای رسیدن به برنامه عمل باید دولت سوریه را نیز به حساب آورد.

با وجود آنکه آمریکا به علت حمایت جمهوری اسلامی از رژیم اسد پیش از این با مشارکت ایران در حل و فصل بحران سوریه مخالفت می‌کرد، روز جمعه گذشته (۲۵ سپتامبر) برخی از مقامات بلندپایه آمریکا و دولت‌های غربی خبر دادند که جان کری، وزیر امور خارجه این کشور، به زودی ابتکار دیپلماتیک جدیدی را با محوریت جلب همکاری ایران طراحی خواهد کرد.

مقامات آمریکایی گفته‌اند که گفت‌وگو با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و دیگر بازیگران کلیدی در بحران سوریه در دستور کار روزهای آینده جان کری خواهد بود. جلب مشارکت روسیه، عربستان سعودی، ترکیه و قطر نیز برای ابتکار دیپلماتیک کری در حل بحران سوریه از اهمیت فراوان برخوردار است.

آمریکا که در کنار ترکیه، قطر و عربستان بارها تاکید کرده بود که بشار اسد باید از قدرت کناره‌گیری کند، در ماه‌های اخیر نسبت به زمان کناره‌گیری رئیس جمهوری فعلی سوریه از قدرت کمی انعطاف‌پذیری نشان داده است.

روحانی همچنین در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه (۲۷ سپتامبر ) با CNN انجام داد، در پاسخ به پرسش خبرنگار این فرستنده تلویزیونی در مورد اینکه آیا استراتژی آمریکا در مبارزه با داعش درست است یا نه، گفت: «من از برنامه‌های آمریکا مطلع نیستم و نمی‌دانم چه می‌‌خواهند بکنند. تنها می‌توانم درباره برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران صحبت کنم. ایران از همان لحظه اول در مبارزه با تروریسم تامل نکرد. اما کشورهای دیگر آشکارا در این مورد مردد بودند. آنها بسیار دیر دست به کار شدند.»

روحانی در مورد کمک ایران به عراق برای مبارزه با داعش گفت: «از روز اول که داعش به موصل حمله کرد و نخست وزیر سابق عراق، نوری مالکی، با من تماس گرفت و مرا از وضعیت وخیم عراق باخبر کرد، من به او گفتم در مورد هر کاری که ضروری بدانید و هر چیزی که نیاز داشته باشید ما به شما کمک خواهیم کرد تا دربرابر این گروه بتوانید مقاومت کنید.»

روحانی در پایان این مصاحبه گفت ایران از اقدامات ضد تروریست‌های داعش استقبال می‌کند: «اگر کمک فوری و قلبی مردم ایران برای مردم عراق نبود و اگر فتواهای مراجع دینی در عراق نبود، شکی نمی‌توان داشت که مرکز قدرت داعش امروز در بغداد بود و نه در بخش شمالی این کشور. از این رو ما معتقدیم که به مسئولیت خود عمل کرده‌ایم و به آن ادامه خواهیم داد. بقیه هم همینطور. و اگر این موجب بیرون راندن داعش شود ما از آن استقبال می‌کنیم.»

نظر شما