به گزارش خبرنگار ایلنا، «بان کی‌مون» دبیر کل سازمان ملل در هفتادمین مجمع عمومی این سازمان بر مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله فواید توسعه پایدار، محدودیت‌های زنان و به ویژه بحران پناهجویان و کمک‌های بشردوستانه تاکید کرد.

دبیر کل سازمان ملل تصریح کرد که کمک‌های بشردوستانه در مناطق جنگ‌زده کافی به نظر نمی‌رسد.

بان کی‌مون گفت که باید با قاچاقچیان انسان مقابله کنیم و در قرن سوم نباید اقدام به ساختن دیوار‌ها کنیم زیرا مردم سوریه کشور خود و خانه خود را به خاطر ترس و کشتار ترک می‌کنند.

وی گفت: نباید هیچ مصونیتی برای کسانی که دست به جنایت می‌زنند، وجود داشته باشد و برای رسیدن به عدالت باید اصلاحاتی در نظر بگیریم و در برخی موارد باید دادگاه‌های نظامی برپا کنیم.

دبیر کل سازمان ملل با ابراز اینکه در یمن ۸۰ درصد مردم نیاز به کمک بشردوستانه دارند و این‌که بسیاری از تلفات یمن بر اثر حملات هوایی است، گفت: «خواستار پایان بمباران در یمن هستم و از کسانی که از راه دور جنگ‌ها را اداره می‌کنند می‌خواهم که به میز مذاکره باز گردند زیرا، هیچ راه‌حل نظامی برای این بحران وجود ندارد.»

و ی با اشاره به بحران سوریه از ایران، روسیه، آمریکا، ترکیه و عربستان نام برد و حل مشکل را در دست این کشورها دانست.

بان‌کی‌مون تاکیدکرد: «معتقد هستم گروه‌های تروریستی مانند داعش و بوکوحرام خطرهای بزرگی هستند که به‌ویژه زنان و دختران را هدف قرار داده‌اند و جهان باید علیه این بی‌رحمی‌ها متحد شود. کشور‌ها هرگز نباید در مبارزه با تروریسم حقوق بشر را نادیده بگیرند.»

دبیر کل سازمان ملل با اعلام اینکه سال بعد در مجمع عمومی طرحی عملی برای مبارزه با تروریسم ارائه خواهند داد، گفت: « از توافق هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ استقبال می‌کنم. در این توافق مذاکره و دیپلماسی صبورانه نهایتا جواب داد و امیدوار هستم همین روحیه همبستگی بین اعضای دائم شورای امنیت بتواند در بحران‌هایی همچون سوریه، یمن و اوکراین نیز خود را نشان بدهد.»

نظر شما