جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در گفت و گو با خبرنگار بی بی سی فارسی در نیویورک گفت "امیدوار است توافق اتمی با ایران به همکاری بیشتر در منطقه

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در گفت و گو با خبرنگار بی بی سی فارسی در نیویورک گفت "امیدوار است توافق اتمی با ایران به همکاری بیشتر در منطقه و جاهای دیگر منجر شود تا ما بتوانیم به نگرانیهایی مثل نابودی سوریه یا آنچه در یمن می گذرد، رسیدگی کنیم." آقای کری گفت توافق جامع اتمی با ایران "توافقی تاریخی است و نقطه عطفی به شمار می رود."

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار بی بی سی که پرسید بر اساس آخرین گزارش هایی که از عملیات نظامی روسیه در سوریه دارید و اینکه گفته اند به داعش هم حمله کرده اند و گزارش های تایید نشده درباره افزایش نیروهای ایران در آن کشور، آیا این تحولات شانس کنار هم نشستن کشورهای صاحب نفوذ در کنار هم برای یافتن یک راه حل دیپلماتیک را کم می کند یا برعکس آن طور که خیلی ها می گویند ممکن است با متوازن شدن قوای طرفین، راه برای مذاکره باز شود؟ پاسخ داد: 

اگر آنها واقعا آماده حمایت از انتقال قدرت هستند ، امکانش وجود دارد. اما اگر فقط آنجا حضور دارند تا از اسد حمایت کنند، جنگ شدیدتر می شود و ممکن است که سوریه کاملا نابود شود. چون با حمایت صرف از اسد آنها تندروها و داعش را بیشتر ترغیب می کنند و منطقه خطرناک تر می شود. بسیار مهم است که حملات روی داعش متمرکز شود و تا زمانی که هدف حملات داعش باشد زمینه همکاری برای مقابله با داعش فراهم است. اما به توافقی سیاسی نیاز داریم و این تنها راه برای جلوگیری از آواره شدن میلیونها نفر است.  

ما دنبال داشتن پایگاهی در سوریه نیستیم، اما روسیه شاید [باشد] ما دنبال داشتن نیروهای خارجی در سوریه نیستیم اما بقیه هستند. سپاه پاسداران ایران آنجاست، حزب الله آنجا هست و این خطر بزرگی برای فوران افراط گرایی و فرقه گرایی است که می تواند درگیری بزرگتر و خطرناک تری پدید بیاورد.

کری در خصوص نقش منفی عربستان در سوریه گفت: عربستان سعودی از مخالفان میانه رو اسد حمایت می کند. همه بسیار محتاط هستند درباره اینکه از چه کسانی حمایت صورت بگیرد. ما مخالف جبهه نصرت هستیم، مخالف گروههای دیگر هستیم. از نظر ما مذاکره تنها با یک گروه امکان پذیر است و آن مخالفان مشروع دولت اسد هستند که ارتش آزاد سوریه آنها را نمایندگی می کند.

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که توافق هسته ای به همکاری بیشتر در منطقه و جاهای دیگر منجر شود تا طرفین بتوانند به نگرانیهایی مثل نابودی سوریه یا آنچه در یمن می گذرد، رسیدگی کنند.  

بسیاری منتظرند ببینند که توافق هسته ای به بهبود روابط تهران و واشنگتن در دیگر حوزه ها ایجاد می کند یا نه. آیا امیدوار هستید که تغییری بنیادین در نوع نگاه ایران و آمریکا به هم ایجاد شود؟ به نظر شما دو طرف نه فقط ایران باید چه بکنند که فضا برای بهبود روابط ایجاد شود؟ 

کری در مورد بهبود روابط ایران و آمریکا در پی توافق هسته ای چنین گفت: فکر می کنم همه می توانند با تغییر لحن و کم کردن از شعار ها شروع کنند. اول از همه شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل. داشتن نقشه ای برای نابودی اسرائیل به این روند کمکی نمی کنددوما آنها باید از ارسال مخفیانه سلاح از ایران به سوریه و لبنان که تهدیدی برای اسرائیل است دست بردارند.

 

این نوع دخالت در زندگی دیگران، بهتر است که به شکل دیپلماتیک انجام شود. اگر برنامه ای در دستور کار هست، اگر حقی نا حق شده، اگر مسایلی هست که باید حل بشود، اجازه بدهید آنها را در سازمان ملل متحد بررسی کنیم یا در مذاکرات دو جانبه. چیزی که ایران و آمریکا در ۲ سال و نیم گذشته نشان دادند این است که ما می توانیم با هم سر میز مذاکره بنشینیم و می توانیم مسایل بسیار پیچیده را حل و فصل کنیم. و فکر می کنم با کمی تلاش می توانیم مسائل اساسی دیگری را هم حل کنیم.

نظر شما