به گزارش خبرگزاری آلمان دویچه وله شماری از اصول‌گرایان مجلس که اغلب عضو جبهه پایداری هستند، طرحی برای استیضاح وزیر راه و شهرسازی تهیه کرده

به گزارش خبرگزاری آلمان دویچه وله شماری از اصول‌گرایان مجلس که اغلب عضو جبهه پایداری هستند، طرحی برای استیضاح وزیر راه و شهرسازی تهیه کرده بودند که در نشست علنی سه‌شنبه، ۱۴ مهر به بحث و رأی گذاشته شد.

پیش از این بسیاری از ناظران این طرح را سیاسی و جناحی خوانده و احتمال استیضاح عباس آخوندی را ناچیز ارزیابی کرده بودند.

برخی از ایرادهای امضا‌کنندگان طرح به وزیر راه، شائبه جناحی بودن انتقادها و بی‌ارتباط بودن آن با عملکرد آخوندی در وزارت‌خانه تحت مدیریتش را آشکار می‌کند.

"عزل و نصب‌های بدون دلیل و حذف نیروهای مؤمن" و "عدم اعلام موضع شفاف نسبت به موضوع فتنه و سران آن" از جمله انتقادهایی است که استیضاح‌کنندگان از آخوندی کرده‌اند.

آخوندی در انتخابات سال ۸۸ از مشاوران و اعضای ارشد ستاد میرحسین موسوی بود .

امضا‌کنندگان طرح، اجرا نکردن تعهدات زمان اخذ رای اعتماد، مشکلات عمومی وزارت راه و شهرسازی، مشکلات حوزه زمین و مسکن شهری و روستایی، مشکلات حوزه حمل و نقل کشور و مشکلات مالی وزارت راه را پنج محور اصلی درخواست استیضاح آخوندی اعلام کردند.

موسی‌الرضا ثروتی، یکی از موافقان استیضاح، آخوندی را سرزنش کرد که پروژه "مسکن مهر" را "مزخرف" خوانده، به توسعه حمل و نقل ریلی بی‌توجه است و برای خروج بازار مسکن از رکود تلاشی نکرده است.

وزیر راه و وزیر اقتصاد، علی طیب‌نیا پیشتر گفته بودند ۴۰ درصد تورم در پایان دولت قبلی حاصل اجرای این طرح است.

مجتبی رحماندوست، از دیگر امضا‌کنندگان طرح، در موافقت با استیضاح، ضمن رد کردن سیاسی بودن این اقدام یکی از مهم‌ترین انتقادها به آخوندی را بی‌توجهی به "مسکن ایثارگران" و اجرایی نکردن قوانین موجود در این حوزه عنوان کرد.

حمید رسایی نیز که در موافقت با برکناری وزیر راه سخنرانی کرد گفت: «ایشان بعد از دادن وعده‌هایی با اختلاف ۸ رأی وزیر شدند و این رأی شکننده این توقع را ایجاد می‌کرد که به وعده‌هایشان توجه کنند».

او و مهدی کوچک‌زاده، امضاکننده دیگر طرح، در سخنان خود سیاسی بودن استیضاح را نادرست خوندند. کوچک‌زاده گفت: «شارلاتانیزم رسانه‌ای خدمتگزار کانون‌های قدرت و ثروت، تلاش نمودند که آن را باندی و جناحی نشان دهند».

بنابه گزارش‌ها کوچک‌زاده در نشست علنی روز سه‌شنبه خطاب به آخوندی گفت: «شما از ۲۰ سالگی معاون وزیر بودید و پس از سال‌ها اشتغال کرسی وزارت‌خانه برای جبران خدماتتان با بودجه وزارت نفت به انگلستان اعزام شدید و پس از اخذ مدرک دکترا، این خدمات را با پذیرش ریاست ستاد فتنه جبران کردید.»

معضلات مسکن مهر که از مناقشه‌برانگیزترین پروژه‌های دولت محمود احمدی‌نژاد محسوب می‌شود، ناامنی جاده‌ها و افزایش سوانح هوایی از دیگر انتقادهایی بود که در سخنرانی موافقان استیضاح تکرار شد.

در ادامه این نشست وزیر راه و شهرسازی برای پاسخ دادن با انتقادها و دفاع از عمل‌کرد این وزارت‌خانه در حدود ۲۶ ماه گذشته پشت تریبون قرار گرفت.

آخوندی بخشی از مشکلات وزارت راه را به کمبود نسبت داد و با اشاره به کاهش ۶۰ درصدی درآمدهای نفتی تاکید کرد که "دولت در تنگنای مالی کم نظیری در تاریخ ایران" قرار گرفته است.

او خاطرنشان کرد که وزارت راه به رغم تمام تنگناهای مالی و نامناسب بودن امکان اختصاص اعتبارات عمرانی هیچ پروژه‌ای را تعطیل نکرده و همه را فعال نگه داشته است.

آخوندی وضعیت کنونی فرودگاه‌ها و جاده‌های کشور را "در شأن مردم ایران" ندانست و ضمن برشمردن اقدام‌های در حال انجام، به کوتاهی‌هایی اشاره کرد که در سال‌های گذشته صورت گرفته است.

سرانجام از میان ۲۵۲ نماینده حاضر در مجلس ۷۲ نفر به استیضاح وزیر راه موافق و ۱۷۹ نفر رأی مخالف و پنج نفر رأی ممتنع دادند. به این ترتیب آخوندی با ۱۶ رأی اضافه بر "رأی شکننده" قبلی به عنوان وزیر راه ابقاء شد.

نظر شما