به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا٬ نوذر شفیعی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تشریح جلسه دیروز کمیسیون گفت: ظریف در نشست دیروز گفت به نظر می‌رسد اوباما نه برای دست دادن با من بلکه برای دست دادن با رئیس جمهور روحانی برنامه‌ریزی کرده بود. پس٬ دست دادن من با رئیس جمهور آمریکا اتفاقی بود٬ اما آن‌ها برای رو‌به‌رو شدن با رئیس جمهور ایران برنامه داشتند که البته میسر نشد.

شفیعی با اشاره به جلسه عصر دیروز این کمیسیون گفت: در این جلسه آقای مقیمی نماینده بهشهر علت دست دادن ظریف با رییس جمهور آمریکا را از او سوال کرد و گفت که وزیر خارجه نماینده ملت ایران بوده و عملا به نام ملت ایران دست داده است.

وی افزود: محمدجواد ظریف در پاسخ به این سوال گفت که معمولا روسای جمهور پس از سخنرانی خود در سازمان ملل جلسه را ترک می‌کنند و اوباما هم پس از سخنرانی جلسه را ترک کرد اما به نظر می‌رسد اوباما نه برای دست دادن با من بلکه برای دست دادن با رییس جمهور روحانی برنامه‌ریزی کرده بود. پس دست دادن من با رییس جمهور آمریکا اتفاقی بود اما آن‌ها برای روبرو شدن با رییس جمهور ایران برنامه داشتند که البته میسر نشد.

شفیعی ادامه داد: آقای ظریف در این جلسه گفت آنچه من انجام دادم رسم ادب اسلامی بود٬ چرا که اوباما به طرف من آمد و دست داد و این مجموعا یک دقیقه طول کشید. همچنین اوباما گفت که در خصوص برجام زحمت زیادی کشیده شده و باید در اجرای آن کوشا باشیم.

به گفته شفیعی، ظریف تاکید کرده که ارتباط ما و آمریکا فقط محدود به مسایل هسته‌ای است و درباره هیچ موضوع دیگری مذاکره نمی‌کنیم.

 

نظر شما