رییس جمهور در دیدار مدیران و مجریان ارشد رسانه‌های آمریکایی و بین المللی، با تشریح و تبیین مواضع منطقه‌ای و بین المللی جمهوری اسلامی ایران، به پرسش‌های آنان پاسخ داد.

به گزارش ایلنا، حسن روحانی صبح جمعه و در نیویورک، در ابتدای این نشست به موضوع توافق هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ اشاره کرد و اظهارداشت: سال گذشته بحث بر سر این بود که آیا این مذاکرات به نتیجه می‌رسد یا خیر؟ اما اکنون سوال این است که آیا این توافق به خوبی اجرایی خواهد شد و آیا می‌تواند زمینه‌ای برای توافقات بهتر و حل اختلافات در خصوص مسایل دیگر باشد؟

رییس جمهوری، سپس به بررسی تغییر و تحولاتی که در مسایل منطقه نسبت به سال گذشته روی داده، پرداخت و گفت: اوضاع عراق امسال نسبت به سال گذشته بهتر شده است هر چند که برای موفقیت ارتش و مردم عراق در مقابل گروه های تروریستی هنوز قدم های مهمی باقی مانده است. در خصوص سوریه نیز بحث آوارگان سوری ابعاد جدیدی از مسایل منطقه‌ای و بین المللی را پدید آورده است.

روحانی با تاکید بر اینکه «آوارگان سوری مردمی هستند که پیش از این با آرامی در سوریه و با مدیریت همین حکوت زندگی می‌کردند و تروریست‌ها و جنگ افروزان دلیل اصلی آوارگی آنان هستند» ادامه داد: وضعیت در یمن امسال در مقایسه با سال گذشته بد‌تر شده است. مردم با مداخله نظامی و حملات برخی کشورهای منطقه به ویژه عربستان در وضعیت غیرقابل تحملی بسر می‌برند و باید برای نجات مردم فکر عاجلی کرد.

رییس جمهوری در ادامه این نشست و در پاسخ به پرسشی درباره امکان مبادله زندانیان آمریکایی و ایرانی و از جمله خبرنگار واشنگتن پست گفت: برخی از این افراد از نظر ما ایرانی هستند. چرا که طبق قوانین ایران، ما دوتابعیتی را نمی‌پذیریم و البته از سوی دیگر، عده‌ای ایرانی هم در آمریکا زندانی یا بی‌دلیل تحت تعقیب هستند.

روحانی افزود: با کلمه مبادله و تبادل موافق نیستم و معتقدم باید هر دو دولت بر مبنای قانون به تسریع در امور قضایی، تسهیل در امور کنسولی و در‌‌ نهایت آزادی سریع‌تر آنها کمک کنند. البته موضوع زندانیان در ایران در اختیار قوه قضاییه است و قوه مجریه دخالت مستقیمی در این زمینه نمی‌تواند انجام دهد. در عین حال رییس جمهوری به عنوان مجری قانون اساسی می‌تواند موضوع را پیگیری کند و اگر لازم بود تذاکرهای لازم را بدهد. برای من مهم است که این افراد اگر راهی وجود دارد، زود‌تر آزاد شوند.

از رییس جمهوری سوال شد ایران با رژیم اسد پیوند دارد، آیا میان ایران و آمریکا در ارتباط با سوریه هماهنگی صورت گرفته است و به طور نمونه آیا وزیران خارجه دو کشور صحبت و هماهنگی داشته‌اند؟

روحانی پاسخ داد: ایران با حکومت سوریه روابط داشته و خواهد داشت. آنچه در سوریه اتفاق افتاده این بوده که گروهی در داخل به حکومت معترض بودند اما در فاصله کمی فعالیت‌های گروه های تروریستی در آن کشور چنان تشدید شد که آن گروه معترض عملا به سایه رفتند و درگیری کنونی به درگیری گروه های تروریستی و ارتش سوریه تبدیل شده است.

رییس جمهوری افزود: البته معتقدیم باید فضایی ایجاد شود که معترضان هم نظرهای خود را اعلام کنند و در فرایندی، تغییرات لازم در قانون اساسی هم ایجاد شود. اما امروز نگرانی اصلی آوارگی مردم سوریه، تخریب آن کشور توسط گروه های تروریستی و کشته شدن مردم بیگناه سوریه به دست تروریست‌ها است. مبارزه با تروریسم بی‌تردید اولویت اول سوریه است. ثبات بدون دموکراسی ممکن نیست و از طرف دیگر نمی‌توان وسط میدان تروریسم و جنگ از دموکراسی گفت و صندوق رای گذاشت.

روحانی همچنین در جواب سوالی درباره مخالفت آمریکا با حضور ایران در مذاکرات مربوط به سوریه و اینکه به نظر می‌رسد اکنون در این موضع خود تجدید نظر کرده‌اند، گفت: ایران چه کسی بخواهد و چه نخواهد به عنوان کشور قدرتمند و تاثیر گذار در منطقه حضور تعیین کننده دارد و این واقعیت استهمه کشورهایی که می‌توانند نقش مثبتی در زمینه سوریه ایفا کنند باید به صحنه بیایند. اما اینکه آیا ایران و آمریکا در این زمینه مذاکره می‌کنند یا نه، قبلا گفته شده که عمل کامل به توافق هسته‌ای یک آزمایش بزرگ برای اعتماد است. توافق در آمریکا به مرحله اجرا نزدیک شده و در ایران هم همینطور، تحریم‌ها باید به طور کامل برداشته شوند تا مردم ایران احساس کنند که مذاکره ثمربخش است. بعد از آن ممکن است بتوان راجع به موضوعات دیگر هم دو کشور وارد گفت‌و‌گو شوند.

خبرنگاری از روحانی پرسید: کاخ سفید گفته است که باراک اوباما تمایل دارد بحثی با شما داشته باشد اما ایرانی‌ها تمایلی نشان نداده‌اند. بعد از این توافق هسته‌ای، چرا شما حاضر نیستید با رییس جمهوری آمریکا حتی دست هم بدهید؟

خبرنگار دیگری هم بلافاصله پرسید «آماده هستید اگر اتفاقی در راهروهای سازمان ملل اوباما را ببیند با او دست بدهید»؟

روحانی جواب داد: ممکن است برخی فکر کنند اکنون راه روابط ایران و آمریکا هموار شده و برخی هم فکر کنند این دو کشور نمی‌توانند هرگز با هم رابطه داشته باشند. یا برخی فکر کنند اگر دو نفر با هم دست دهند دیگرهمه چیز تمام می‌شود. خوشبینی و بدبینی صرف نفعی ندارد. البته باید واقع بین بود و به منافع مشترک و آینده نگاه کرد. بین ایران و آمریکا اختلافات و خصومت‌های زیادی بوده و مردم ایران از سیاستهای دولت آمریکا در قبال خود و منطقه ناراحتند.

رییس جمهوری افزود: باید قبل از هر چیز شناخت نسبت به واقعیت‌های دو طرف ایجاد شود و رسانه‌ها نقش مهمی در این خصوص بر عهده دارند که روحانی اظهارداشت: در جریان انتخابات هم گفتم که هدف دولت من کاستن از خصومت‌ها و سطح تنش‌ها است و در این زمینه همه باید تلاش کنیم.

رییس جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره شعار مرگ برآمریکا در ایران گفت: مردم ایران با مردم آمریکا دشمن نیستند. مردم ایران از سیاستهای آمریکا ناراضی هستند و این شعار مخالفت با سیاستهای آمریکا بویژه در خاورمیانه است. باید این فضا عوض شود. ادامه حرکت در مسیر تخاصم بی‌نتیجه است.

روحانی در خصوص تکرار سوال ملاقات احتمالی با اوباما گفت: به جای ملاقات و دست دادن، باید بیشتر دنبال این باشیم که چگونه مسایل را برای آینده حل و فصل کنیم و راه حل بیابیم. بین بنده و آقای اوباما گاهی نامه رد و بدل می‌شود و این انتقال پیام‌ها عادی است. اما مسئله مهم‌تر این است که باید به آینده بیندیشیم و ببینیم چگونه باید موانع را برداریم. قطعا این کار یک شبه حل نمی‌شود و نیازمند زمان و تدبیر و اقدام سازنده هستیم.

رییس جمهوری افزود: البته روزی تصور نمی‌شد که وزرای خارجه ایران و آمریکا دور یک میز بنشینند و حرف بزنند. اما اینکه گفته شود چه روزی می‌توانیم بگوییم که اختلافهای اصلی و ریشه دار میان ایران و آمریکا حل و فصل می‌شود، پیش بینی‌اش سخت است. فکر می‌کنیم در این دو سال قدم‌هایی به جلو برداشته‌ایم اما هنوز فاصله‌ها زیاد هست.

روحانی گفت: مشکلات ایران و آمریکا با دست دادن حل نمی‌شود؛ نگرش‌ها و عملکرد‌ها باید عوض شود. مهم است که بتوانیم در افکار عمومی دو طرف این مساله را مردم قبول کنند که منافع مشترک چگونه حاصل می‌شود. آیا فاصله داشتن یا کوتاه کردن فاصله‌ها به نفع دو طرف است؟

روحانی درباره فعالیتهای نظامی روسیه در سوریه نیز گفت: روس‌ها با سوریه روابط نزدیکی داشته و دارند. اخیرا آقای پوتین به من گفت که روسیه می‌خواهد در زمینه مبارزه با داعش در سوریه و منطقه فعال‌تر باشد و گفت که با اوباما هم در این زمینه صحبت کرده است. بنابر این روس‌ها اعلام کردند که می‌خواهند نقش موثر تری در مبارزه با گروههایی تروریستی و از جمله داعش داشته باشند. روابط ما با روسیه نزدیک است و رایزنی داریم اما ائتلافی نداریم. ما در عین حال مشورت و تبادل اطلاعات داریم و نسبت به آینده سوریه هم در سطوح مختلف با هم مذاکره می‌کنیم.

روحانی درباره روابط ایران و عربستان گفت: دیروز متاسفانه عده‌ای زیاد در مراسم دینی و مذهبی حج در عربستان کشته شده‌اند که ۱۴۰ ایرانی هم در جمع کشته شدگان بود و البته این عدد ممکن افزایش هم بیابد. چندی پیش هم در مسجدالحرام عده‌ای کشته و مجروح شدند.

رییس جمهوری در این زمینه افزود: شرایط حج امسال متفاوت از گذشته شده و این حوادث بسیار بزرگ و غیرمنتظره بوده است. انتظار این است که حکومت جدید عربستان با توجه به تجربیات گذشته فرایند مدیریت حج را بازنگری کند و نسبت به تامین امنیت و سلامت همه حجاج پایبند باشد.

روحانی اظهارداشت: ایران با دخالت نظامی و حملات عربستان به مردم یمن کاملا مخالف است. چرا که موضوع یمن موضوعی داخلی است.

رییس جمهوری گفت: در عین حال اگر در شرایطی بیینیم که می‌توانیم با عربستان گفت‌و‌گوی مفید داشته باشیم، مانع نخواهیم شد. در سطوحی مذاکراتی داشته‌ایم و سفیر و روابط دیپلماتیک هم داریم. حل این مسایل به نفع منطقه و دو کشور خواهد بود.

روحانی در پاسخ به سوالی درباره اقتصاد ایران و حضور سرمایه گذاران خارجی گفت: بعد از توافق شرایط برای حضور سرمایه گذاران مناسبت‌تر شده است. امروز شرکتهای مختلف اروپایی و آسیایی برای سرمایه گذاری به ایران می‌آیند و از طرف ایران مانعی هم برای صاحبان سرمایه و فناوری و شرکتهای آمریکایی نیست که در اقتصاد ایران حضور رقابتی و شفاف داشته باشند.

نظر شما