twitter share facebook share ۱۳۹۶ مرداد ۱۸ 1149

طالبان با حمله به منطقه شیعه نشین میرزا اولنگ در ولایت سرپل افغانستان 60 غیر نظامی از جمله زنان و کودکان را کشت و کنترل منطقه را به دست گرفته است.

براساس گزارش ها جنگجویان طالبان ابتدا به یک پست بازرسی پلیس محلی حمله کردند و بعد وارد روستا شدند و غیرنظامیانی که اغلب شیعه بودند را کشتند.

مردم منطقه میگویند تروریستها که برخی پرچم سیاه داعش و برخی پرچم طالبان را در دست داشتند 47 دختر جوان را بعنوان برده جنسی با خود برده اند.

ذبیح‌الله امانی، سخنگوی والی سرپل به خبرنگاران گفت که این غیرنظامیان به شکلی بی رحمانه و غیرانسانی کشته شدند. او می گوید ترکیبی از نیروهای طالبان و داعش که در این حمله شرکت داشتند برخی را سلاخی کردند، شماری را سربریدند، عده‌ای دیگر را از کوه به زیر انداختند و بعضی دیگر را به گلوله بستند.

به گفته والی سرپل اکثر ساکنان منطقه میرزا اولنگ به دنبال درگیری‌های به میان آمده، این منطقه را ترک کرده و به مرکز ولسوالی صیاد و شهر سرپل پناه آورده‌اند که به کمک نیاز دارند.

اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان این حمله را محکوم کرد و افزود که عاملان آن را به پنجه قانون خواهد سپرد.

اما کوتاهی حکومت در فرستادن نیروهای کمکی به سرپل با انتقادات گسترده شهروندان مواجه شده است. آنها حکومت و نیروهای ناتو را متهم به سکوت در برابر قتل عام مردم در منطقه میرزا اولنگ می‌کنند و می‌گویند که مقامات دولتی هیچ‌کاری برای نجات جان مردم در این منطقه انجام نداده‌اند.

مقام‌های ولایت سرپل نیز پیش از این از کمبود نیرو برای جنگ با طالبان در این ولایت شاکی بودند.

یک مقام محلی به بی‌بی‌سی گفت که در ولسوالی صیاد، که میرزااولنگ بخشی از آن است، تنها 25 پلیس مستقر بود و با آن که سه روز از کشتار میرزااولنگ گذشته، هنوز هیچ نیروی کمکی به این منطقه نرسیده است.

گفتنی است 235 غیرنظامی در اسارت پس از مذاکرات ریش‌سفیدان و والی این ولایت با شورشیان آزاد شدند اما بسیاری‌ هنوز در منطقه میرزااولنگ که به دست طالبان است، گیر افتاده‌اند.

منطقه میرزا اولنگ در شمال افغانستان در حالی سقوط کرد که در دو هفته اخیر دست‌کم سه ولسوالی در ولایت‌های مختلف افغانستان برای چندمین بار به تصرف طالبان درآمده بود.

 

نظر شما