هنگامی که دونالد ترامپ وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد، کسی چندان او را جدی نگرفت و در حالیکه نظر سنجی ها، او را دومین نفر در بین نامزدان حزب جمهوریخواه نشان می داد، بسیاری از تحلیل گران بر این عقیده بودند که وی برای نامزدی نهایی حزب، در رقابت با دموکرات ها هیچ شانسی ندارد. اما نتایج آخرین نظرسنجی های انجام شده در آمریکا، بطلان نظرات آنان را نشان می دهد. بر این اساس دونالد ترامپ، با اختلاف آرای 28 درصدی، در حال پیشی گرفتن از رقبای جمهوریخواه خود است، به ویژه در ایالت های آیوا، نیوهمپشایر و کارولینای جنوبی، که شاهد اختلاف آرای دو رقمی ترامپ نسبت به سایرین هستیم. میزان محبوبیت او در میان جمهوریخواهان در تابستان، از 20 درصد به 62 درصد رسیده و در رقابت با دموکرات ها نیز، اگرچه هیلاری کلینتون نامزد اصلی آن حزب از ترامپ پیش است، اما آن دو فاصله ی چندانی با یکدیگر ندارند؛ این در حالی است که محبوبیت جب بوش از 16 درصد به 8 درصد کاهش یافته است؛ بنابراین ترامپ شانس اول جمهوریخواهان برای پیروزی در انتخابات درون حزبی محسوب می شود.

 دونالد ترامپ کیست؟

وی از تجار و سرمایه داران آمریکایی و از چهره های مطرح در صنعت املاک و مستغلات است که تاکنون چندین کتاب در باب موفقیت در اقتصاد، به رشته ی تحریر درآورده و سابقه ی اجرای چندین برنامه ی معروف نیز در کارنامه ی خود دارد. مجموع دارایی های وی بالغ بر 7 میلیارد دلار براورد می شود. چندین هتل، زمین گلف، رستوران، مجله، عطر و لباس مردانه، با نام تجاری وی در بازار عرضه شده و همچنین مالک و سرمایه گذار اصلی برنامه ی مشهور و پرمخاطب دوشیزه ی جهان(MISS WORLD) می باشد. اعلام کاندیداتوری وی، با اظهارات جنجالی او در خصوص مهاجران مکزیکی همراه شد؛ او در سخنانی مهاجران مکزیکی را خلافکارانی خواند که با خود مواد می آورند، جرم و جنایت می کنند و مرتکب تجاوز می شوند، البته بعضی هایشان هم آدم های خوبی هستند. در پی این اظهارات بسیاری از شبکه های تلویزیونی و شرکت هایی که با وی همکاری می کردند، قرارداهای خود را لغو نمودند و او از فهرست مدعوین نشست مهم محافظه کاران کنار گذاشته شد. اما اظهارات این چهره ی جنجالی به همین جا محدود نشد؛ در اولین مناظره ی انتخاباتی که بطور زنده از تلویزیون پخش می شد، ترامپ خطاب به مجری زن برنامه، سخنانی را بیان کرد که همه، آن سخنان را توهین آمیز و زن ستیزانه قلمداد کردند. وی همچنین در حمله به مک کین، از هم حزبی های خود، اظهار داشت:« از آنجا که وی اسیر شده بود، قهرمان جنگ نیست؛ من کسانی را دوست دارم که اسیر نشوند». اما اتخاذ چنین لحن تندی نه تنها از محبوبیت وی نکاسته، که روز به روز موقعیت او را در میان سایر رقبایش تقویت کرده است؛ هرچند سخنان تند او علیه مهاجرت و زنان، می تواند منجر به تمایل برخی اقشار جامعه به سوی دموکرات ها گردد. با افزایش انتقادات نسبت به لحن تند و رک گویی های ترامپ، وی در پاسخ چنین گفت: «سر مسیحیان در خاوریانه بریده می شود، مردم در مرزها کشته می شوند، دنیا از هم می پاشد و نامزدان جمهوریخواه از لحن صحبت می کنند».

در عرصه ی سیاست داخلی، وی مخالفت خود را با کنترل اسلحه به صراحت اعلام کرده و از کاهش مالیات ها سخن می گوید؛ همچنین نشان داده است که کنترل مرزهای آمریکا برای وی در اولویت قرار دارد. اما در خصوص سیاست خارجی از جمله برجام، اینگونه اعلام موضع کرد: «توافق اتمی توافق بدی است که باعث دسترسی ایران به سلاح هسته ای و تسلط تهران بر بخش هایی از خاور میانه خواهدشد؛ اما من آن را پاره نخواهم کرد، تنها نظارت کافی را بر ان اعمال خواهم نمود.» در مورد داعش نیز ترامپ موافق ورود نیروی زمینی این کشور به جنگ علیه داعش است؛ البته بر این باور است که هزینه ی آن را باید دوستان آمریکا در خاورمیانه، به ویژه عربستان بپردازند؛ زیرا آمریکا در ازای بهای گزافی که در راستای حمایت از عربستان می پردازد، چیزی دریافت نمی کند.

 58 درصدِ پرسش شوندگان در نظرسنجی ها، با نظرات وی در زمینه های اقتصادی، محدود کردن ورود مهاجران به آمریکا و مبارزه با داعش موافقند؛ اما آنچه موجبات این استقبال گسترده ی مردمی را از وی فراهم ساخته، تنها برنامه های وی نیست. به عقیده ی تحلیل گران، رأی دهندگان زیادی هستند که از سیاست بازی و سیاست مداران سنتی، به ستوه آمده اند و احساس می کنند سیستم موجود آنها را نادیده گرفته است. در این حالت کاندیداهای کمتر شناخته شده ای همچون ترامپ، با کودن و بازنده توصیف کردن سیاستمداران، خود را به بالای فهرست کاندیداها رسانده اند. مردم فکر می کنند نامزدان بیش از اندازه جعلی و مصنوعی هستند؛ آنان کسانی را می خواهند که آنگونه که آنان می بینند، حرف بزندد و هم سطح آنان باشند.

با این اوصاف، حزب جمهوریخواه برای معرفی نامزد اصلی خود، کار آسانی پیش رو نخواهد داشت و آن چالش، معرفی نامزدی است که بسیاری از ارزش های آمریکا، همچون برابری را نادیده گرفته و با اظهارات تند و سخیف خود، مروّج خشونت نسبت به اقشار گوناگون جامعه است.

نظر شما