twitter share facebook share ۱۳۹۸ مرداد ۳۰ 404

به گزارش خبرگزاری پیو، اعمال فشار و محدودیت‌های جهانی بر دینداران جهان، طی دهه‌ی اخیر، افزایش یافته است.

آمار و تحقیقات صورت گرفته توسط مرکز پیو در ایالات متحده نشان می دهد، محدودیت‌ها و فشارهای مذهبی، نه تنها بر مردمی که تحت رژیم‌های استبدادی، روزگار می‌گذرانند، بلکه حتی بر روی کسانی که در دموکراسی‌های اروپایی زندگی می‌کنند نیز رو به افزایش است. طبق این آمار مسیحیان در 143 کشور و مسلمانان در 140 کشور، به خاطر تعهد به دین‌شان مورد آزار و اذیت قرار دارند.

براساس آخرین گزارش مرکز تحقیقات پیو که یک گروه تحقیقاتی غیرحزبی در ایالات متحده مستقر در واشنگتن دی سی است، طی یک دهه از سال 2007 تا 2017، دولت‌ها با تصویب قوانين و سياست‌گذاری‌ها به اعمال فشار و محدودیت‌های روزافزون بر دین و پوشش‌هایی كه خاصّ  اعتقادات و مناسک مذهبی است، پرداخته اند. بروز رفتارهای خصمانه نسبت به مذهب، از جمله خشونت و آزار از سوی افراد حقیقی، سازمان‌ها یا گروه‌ها نیز از سال 2007 افزایش یافته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد شمار کشورهایی که محدودیت‌های زیادی را در مورد دین اعمال می‌کنند، از 40 دولت در سال 2007 به 52 دولت که دولت روسیه و چین در شمار آنها قرار دارند، در سال 2017 افزایش یافته است. کمترین محدودیت در کشورهای آفریقای جنوبی، ژاپن، فیلیپین، برزیل و کره جنوبی اعمال می‌شود. تعداد کشورهایی نیز که مردم در آن خصومت اجتماعی با دین را تجربه می‌کنند از 39 کشور در سال 2007 به 56 کشور در سال 2017 رسیده است.

بیشترین افزایش میزان فشارها و خصومت‌ها طی سال‌های 2007-2017 در اروپا بوده است که بر اساس آن شمار کشورهایی که محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی را در زمینه‌ی پوشش‌های مذهبی، از جمله پوشیه و حجاب برخی از زنان مسلمان اعمال کرده‌اند، از 5 کشور در سال 2007  به 20 کشور در سال 2017 رسیده است. هم اکنون اتریش قانون ممنوعیت پوشاندن صورت را در فضاهای عمومی وضع کرده است. آلمان حجاب را برای رانندگان و کسانی که مشغول کار در خدمات اجتماعی می‌باشند ممنوع اعلام کرده است؛ برخی از فرمانداران در اسپانیا ممنوعیت ورود افراد با پوشیه و حجاب را به شهرداری‌ها وضع کرده‌اند و در سوئیس، رأی دهندگان در سراسر کشور از ممنوعیت ساخت مناره‌های جدید، حمایت کرده اند.

به گزارش مرکز تحقیقات پیو، هزاران پناهنده در آلمان تحت فشار قرار دارند تا برای آنکه درخواست پناهندگی شان پذیرفته شود، به دین مسیحیت بگروند.

در آسیا، گزارش‌ها حاکی از آزار و شکنجه‌ی صدها هزار مسلمان اویغور در چین است و در میانمار مسلمانان روهینگیا در مواجهه با سوءاستفاده‌ و آزار و شکنجه‌‌ نیروهای نظامی و مردم، مجبور به فرار از خانه‌های خود شده اند.

https://www.dw.com/en/global-restrictions-on-religion-increased-over-decade-pew-report/a-49602686

مترجم: ط. مکارمی

نظر شما