twitter share facebook share ۱۳۹۹ آذر ۰۶ 492

امارات در تغییر قوانین خود، نیم نگاهی به تحولات آینده کاخ سفید و نگاه انتقادی بایدن به کشورهای خلیج فارس داشته است

امارات متحده عربی، کشور قدرتمند خلیج فارس که میلیون‌ها نفر مهاجر در آن زندگی می‌کنند، مجموعه‌ای از قوانین سابق خود را در جهت ترقی و برقراری آزادی اجتماعی تعدیل یا لغو نموده است. اوایل ماه جاری، قانونی که پیشتر برای کاهش مجازات مرتکبین قتل های ناموسی وضع شده بود، لغو شد. از دیگر مواردی که مشمول تغییر قانون شده، می‌توان به لغو ممنوعیت ازدواج سفید، لغو محدودیت‌های مصرف الکل و جرم زدایی از خودکشی اشاره کرد.

اماراتِ نفت خیز طی سالهای اخیر برای تقویت قدرت و نفوذ خود، برای میزبانی رویدادهای ورزشی بین‌المللی، راه‌اندازی یک برنامه فضایی و افتتاح نیروگاه هسته‌ای، سخت تلاش کرده است. امارات حتی برای نشان دادن اهمیت همزیستی مسالمت آمیز مذهبی، پس از سالها دست به اقدامی تاریخی در راستای عادی سازی روابط با دشمن دیرین اعراب، اسرائیل، زد. اکنون نیز این کشور توجه خود را به قوانین محافظه‌کارانه‌ای معطوف کرده است که هر چند عملاً بندرت به اجرا درمی‌آید، اما دغدغه‌ی مهاجران این کشور است، زیرا می ترسند که با نقض این قوانین، وضعیت شغلی و اقامتی شان به خطر افتد. از آنجا که امارات نقش برجسته‌ای در دیپلماسی بین الملل دارد، به شدت در تلاش است تا در منطقه‌ای که اغلب گرفتار افراط گرایی است، حضور خود را به عنوان کشوری امن تثبیت کند.

به نظر می رسد اصلاحات اخیر برای جلب استعدادهای بیشتر و تقویت موقعیت کشور در شرایطی است که قیمت نفت کاهش یافته و جهان از رکود اقتصادی ناشی از شیوع کرونا در رنج است. این اصلاحات بخشی از تلاش امارات برای تقویت موقعیت کشور به عنوان مکانی مطلوب برای زندگی و کار می باشد.

به گفته یکی از مقامات امارات «پس از برقراری رابطه با اسرائیل، این تغییرات قانونی مهمترین خبر کشور بود. هدف اصلی ما از برقراری روابط با اسرائیل و لغو بسیاری از قوانین سابق در امارات، این است که زندگی مردم را راحت تر کنیم.» البته باید صبر کرد و دید که آیا این قوانین بر سایر قوانین محدودکننده از جمله ممنوعیت رفتار همجنسگرایی و حاملگی خارج از ازدواج تأثیر خواهد گذاشت یا نه. با این وجود، بسیاری از مهاجران در شبکه های اجتماعی از این سلسله تحولات در این کشور پر زرق و برق که بیشتر به دلیل جزایر نخل، هتل‍های مجلل و مراکز تجاری بزرگش شهرت دارد، استقبال کرده اند.

یک مهاجر 32 ساله انگلیسی به خبرگزاری فرانسه گفت: همیشه این دغدغه‌ و نگرانی را داشتم که زندگی مشترک طولانی مدتی که خارج از ازدواج دارم، لو رود و به درد سر بیافتم. همین مسئله در مورد مصرف الکل نیز صدق می کند. مذهب من به من اجازه نوشیدن الکل را می‌دهد، در حالی که قانون اجازه‌ی این کار را نمی‌داد. هرچند قوانین تاکنون هم چندان بازدارنده نبود، یا حداقل من بدان توجه چندانی نمی‌کردم، اما اکنون با به اجرا درآمدن قوانین جدید، دیگر محدودیتی نخواهیم داشت.

با وجودی که قتل‌های ناموسی، در امارات بسیار نادر است و ساکنان به ندرت به دلیل ازدواج سفید یا نوشیدن بدون مجوز مشروبات الکلی تحت پیگرد قانونی قرار می‌گرفتند، اما اقداماتی که در جهت لغو بسیاری از قوانین در امارات صورت گرفت، گامی مهم در کشوری است که علیرغم نظارت و کنترل شدید پلیس و نیروهای امنیتی، روز به روز با آزادی های اجتماعی بیشتری روبرو است.

امارات پیشگام تلاش برای مبارزه با اسلام سیاسی است، برخلاف همسایگانش، مدتهاست که شعارهای مذهبی را در مساجد و رسانه های خود ممنوع کرده است و اعتراض سیاسی عملاً در این کشور، وجود ندارد. پروژه نوسازی و مدرنیزه کردن امارات در حالی در این کشور صورت می گیرد که دولت جدید آمریكا آماده جایگزین کردن رئیس جمهور جدید با دونالد ترامپ است كه روابط نزدیكی را با دولت‌های حاشیه‌ی خلیج فارس ایجاد كرده بود. جو بایدن قول داده است که روابط واشنگتن را با متحدانش در خلیج فارس مورد ارزیابی مجدد قرار دهد و به مسائل حقوق بشری که ترامپ نادیده گرفته بود بیشتر اهتمام ورزد.

به عقیده‌ی دورسی، قوانین جدید امارات به روشنی بازتاب آزادی و ​​مدارایی است که این کشور همواره در پی برقراری آن بوده است. البته، امارات در تغییر و تحولاتی که ایجاد کرده، نیم نگاهی نیز به تحولات آینده کاخ سفید و نگاه انتقادی بایدن به کشورهایی همچون امارات نیز داشته است.

*منبع: المانیتور

مترجم: ط. مکارمی

نظر شما