twitter share facebook share ۱۴۰۰ مرداد ۰۹ 338

پس از به خطر افتادن امنیت و ترورهای اخیری که در سراسر جهان به وقوع پیوسته است، بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی با صدور بیانیه ای به کارگیری خشونت و ترورها را به شدت محکوم کرده، اعمالی از این قبیل را حرامِ شرعی خوانده است.

 پس از به خطر افتادن امنیت و ترورهای اخیری که در سراسر جهان به وقوع پیوسته است، بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی با صدور بیانیه ای به کارگیری خشونت و ترورها را به شدت محکوم کرده، اعمالی از این قبیل را حرامِ شرعی خوانده است.

این بیانیه به شرح زیر صادر شده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

خدای متعال می فرماید: «مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِی الْأَرْضِ فَکَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعًا وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا؛ هر کس انسانی را بدون ارتکاب قتل یا فساد در روی زمین بکشد چنان است که گوئی همه انسان ها را کشته و هر کس انسانی را از مرگ رهائی بخشد چنان است که گوئی همه مردم را زنده کرده است»(مائده/32).

پس از بالا گرفتن پدیده هایی چون تروریسم، کشتار و خشونت در قالب های گوناگون، نمودارهای منفی در زمینه ی انسانی، آرامش بسیاری از جوامع بشری و ملت ها را برآشفته است؛ پدیده ای که به یک سازمان، منطقه، اقلیم یا قاره محدود نیست، بلکه همه ی جهان را فراگرفته است. 

طی چند ماه گذشته جامعه ی جهانی شاهد اقدامات بی سابقه ی تروریستی و جنایتکارانه بوده است که طی آنها هزاران تن از مردم بی دفاع و بی گناه که بیشتر آنان زنان و کودکان بودند، طعمه ی مرگ شده اند.

در حوادث یادشده دولت های کشورهایی همچون امریکا و بعضی کشورهای مطرح اروپایی و کشورهای شرق و غرب جهان اسلام، مانند: پاکستان، تونس و مراکش، عمال و اجراکننده ی فعالیت های خونین تروریسم بوده اند.

این عملیات های خونبار، ترس، نگرانی و هراس را در دل همگان به وجود می آورد و به طور مستقیم در ایجاد پدیده های شومی چون: فقر، آوارگی، نا امنی و دیگر آثار منفی بسیار مؤثر و سهیم است، آن سان که ملت های کشورهای توسعه یافته را دچار سختی، نا امنی و محدود کردن آزادی کرده است.

در ادامه ی این بیانیه آمده است: آنچه رخ می دهد و نیز پیامدهای آن، حاصل خشونت فکری و خشونت فیزیکی است که اندیشه ی تکفیری در پسِ آن قرار دارد و همگان از این امر آگاهند.

افزون بر آنچه بیان شد، در این میان نیاز به حضور فرد یا نهادی مورد اعتماد و امین از سوی سازمان های بزرگ بین المللی به شدت احساس می شود تا مانع پیشرفت عوامل خشونت شوند و با حامیانِ آن برخورد کنند، یا ملت های بی دفاع را از آسیب و گزند ناشی از فعالیت های گروه ها و دسته های خشونت گرا که مردمِ خاورمیانه، به ویژه در عراق گرفتار آنند، حفظ کند.

از این رو و از خاستگاهِ مسئولیتِ دینی، اخلاقی و قانونی، بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی تمام گونه های خشونت و ترور و کشتارهایی را که در سراسر جهان در جریان است به شدت محکوم می کند و نسبت به صعود نمودارهای خشونت که تمام جوامع بشری را تهدید می کند، به ویژه که فعالیت پدیده ی شوم تروریسمِ تکفیری بالا گرفته و جهان را تهدید می کند، هشدار می دهد و از جامعه ی جهانی می خواهد در راه حفظ حرمت انسان ها، خصوصاً حرمت جان و خون مردم، حرمت مقدسات عمومی و خصوصی، آن هم به دور از تبعیض نژادی، دینی و مذهبی با تمام توان بکوشد.

در این بیانیه تأکید شده است: نفی انواع خشونت، جزء الفبای ادیان آسمانی و عرف انسانی است که در بیش از یک مورد سازمان های بین المللی بر آن تأکید داشته و آن را پذیرفته اند. این بنیاد بر پایبندی خود به خط مرجعیت آیت الله العظمی شیرازی مدظله العالی و رسالت تاریخی این خط تأکید دارد؛ خط و رسالتی که از دیرباز تا به امروز انواع خشونت را رد کرده است، مگر در مواردی که به دفاع از نفس و حفظ جان، آن هم طبق ضوابط شرعی باشد.

در بیانیه ی این بنیاد یادآوری شده است: مرجع بزرگ شیعیان جهان حضرت آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی بارها و بارها در نوشته ها و سخنرانی های خود بر جایز نبودنِ ترور تأکید داشته اند و چنین کاری را به هیچ بهانه و انگیزه ای و در هیچ کشوری روا نداشته اند.

بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی ـ واشنگتن

www.shirazionline.org

نظر شما