twitter share facebook share ۱۴۰۰ مرداد ۰۹ 449

عملیات آزادسازی موصل پس از 9 ماه مبارزه مرگبار با پیکارجویان داعش و با پیروزی نیروهای عراقی در این مبارزه به پایان رسید.

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، که دقایقی پیش برای جشن پیروزی وارد موصل شده بود، اعلام کرد موصل به طور کامل از تصرف نیروهای داعش خارج شده است.

نبرد موصل برای بیرون راندن داعش 9 ماه پیش آغاز شده بود. رود دجله شهر موصل را به دو نیم تقسیم کرده و نیروهای عراقی اواخر دی ماه شرق آن را از کنترل داعش خارج کردند. در چند روز گذشته نیروهای دولتی عراق در حال پاکسازی آخرین هسته‌های مقاومت نیروهای داعش در موصل غربی بودند و فقط بخش کوچکی از شهر موصل در کنار رود دجله در تصرف داعش باقی مانده بود.

با وجود آن که دیروز شنبه 8 ژوییه (17 تیر) اعلام شد که موصل در عرض چند ساعت به طور کامل آزاد می‌شود، اما آن بخش کوچک از شهر قدیم موصل همچنان شاهد مقاومت نیروهای داعش بود.

شبه‌نظامیان این گروه که در منطقه‌ای کوچک در موصل تحت محاصره قرار گرفته‌ بودند در روزهای اخیر زنانی را با جلیقه انتحاری، با غیرنظامیان فراری از محلات قدیم شهر همراه کردند و همین انفجارهای انتحاری تلفات زیادی بین شهروندان برجای گذاشت.

به گفته دولت عراق، 30 نفر از نیروهای داعش که قصد داشتند از طریق رودخانه دجله فرار کنند، در تازه‌ترین درگیری‌های امروز کشته شدند.

در نبرد موصل بخش های وسیعی از شهر به ویرانی کشیده شد و هزاران غیرنظامی کشته و حدود یک میلیون نفر نیز آواره شدند. سازمان ملل پیش‌بینی می‌کند که برای تعمیر زیرساخت‌های اولیه و مهم شهر به بیش از یک میلیارد دلار بودجه نیاز است.

تلفات در میان ارتشیان عراقی نیز بالا بوده است و برخی آمارها حکایت از کشته و زخمی شدن 40 درصد از نظامیان سرویس ضد تروریسم ارتش عراق دارد که در خط مقدم جبهه موصل فعالیت می‌کند

موصل، دومین شهر بزرگ عراق پس از بغداد، تابستان 1393 و در نخستین روزهای تحرکات همزمان داعش در عراق و سوریه، به اشغال این گروه در آمد و مرکز خلافت خودخوانده داعش نامیده شد.

آزادسازی کامل موصل نقطه عطفی در نبرد با داعش خواهد بود، اما حتی در عراق هم به معنای شکست کامل این گروه نیست.

 

نظر شما