امریکا و ترکیه قرارداد فروش تسلیحات نظامی با عربستان امضا کردند

twitter sharefacebook share۱۳۹۶ اردیبهشت ۱۷ - 2017-05-07

عربستان اولین کشوری بود که در خاورمیانه هدف سفر ترامپ قرار گرفت. قرار دادهای میلیاردی بین دو کشور از اهمیت این سفر پرده بر میدارد.

روزنامه فرامنطقه ای ‘رای الیوم’ چاپ لندن در تحلیلی در خصوص قراردهای میلیاردی عربستان سعودی با آمریکا و ترکیه برای خرید سلاح و تجهیزات نظامی پیشرفته نوشت: ریاض برای جنگ افروزی در منطقه و افزایش حملات خود به مردم بی دفاع یمن و گردش چرخ اقتصاد آمریکا و ترکیه در پی امضای قراردادهای کلان تسلیحاتی است.

 این روزنامه چاپ لندن نوشت: پس از اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره اینکه دفاع از عربستان این کشور را متحمل هزینه کرده، امروز از اینکه واشنگتن در حال امضای قراردادهای میلیاردی فروش سلاح به ریاض است، خبر می رسد؛ امری که نشان می دهد رئیس جمهوری آمریکا چرا ریاض را به عنوان اولین ایستگاه سفر منطقه ای خود که از ۲۰ می (۳۰ اردیبهشت) قرار است آغاز شود، انتخاب کرده است.

خبر امضای قراداد میلیاردی بین واشنگتن و ریاض همزمان بود با خبر مجله تخصصی صنایع نظامی’دیونس نیوز’ که اعلام کرد، عربستان و ترکیه در حال امضای قرارداد فروش سلاح هستند و ‘فکری ایشیک’ وزیر دفاع ترکیه آن را بزرگترین قرارداد صادرات صنایع نظامی ترکیه در تاریخ این کشور توصیف کرد.

روزنامه فرامنطقه رای الیوم در تحلیل خود آورده که این ‘ولع’ عربستان سعودی به تسلیح صنایع نظامی خود با دو هدف است؛ نخست اقتصادی، که هدف آن تقویت اقتصاد دو کشور یعنی آمریکا و ترکیه و به حرکت درآوردن چرخ صنایع نظامی این دو کشور و نیز ایجاد فرصت های شغلی جدید و حفظ فرصت های شغلی دیگر است، اما هدف دوم آن سیاسی بوده و با نیازهای جنگ های منطقه ای کنونی و آینده که دولت عربستان در یمن و سوریه به راه انداخته است و چه بسا بخواهد به زودی علیه ایران یا عراق به راه اندازد، در ارتباط است.

‘عادل الجبیر’ وزیر خارجه عربستان سعودی و سفیر اسبق این کشور در واشنگتن برخی از جنبه های این قرارداد را فاش کرد و گفت که دولت ترامپ گام های سریعی برای پیشبرد قرارداد فروش بمب های هدایت شونده که دولت اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا آن را به دلایل نگرانی از استفاده از آنها در جنگ یمن و کشتار غیرنظامیان، به حالت تعلیق درآورده بود، اتخاذ کرده است.

این روزنامه نوشت: با توجه به اینکه قرارداد جدید شامل تجهیزات نظامی و مهماتی می شود که ارزش آنها بیش از یک میلیارد دلار است که دولت سابق آمریکا از تجهیز عربستان به برخی از آنها یا بیشتر آنها پس از افزایش قربانیان در یمن امتناع کرد، می توان حدس زد که از جمله این مهمات بمب های خوشه ای است که سازمان ملل آن را ممنوع کرده است.

در همین راستا و بنابر اطلاعاتی، دولت ترامپ به «محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی تا پایان سال جاری مهلت داده تا با تمام توان نظامی جنگ یمن را پایان دهد و آمریکا نیز به طور کامل در کنار آنها است؛ امری که حاکی از آن است که حملات عربستان به شکل هولناکی شدت گیرد و هواپیماهای «توفان قاطعیت» اهداف نظامی و غیرنظامی در عمق یمن را به طرز وحشیانه ای بمباران کنند.

این روزنامه ادامه می دهد، محمد بن سلمان در گفت وگوی تلویزیونی با «داود الشریان» مدعی شد که وی قادر است سرنوشت جنگ در یمن را در چند روز تعیین کند، اما این کار را نمی کند، زیرا بیم دارد که هزاران نظامی عربستانی کشته و مردم این کشور در سراسر عربستان سعودی به عزا بنشینند و نیز هزاران غیرنظامی یمنی کشته شوند به همین دلیل درنگ را ترجیح می دهد، یعنی اینکه به کشتار اقساطی و در طول چند ماه روی آورده است.

رای الیوم یاد آوری کرد، دولت کنونی آمریکا که دوره خود را با بمباران یکی از شهرها در استان «البیضاء» در ماه ژانویه گذشته که طی آن یک اردوگاه گروه القاعده را مورد هدف قرار داد، آغاز کرد که بعدها مشخص شد، اماکن مسکونی را هدف قرار داده و باعث کشته شدن ۴۰ نفر از جمله شماری زن و کودک شده است. برای چنین دولتی جان غیرنظامیان مهم نیست و گرنه ممنوعیت ارسال مهمات و بمب های کشنده تر علیه غیرنظامیان را بر نمی داشت.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به عنوان سلاح فروش و گیرنده مالیات دفاعی به ریاض سفر می کند تا بتواند تا جایی که ممکن است میلیاردها دلار از عربستان سعودی گروکشی کند و مانعی پیش رو ندارد، خزانه های عربستان سعودی به روی وی چهارتاق باز است و اگر میلیاردها دلار خالی شد، شرکت نفتی«آرامکو» و دیگر شرکت های دولتی غول پیکر مانند «سابک» و مجتمع های«ینبع» و «الجبیل» علاوه بر معادن طلا و نقره که زیر زمین خوابیده به فروش می رسند و همه خواسته های آمریکایی ها تمام و کمال و بدون نقص برآورده می شود و ترامپ هیچ کاری ندارد جز اینکه به قول عراقی ها برای آنها ناز کند.