twitter share facebook share ۱۳۹۶ شهریور ۰۴ 649

در روزهای اخیر شاهد تجمع هواداران عبد الله صالح و سخنرانی وی بودیم. در این تجع اصحاب او بر علیه متحدان پیشین خود شعار لا حوثی بعد الیوم سردادند. این تجمع چه پیامی برای ایران و عربستان درپی دارد؟

در شماره ای اخیر روزنامه شرق الاوسط تیتر اصلی خود را به خبر راهپیمایی یمن اختصاص داده بود. در این راهپیمایی که به دعوت هواداران علی عبدالله صالح رئیس جمهور مخلوع یمن صورت گرفته بود و به مثابه مانور قدرت در مقابل دیگر جریان ها بود. عبدالله صالح و جریان حوثی بعد از آنکه از زمان بهار عربی با هم در تنازع بودند طی یک اشتراک منافع علیه رئیس جمهور عبدربه منصور هادی اقدام به شبهه کودتا کرده و منصور هادی به سعودی گریخت و در پی آن جنگی خونین در یمن آغاز شد. اکنون بعد از چندین سال بمباران و کشتار و قحطی در یمن منصور هادی در یمن حضور دارد و ائتلاف سعودی نیز از او حمایت می کند. شرایط برای شکل گیری نقشه یمن جدید فراهم آمده است. در راهپیمایی دیروز طرفداران صالح به شعار دادن علیه حوثی ها اقدام کردند و با شعار لا حوثی بعد الیوم نشان دادند که هر لحظه امکان شکسته شدن پیمان بر اساس معارضه با منصور هادی وجود دارد. این مطلب دستمایه تیتیر روزنامه شرق الاوسط شده است که به طور غیر مستقیم اشاره به جبهه جدید با ایران دارد. ایران به شکل علنی از حوثی ها حمایت می کند و عملا در یمن جنگی بین ایران و سعودی برقرار است. اکنون با احتمال شکل گیری یمن جدید و تغییر در نقشه قدرت به نظر می رسد جبهه سیاسی نیز به دیگر منازعات ایران سعودی اضافه خواهد شد. حوثی ها نیک می دانند که برای اتمام جنگ باید بر سر میز مذاکره به تقسیم قدرت با دیگر رقبا اقدام نمایند و جبهه های جنگ و پیروزی و یا شکست های احتمالی صرفا توان چانه زنی آنان را افزایش و یا کاهش خواهد داد.

 

خبری دیگری که در صفحه اول روزنامه شرق الاوسط در کنار تیتر اصلی درج شده است شاید اهمیتش از تیتر اصلی نیز بیشتر باشد. تیتر خبر این است که ایران سعی کرده است که جریانی به نام حزب الله حجاز را مجددا احیا کند. در دهه شصت و در کوران انقلاب تئوری صدور انقلاب و مواجه با رژیم های مرتجع منطقه در دستور کار قرار داشت و از این رو ایران با تاسیس حزب الله در لبنان و سعودی و بحرین و دیگر کشورهای عربی سعی در براندازی این رژیم ها داشت. یکی از مهترین این جریان ها در عربستان و در دل شیعیان عربستان شکل گرفت و ایران سعی نمود طیف وسیعی از جریان های مخالف را پشت سر این جنبش قرار دهد اما در این کار توفیق چندانی پیدا نکرد و حتی برخی از چهره های مهم جریان معارضه اسلامی با دو گرایش مسلح و غیر مسلح بعد از دهه شصت در عربستان کاملا سکولار و حتی می توان گفت لائیک شدند و از مدار معارضه مسلحانه و یا معارضه اسلامی کاملا حذف شدند. در سال 1996 انفجارهایی در الخبر عربستان که سایتی نظامی بود رخ داد و انگشت اتهام به سوی ایران و جریان های همسو با آن گرفته شد و اگر تدبیر و تلاش دیپلماتیک دولت در آن زمان نبود احتمال یک حمله و درگیری نظامی بین دو کشور با حمایت آمریکا وجود داشت. بعد ها مشخص شد که این انفجار را القاعده انجام داده است. در دوران ریاست جمهوری مرحوم هاشمی رفسنجانی و سپس در دوران آقای خاتمی که ملک فهد حضور داشت اما عمده کارهای کشور توسط عبدالله اداره می شد گامهای مهمی در تنش زدایی صورت گرفت. یکی از این اقدامات عدم حمایت از فعالیتهای تروریستی در دوکشور بود. بعد از نزدیک شدن دو کشور عربستان و ایران و حل برخی مشکلات گروههای معارض سعودی در ایران فعالیتشان محدود شد. تغییر رویکرد در صدور انقلاب از اقدامات ضد امنیتی و تروریستی و براندازنده به اقدامات فرهنگی و تبلیغی سبب شد همه فعالیت های شکل هایی مانند حزب الله در حجاز محدود شود. در این خبری که توسط شرق الاوسط در صفحه اول کار شده است مجددا نویسنده اقدامات الخبر را به گردن ایران انداخته است و همچنین با اشاره به نام احمد المغسل که قبلا از فرماندهان حزب الله حجاز بود سعی کرده است نشان دهد ایران مجددا می خواهد حزب الله حجاز را برای فشار آوردن به سعودی فعال کند. در این خبر همچنین آمده است که برخی افراد در عوامیه منطقه شیعه نشین با سلاح گرم و هجومی مانند آرپی جی با نیروهای امنیتی درگیر شده اند. خبرنگار سعودی می کوشد که این سلاح ها و نیز آموزش ها را به ایران نسبت دهد. این خبر نیز مانند خبر و تیتر اصلی باز شدن جبهه دیگری از جنگ بین ایران و سعودی را نشان می دهد. جنگ در عرصه مسائل اطلاعاتی و امنیتی که به خیابان های عربستان کشیده شده است و  در مقابل این امکان وجود دارد که اقدامات تروریستی اخیر در ایران هم با اقدام مستقیم سعودی بوده باشد. به هر صورت بالا گرفتن تنازع و باز شدن جبهه های جدید بین ایران و سعودی به نفع ایران و سعودی و منطقه نیست و به عدم ثبات در منطقه دامن می زند.  

نظر شما