علی عبدالله صالح کشته شد

twitter sharefacebook share۱۳۹۶ آذر ۱۳ - 2017-12-04

خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در حزب کنگره ملی یمن خبر کشته شدن علی عبدالله صالح، دبیرکل این حزب و رئیس جمهوری سابق یمن، را تایید کرد. به نوشته رویترز، این منابع گفتند که آقای صالح روز دوشنبه ۱۳ آذر در خارج از صنعا و در درگیری با حوثی ها کشته شده است.

گزارش‌ها حاکی است که خودروی حامل آقای صالح در حالی که در مسیر شهر سنحان، زادگاه او در جنوب صنعا در حرکت بوده به رگبار گلوله بسته شده و او و همراهانش کشته شده اند.

در اطلاعیه وزارت کشور یمن وابسته به انصارالله آمده است: علی عبدالله صالح و چند تن از همراهانش پس از آن کشته شدند که شبه نظامیان خود را به قتل مردم و راهزنی واداشتند و با کشورهای متجاوز همکاری کردند.

در این میان تصاویری از جسد علی عبدالله صالح در شرایطی که گلوله ای به سرش اصابت کرده،‌ منتشر شده است. خبرگزاری رویترز پیشتر به نقل از ساکنان صنعا نوشته بود که حوثی‌ها ساختمان محل اقامت علی عبدالله صالح را منفجر کرده اند.

عبدالله صالح که ابتدا با حوثی ها علیه عربستان همکاری می کرد، در هفته های اخیر با این گروه درگیر شده بود. پس از این درگیری ها علی عبدالله صالح در یک سخنرانی تلویزیونی خواهان توقف محاصره بنادر و خشونت ها در یمن شده و برای رایزنی و همکاری با ائتلاف به رهبری ریاض برای آغاز آنچه فصلی جدید و مثبت در یمن خواند، ابراز آمادگی کرده بود.

درخواست آقای صالح برای معامله با ریاض، سبب فروپاشی اتحاد حوثی ها و حامیان علی عبدالله صالح شد و حوثی‌ها روز شنبه، ‌او را متهم به تلاش برای کودتا کردند.

پیش از اعلام کشته شدن عبدالله صالح و همزمان با گسترش درگیری‌ها بین نیروهای وی با حوثی‌ها در شهر صنعا، حملات هوایی ائتلاف علیه اهدافی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی صنعا و وزارت کشور که در کنترل گروه حوثی‌ها قرار دارد گسترش یافت

همزمان گزارش شده که عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور دولت یمن که مورد حمایت عربستان است، به نیروهای وفادار به خود در مأرب دستور داده به سوی صنعا حرکت کنند و فرماندهی ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن هم به غیرنظامیان هشدار داده که از مراکز تجمع حوثی‌ها دست کم پانصد متر فاصله بگیرند.