twitter share facebook share ۱۳۹۸ آذر ۱۵ 444

علی رغم استعفای نخست وزیر عراق عادل عبدالمهدی، اعتراضات در این کشور همچنان ادامه دارد

مجلس عراق استعفای عادل عبدالمهدی را پذیرفت

مجلس عراق در نشستی اضطراری و پس از چند دقیقه، استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر را پذیرفت. دولت فعلی بعنوان دولت موقت، اداره کشور را تا تشکیل دولت جدید به عهده خواهد داشت.

محمد حلبوسی رئیس مجلس عراق گفت این مجلس اکنون از برهم صالح رئیس جمهور خواهد خواست نخست‌وزیر تازه‌ای را به مجلس معرفی کند.

آقای عبد‌المهدی روز جمعه گفته بود که استعفای خود را تقدیم مجلس عراق می‌کند.

اعتراض‌های ضد دولتی در عراق نزدیک به دو ماه پیش آغاز شده و بعد از یک وقفه هنوز ادامه دارد. در این اعتراض ها گزارش شده که تاکنون ۴۲۰ نفر کشته و بیش از هفده هزار نفر زخمی شده‌اند.

در همین حال دادگاهی در شهر کوت، حکم اعدام یک پلیس را به اتهام کشتن معترضان صادر کرد. این نخستین حکم اعدام در مدت اعتراض‌های اخیر است. یک ستوان پلیس هم به دلیل دخالتش در کشته شدن هفت معترض به هفت سال زندان محکوم شد.

همزمان برای یکی از فرماندهان نظامی عراق حکم جلب صادر شده است. این فرمانده نظامی، پس از برجا ماندن شمار قابل توجهی کشته و مجروح در استان ذی‌قار از مقام خود برکنار شده بود

معترضان عراقی بار دیگر کنسولگری ایران در نجف را به آتش کشیدند

در واپسین ساعات روز یکشنبه، ۱۰ آذر معترضان به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نجف حمله کرده و ساختمان این کنسولگری را به آتش کشیدند.

روز چهارشنبه ۲۷ نوامبر نیز شماری از معترضان ساختمان نمایندگی ایران در نجف را به آتش کشیده بودند.

بر اساس گزارش‌‌های منتشر شده، معترضان در نجف همچنین به مقبره آیت‌الله محمدباقر حکیم حمله کرده‌ و ساختمان این مقبره را به آتش کشیدند.

ظرف چند روز گذشته، تنها در نجف، دست‌کم ۲۰ نفر در جریان اعتراضات کشته شدند.

نگرانی از موج جدید آنفلوآنزا در ایران: ۵۶ نفر فوت شدند

در حالی که معاون و رئیس مرکز روابط عمومی‌ و اطلاع رسانی وزارت بهداشت از فروکش کردن آنفلوآنزا تا دو هفته آینده خبر داد، اما دو مقام دیگر نسبت به آغاز موج جدید آنفلوآنزا ابراز نگرانی کردند.

تازه ترین آمارهای رسمی‌ از فوت ۵۶ نفر از ایرانیان به دلیل ابتلا به آنفلوآنزا حکایت دارد. کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی‌ و اطلاع رسانی وزارت بهداشت بیشترین موارد مرگ در اثر این بیماری را در استان‌های کرمان، گلستان، مازندران، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد اعلام کرد.

به گفته او حدود چهار هزار نفر هم در بیمارستان‌های سراسر کشور بستری شدند که البته همه آنها مبتلا به آنفلوآنزا نبودند ولی علایم مشکوکی در آنها دیده شده است.

محمدمهدی گویا، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت و مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا معتقدند شدت این بیماری نسبت به سال گذشته بیشتر است و نمی‌توان پایانی برای آن درنظر گرفت.

آقای مردانی در همین حال گفت اگر پیشگیری‌های لازم در مورد آنفلوآنزا رعایت نشود، باید منتظر موج دوم این بیماری با شدت بیشتری بود.

آمار رسمی تعداد بازداشت‌شدگان و خسارات در استان تهران

مقامات ایران به تدریج اطلاعاتی درباره میزان خسارات و تعداد بازداشتی‌ها منتشر می‌کنند. استاندار تهران اعلام کرد که تنها در این استان بیش از ۲۰۰۰ نفر در ارتباط با اعتراضات اخیر بازداشت شده‌اند.

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران گفت که در استان تهران ۲۹ جایگاه سوخت و بیش از ۱۴۰ شعبه بانک آسیب‌های جدی دیده‌اند. او همچنین اعلام کرد که شماری از ساختمان‌های فرمانداری در برخی از شهرستان‌های استان تهران خسارت دیده‌اند. افزون بر آن ۴۷ فروشگاه زنجیره‌ای نیز در این استان دچار حریق یا مورد سرقت قرار گرفته‌اند.

هنوز آمار دقیقی درباره شمار کشته شدگان حوادث اخیر منتشر نشده است. اما سازمان عفو بین‌الملل در گزارش اخیر خود از کشته شدن دست‌کم ۲۰۸ نفر خبر داده است.

نظر شما