twitter share facebook share ۱۴۰۰ فروردین ۰۱ 973

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر عراق اعلام کرد از زمانی که شهرهای عراق از کنترل داعش درآمد، بیش از 300 کودک و 550 زن با تابعیت خارجی در زندان به سر می برند.

در گزارش وی آمده است: «سه سال بعد از شکست داعش و آزادسازی شهرهای عراق از چنگال این گروه، زنان و کودکانِ جنگجویان داعش، نه می توانند به کشورهای خود بازگردند و نه می توانند آزاد شوند و به زندگی عادی برگردند»

به گفته سازمان ملل، اغلب کشورها از جمله استرالیا، آلمان و فرانسه از پذیرش شهروندان خود که به عراق رفتند و به داعش پیوستند خودداری می کنند و مسئولیت این کودکان را به گردن دولت عراق انداخته اند.

برای اطلاع بیشتر از وضعیت کودکان داعش و واکنش کشورهای غربی نسبت به این مسئله می توانید به مقاله ذیل رجوع کنید:

(آینده تاریک کودکان داعش در میان بی توجهی کشورهای غربی)

دولت عراق هم از اعطای تابعیت به این کودکان به بهانه اینکه این کار غیرقانونی است اجتناب می ورزد و به ناچار آنان را در زندان نگه داشته و خورد و خوراکشان را فراهم می کند تا زمانی که با کشورهای متبوع برای بازگرداندن خارجی ها به توافق برسد.

در این میان تنها دو کشور ترکیه و آذربایجان موافقت کردند که شماری از کودکان داعش را مسترد کنند؛ چند ماه پیش آنکارا گروهی از کودکانی را که پدر ترک داشتند تحویل گرفت و باکو نیز 212 کودک متعلق به جنگجویان آذری را بازگرداند. مادران این کودکان به اتهام پیوستن به سازمان تروریستی زندانی شدند و کودکان نیز مجبور شدند همراه با مادران خود در زندان باشند.

طبق ماده 4 قانون ضد تروریسم عراق هرکس مرتکب یا معاون در اقدامی تروریستی باشد به اعدام محکوم می شود و با توجه به این ماده، به اتهامات اعضای خارجی و عراقی داعش رسیدگی می شود.

*منبع: میدل ایست مانیتور

مترجم: فاطمه رادمهر

نظر شما