twitter share facebook share ۱۳۹۵ آذر ۲۴ 557

حضرت محمد(ص) پیامبری سراسر مهر و رحمت در جهان امروز پیامبر ترور، نابرابری، جنگ و خشونت معرفی می شود و کشورهای اسلامی در اتش جنگ و اختلاف می سوزند. ایت الله شیرازی جهان را به تفکر و عودت در سیره نبوی فرا می خواند...

مرجع عالیقدر شیعیان جهان، حضرت آیت الله العظمی حاج سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی، بمناسبت ولادت سراسر نور حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی صلی الله علیه وآله و رئیس مذهب شیعه حضرت امام جعفر صادق علیه السلام در روز چهارشنبه 14 ربیع الأول 1438ق (1395/9/24) بیانات مهمی را در درس خارج فقه در جمع علما و فضلای حوزه علمیه قم ایراد فرمودند.

* گزیده ای از بیانات مرجع عالیقدر:

ـ حضرت آیت الله العظمی شیرازی در طلیعه بیانات خود به آیه ی کریمه ی: «یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِنَّا أَرْسَلْنَاکَ شَاهِدًا وَمُبَشِّرًا وَنَذِیرًا؛ ای پیامبر ما تو را به عنوان گواه و بشارتگر و هشداردهنده فرستادیم» اشاره فرمودند.

ـ دنیای امروز مملو است از ظلم و جور، اگر اسلوب پیغمبر اسلام صلی الله علیه وآله و عترت طاهرینشان علیهم السلام به هر اندازه در دنیا جاری شود، به همان مقدار ظلم نیز از این دنیا کاسته می شود.

ـ خدای متعال در وصف پیامبرش می فرماید: «یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِنَّا أَرْسَلْنَاکَ شَاهِدًا وَمُبَشِّرًا وَنَذِیرًا». پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله بشارت دهنده این بودند که یک ظالم وجود نداشته باشد، یک گرسنه وجود نداشته باشد و همگان از نعمت های زمین و آسمان بهره مند شوند و انذار دهنده ای بر ظالمان بودند که هر دو مورد را علنی ساختند و ما باید این مطلب را به جهانیان برسانیم.

ـ دو چیز در تاریخ پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله بی نظیر است:

1. زجر و آزار دیدن ایشان از داخل و خارج از حکومتشان که حتی از سوی نزدیکانشان نیز مورد آزار قرار گرفتند و این مسأله امتحان سختی از جانب خدای متعال بود که ایشان با دلی خون از این امتحان سربلند بیرون آمدند.

2. برخورد پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله با دوست و دشمن که بشیر و نذیر بودن را به صورت بی نظیر دربر گرفته بود.

ـ رسول خدا صلی الله علیه وآله بارها از سوی دشمنان و منافقان مورد سوء قصد قرار گرفتند که یکی از این موارد ماجرای عقبه است که در آن جریان پیامبر خدا صلی الله علیه وآله مورد ترور قرار گرفتند اما به خواست خدا ایشان در امان ماندند.

عکس العملی که ایشان در مقابل این واقعه نشان دادند بی نظیر است. ایشان نه تنها آنان را بخشیدند بلکه به حذیفه نیز که همراه ایشان بودند و جنایتکاران را شناخته بود، دستور دادند آنان را معرفی نکند.

در دنیای امروزی اگر حاکم حکومتی مورد ترور قرار بگیرد با عاملان جنایت چه برخوردی دارند؟ آیا غیر از اعدام حکم دیگری صادر می کنند؟ اما پیامبر خدا صلی الله علیه وآله آنان را هیچ گونه محاکمه یا توبیخی نکردند چه رسد به اعدام!

ـ با این سیره،پیامبر اسلام هنوز هم اسوه و بی نظیر و البته نا شناخته هستند که باید به جهان شناسانده شوند.

ـ عملکرد رسول خدا صلی الله علیه وآله به گونه ای بود که از ابوذر قبل از اسلام با آن توصیفاتی که برایش در تاریخ آمده ابوذری ساخت که در وصفش آمده است: «مَا أَظَلَّتِ الْخَضْرَاءُ وَلا أَقَلَّتِ الْغَبْرَاءُ أَصْدَقَ لَهْجَةً مِنْ أَبِی ذَرٍّ ، وَمَنْ سَرَّهُ أَنْ یَنْظُرَ إِلَی مِثْلِ عِیسَی فِی الزُّهْدِ فَلْیَنْظُرْ لأَبِی ذَرٍّ».

دنیا باید از این عملکرد یاد بگیرد. زیرا تمام این نگون بختی های امروزی مردم دنیا، به علت دوری از سیره پیامبر صلی الله علیه وآله است.

ـ توصیه ی من به کشورهای غیر اسلامی این است که اگر منادی آزادی هستید بیایید آزادی را از پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله بیاموزید. اگر منادی حقوق بشر هستید بیایید و از پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله بیاموزید، تا موفق باشید.

ـ به سران حکومت های غیر اسلامی و ملت آنان توصیه می کنم که سیره و عملکرد پیامبر اسلام را از تاریخ خودِ ایشان بیاموزند نه از عملکرد ناشایست بعضی حکومت های اسلامی، همان گونه که ما بعضی عملکرد ناپسند حاکمان کشورهای غیر اسلامی را به حضرت عیسی یا حضرت موسی علی نبینا و آله و علیهما السلام نسبت نمی دهیم؛ که این از حسن تفکر ماست.

ـ جنگ های داخلی در کشورهای اسلامی مخالف بشیر و نذیر بودن پیامبر اسلام است و نشان از دور بودن این حکومت ها از سیره و عملکرد نبوی دارد. ما مسلمانان باید در عملکرد خود تجدید نظر کنیم و سعی داشته باشیم بیش از هر زمانی به پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله نزدیک شویم.

ـ چه کسی از پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله در زمان خودشان و زمان فعلی مظلوم تر است؟! ایشان حتی از سوی اصحاب خود مورد ظلم قرار گرفتند اما این ظلم ها را با حسن خلق پاسخ می دادند، زیرا حکومتشان را بر مبنای اخلاق بنا کرده بودند.

ـ نبی مکرم اسلام صلی الله علیه وآله در بسیاری از موارد حقوق مسلّم خود را فدای اخلاق اسلامی می کردند. مبادا ما برای رسیدن به خواسته هایمان از اخلاق اسلامی و نبوی فاصله بگیریم و اخلاق را فدای خواسته هایمان کنیم.

ـ وظیفه همگان است تا با هر وسیله ی ممکن اعم از نشریات، ماهواره ها و سایر امکانات رسانه ای و اجتماعی، پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله را به جهان معرفی کنیم و ایشان و اهل بیت طاهرینشان علیهم السلام را از مظلومیت برهانیم.

ـ به حکومت های اسلامی و مخصوصاً جوانان توصیه می کنم خود را از اشتغال به نزاع های داخلی که هیچ ثمری ندارد رهایی بخشند و با سیره و عملکرد نبوی آشنا شده عملکرد خود را بر مبنای حکومت نبوی پایه ریزی کنند.

نظر شما