twitter share facebook share ۱۴۰۰ آبان ۱۹ 356

شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه امارات، بلند پایه ترین مقام اماراتی است که در یک دهه پس از شروع جنگ داخلی، به سوریه سفر کرده است.

این سفر که در ادامه تلاش کشورهای منطقه برای پایان دادن به انزوای دیپلماتیک اسد صورت گرفته است، درحالی انجام شد که سوریه با بحران اقتصادی ناشی از سال ها درگیری و تحریم غرب دست و پنجه نرم می کند.

به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه (سانا): «در این دیدار روابط دوجانبه بین دو کشورِ برادر و راههای توسعه همکاری در بخش های مختلف مورد بررسی قرار گرفت».

خبرگزاری دولتی امارات هم گفت که شیخ عبدالله در دیدار با اسد بر «تمایل امارات به امنیت، ثبات و وحدت سوریه تأکید کرد. وی همچنین بر حمایت کشورش از تلاش های انجام شده برای پایان دادن به بحران سوریه، تحکیم ثبات در آن کشور و برآورده کردن خواسته های مردم سوریه تأکید نمود».

انتقاد آمریکا از این ابراز حمایت

اما آمریکا به سرعت نگرانی های خود را از این دیدار ابراز داشت. ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: «دولت (آمریکا) هیچ حمایتی از تلاش ها برای عادی سازی رابطه با اسد و اعاده حیثیت از این دیکتاتور بی رحم نمی کند».

با سرکوب معترضانی که خواهان تغییر رژیم بودند، امارات روابط خود را با سوریه قطع کرد اما در دسامبر 2018 سفارت خود را در دمشق بازگشایی نمود و پیشنهاد داد تا دولت سوریه بار دیگر به جامعه عرب بازگردانده شود.

ماه مارس امسال امارات خواهان بازگشت سوریه به اتحادیه عرب شد؛ این درحالی است که ابوظبی از حامیان اصلی تعلیق عضویت سوریه در این اتحادیه در نوامبر 2011 بود.

بازگشت به آغوش اعراب

مصر روز سه شنبه اعلام کرد که روابط با سوریه باید به سمت بازسازی رود اما ابتدا دمشق باید نگرانی هایی که بابت مسائل حقوق بشری وجود دارد را رفع کند.

سامح شکری وزیر خارجه مصر در گفتگو با مرکز بین المللی وودرو ویلسون گفت که سوریه باید اقدامات بیشتری برای جلب اعتماد کشورهای منطقه انجام دهد.

دمشق در تلاش برای جلب کمک های بین المللی به ویژه از سوی کشورهای نفت خیزی است که در روزهای اولیه جنگ از مخالفان حمایت می کردند.

ماه گذشته وزیر اقتصاد امارات گفت که با سوریه در مورد «برنامه های آینده برای تقویت همکاری های اقتصادی و یافتن زمینه های همکاری در عرصه های دیگر» به توافق رسیده است.

در بیانیه این وزارتخانه آمده که امارات با داشتن سهم 14 درصدی در تجارت خارجی سوریه، برجسته ترین شریک تجارت خارجی این کشور می باشد.

ماه گذشته نیز شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی و حاکم بالفعل امارات در تماس با اسد در مورد تحولات سوریه با او گفتگو کرد.

راه نجات اسد

نیکلاس هراس تحلیلگر مؤسسه نیولاینز در واشنگتن، امارات را راه نجات اسد در سایه تحریم های فلج کننده غرب می داند «دمشق برای دسترسی به منابع مالی لازم در روند بازسازی سوریه، به امارات نیاز دارد».

اما امارات تنها کشور عربی نیست که روابط خود را با اسد بهبود بخشیده است. ماه اکتبر اسد برای نخستین بار از زمان شروع درگیری ها با ملک عبدالله دوم شاه اردن تماس گرفت. این دو همسایه چند روز قبل هم اقدام به بازگشایی یک گذرگاه مرزی بزرگ کردند.

برخی از قدرت های منطقه گرم شدن رابطه با دمشق را راهی برای دور کردن سوریه از نفوذ ایران می دانند.

*منبع: فرانس 24

مترجم: فاطمه رادمهر

نظر شما