twitter share facebook share ۱۳۹۶ آبان ۱۵ 909

روز شنبه، سامانه دفاع موشکی عربستان سعودی یک موشک بالستیک اسکات با برد ۸۰۰ کیلومتر را که از یمن به سوی ریاض شلیک شده بود، دفع کرد. حوثی‌ها یک روز بعد از بمباران یک هتل و بازار مجاور آن در شمال یمن توسط جنگنده‌های شکاری ائتلاف سعودی، با پرتاب موشک به ریاض در صدد پاسخگویی برآمده بودند.

در بیانیه‌ای که ائتلاف صبح ۱۵ آبان منتشر کرده گفته شده «نقش ایران و فرماندهی مستقیم آن بر حوثی ها (انصار الله) در این مورد خاص، به صورت آشکار تعرضی به کشورهای همسایه است و صلح و ثبات در منطقه و جهان را تهدید می کند. از همین رو فرماندهی ائتلاف این را یک تعرض فاحش نظامی توسط حکومت ایران تلقی کرده و می تواند عملی جنگی علیه پادشاهی عربستان سعودی قلمداد شود.» در ادامه این بیانیه آمده است: ائتلاف به رهبری ریاض «حق» عربستان می‌داند که «در زمان و شکل مناسب» به ایران واکنش نشان دهد.

بنابه گزارش ها پیشتر ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف عربستان که در یمن عملیات می کند در تلویزیون دولتی گفت که ایران موشک های بالستیک، موشک انداز، پهپادهای حامل مواد منفجره و مین دریایی در اختیار حوثی ها می گذارد. او ادعا کرد که «متخصصان ایرانی به حوثی‌ها کمک کرده‌اند که بخشی از توان موشکی بالستیکی را به استان سعده یمن منتقل کند.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده نیز که در حال حاضر در جریان سفر آسیایی در ژاپن به سر می‌برد گفته بود «به نظرم شلیک [موشک] به عربستان سعودی، متأثر از ایران بوده و سیستم [دفاع موشکی] ما آن را منهدم کرده است».

ساعتی پس از اظهارات آقای ترامپ، وزیر دفاع ایران اتهام دست داشتن جمهوری اسلامی در حمله موشکی از یمن به عربستان سعودی را رد کرد و گفت «مگر کسی از آمریکا سوال می‌کند که شما چه چیزی در اختیار عربستان قرار می‌دهید. بنا نیست هر اتفاقی در منطقه رخ داد امریکا ایران را متهم کند، البته از دشمن این ادعاها بعید نیست». فرمانده سپاه پاسداران نیز گفت «اصلاً امکان انتقال موشک به یمن وجود ندارد» و موشک شلیک‌شده متعلق به خود گروه انصارالله است.

ائتلاف سعودی همچنین با انتشار بیانیه‌ای در صبح دوشنبه ۱۵ آبان اعلام کرد که در واکنش به پرتاب موشک از یمن به ریاض، برای مسدود کردن خلاهای موجود در بازرسی‌ها و جلوگیری از ارسال موشک و تجهیزات نظامی به انصارالله، به طور موقت تمامی گذرگاه‌های زمینی، دریایی‌ و هوایی یمن را با رعایت حال برخی موارد و ورود و خروج‌های ضروری آن هم طبق شروط ائتلاف مسدود می‌کند.

عربستان سعودی در واکنش به شلیک موشک به ریاض و در اقدامی دیگر با انتشار فهرستی از ۴۰ رهبر و عضو انصارالله، برای کسانی که به بازداشت یا مشخص شدن مخفیگاه این اشخاص کمک کنند، در مجموع ۴۴۰ میلیون دلار پاداش تعیین کرده است. عربستان این اشخاص را به همکاری با ایران و حزب‌الله لبنان متهم کرده است.

نظر شما