twitter share facebook share ۱۳۹۸ آبان ۱۰ 487

درحالیکه اعتراضات در عراق ادامه دارد، در لبنان سعد حریری نخست وزیر مجبور به استعفا شد و با تأیید خبر کشته شدن ابوبکر بغدادی، داعش جانشین او را معرفی کرد

نخست وزیر عراق در آستانه استعفا

در ادامه دومین موج اعتراضی مردم عراق، تظاهرات در بغداد و چند شهر دیگر علی رغم اعمال مقررات منع آمد و رفت توسط دولت، همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در روزهای گذشته، معترضان با تجمع در مقابل کنسولگری ایران در کربلا خواستار خروج ایران از عراق شدند. ویدئوهایی هم در شبکه های اجتماعی منتشر شد که گفته می شود تظاهرکنندگان را درحال نصب پرچم عراق بر سردر کنسولگری ایران در کربلا نشان می دهد.

تظاهرات عراق که از سه هفته پیش در اعتراض به فساد، بیکاری و هزینه‌های بالای زندگی شروع شد با برخورد شدید نیروهای امنیتی فرونشانده شد که در جریان آن تقریبا ۱۵۰ نفر کشته شده بودند.

اما روز شنبه بار دیگر خشونت شعله کشید و این امر علیرغم درخواست رهبران اعتراضات به وقفه ای در تظاهرات بود تا دولت فرصت پیدا کند به درخواست های آنها واکنش نشان دهد.

صدها نفر در بغداد و استان های جنوبی عراق به خیابان ها رفتند، شعارهایی علیه دولت سردادند و خواستار کناره گیری دولت شدند. جمعی از نمایندگان پارلمان عراق که از حامیان مقتدی صدر هستند خواستار کناره‌گیری نخست وزیر از قدرت شده و تحصن کردند. آقای صدر نیز خواهان کناره‌گیری عادل عبدالمهدی از مقام نخست وزیری شد.

روز دوشنبه، مجلس عراق رای به لغو کلیه امتیازات رئیس‌جمهوری، نخست‌وزیر، اعضای کابینه و نمایندگان مجلس داد اما این اقدامات معترضان را راضی نکرد.

در پی ادامه ناآرامی ها، وزارت امور خارجه ایران از شهروندانش خواست به دلیل ناآرامی‌های عراق، از سفر به این کشور خودداری کنند.

تاکنون شمار کشته‌شدگان در مجموع دو دور اعتراض‌های‌ گسترده به حدود ٢٤٠ نفر می‌رسد. بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها از عراق بر اثر درگیری‌ها در تظاهرات ضددولتی در کربلا ۱۸ نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند؛ هرچند مقام ها این موضوع را تکذیب می کنند.

حمله سه‌شنبه در میدان تحریر کربلا روی داد جایی که تظاهرکنندگان برای تحصن چادر زده بودند. خبرگزاری آسوشیتدپرس می نویسد روایات متفاوت و ناهمخوانی از حمله کربلا وجود دارد و علت حمله معلوم نیست. شاهدان عینی به این خبرگزاری گفتند که مردان مسلح نقابدار به محل اردوی معترضان آتش گشودند و نمی دانند که آنها که بودند

همزمان با این تحولات مقتدا صدر، در شهر نجف در بین معترضان دیده شد. بنا بر گزارش‌ها آقای صدر بعد از بازگشت از ایران در تظاهرات حضور پیدا کرد. صدر که حزبش جزو ائتلافی بود که عادل عبدالمهدی را به نخست‌وزیری عراق رساند، روز دوشنبه خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق شد. وی رقیب اصلی خود، هادی عامری، را نیز ترغیب کرده بود به برکناری نخست وزیر از قدرت کمک کند. هادی عامری، رهبر سازمان سیاسی- نظامی بدر است که با حکومت ایران روابط نزدیکی دارد و نفوذ زیادی هم در پارلمان دارد.

اما در تازه ترین تحول، برهم صالح، رئیس جمهوری عراق در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر، با استعفا موافقت کرده است در صورتی که پارلمان عراق جایگزین او را بپذیرد. آقای صالح روز پنجشنبه، در اولین نطق تلویزیونی خود در هفته‌های اخیر گفت او منتظر آماده شدن لایحه‌ای است که هفته آینده به پارلمان ارائه می‌شود و این پیش‌نویس قانون انتخابات آینده خواهد بود که بر اساس آن انتخابات زودهنگام برگزار شود.

آقای صالح گفت: «تاکید می‌کنم که به عنوان رئیس جمهور، با برگزاری انتخابات زودهنگام موافقت خواهم کرد. قانون جدید انتخابات را تایید خواهم کرد و همچنین کمیسیون جدید انتخابات را.» به گفته آقای صالح برای جلوگیری از خلا قدرت در عراق، پارلمان عراق باید بر سر جایگزین نخست وزیر به توافق برسد.

ابوبکر بغدادی، رهبر داعش کشته شد

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که ابوبکر بغدادی رهبر داعش در جریان حمله نیروهای این کشور در سوریه کشته شده است. به گفته رئیس‌جمهور آمریکا، وقتی رهبر داعش با هجوم نیروهای آمریکایی روبه‌رو شد، جلیقه انفجاری خود را منفجر کرد و به همراه او سه کودک نیز کشته شدند. وی همچنین گفت که بعد از کشته شدن ابوبکر بغدادی، تعدادی از ساکنین مخفیگاه تسلیم شدند. او گفت که در میان ساکنین، ۱۱ کودک نیز حضور داشتند که آسیب ندیدند.

آنطور که آقای ترامپ گفت، جنازه بغدادی به دلیل انفجار به کلی متلاشی شد، اما نظامیان آمریکایی موفق شدند از طریق آزمایش دی‌ان‌ای بازمانده جسد، هویت ابوبکر بغدادی را تایید کنند. ترامپ تاکید کرد که نظامیان آمریکایی در این عملیات تنها بودند، اما او در عین حال از کشورهای سوریه، ترکیه و عراق و همچنین کردهای سوریه تشکر کرد. وی همچنین تاکید کرد که ترکیه از عملیات مطلع بوده و نیروهای آمریکایی از فضای هوایی این کشور استفاده کردند. به گفته ترامپ، کردهای سوریه نیز به نیروهای آمریکایی کمک اطلاعاتی کردند.

بر اساس روایتی که دونالد ترامپ ارائه کرد، در پی حمله نیروهای آمریکایی به مخفیگاه ابوبکر بغدادی، او به تونلی که در زیر این مخفیگاه قرار داشت، گریخت و در همین تونل در انفجار انتحاری کشته شد. ژنرال مکنزی فرمانده سنتکام نیز تایید کرد که هویت رهبر داعش با کمک دی‌ان‌ای تایید شده است و افزود که نمونه هایی از دی‌ان‌ای او از زمان بازداشتش در سال ۲۰۰۴ در عراق وجود داشت. او گفت بقایای جسد بغدادی برای شناسایی به پایگاهی که حمله از آن انجام شده بود منتقل شد و بعد ظرف ۲۴ ساعت براساس قوانین مناقشه مسلحانه در دریا دفن شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، همچنین در توییتی نوشت جانشین درجه اول ابوبکر بغدادی نیز به دست نیروهای آمریکایی کشته شده است. ترامپ این فرد را محتمل‌ترین گزینه جانشینی رهبر داعش خواند اما به جزئیات بیشتری در باره هویت او و چگونگی عملیات نیروهای آمریکایی اشاره نکرد. رسانه‌های آمریکا از قول مقامات دولتی خبر می‌دهند که این شخص ابوحسن مهاجر سخنگوی داعش بوده است.

روزنامه واشنگتن پست گزارش داده بود که کماندوهای آمریکایی با کمک یک خبرچین رهبر داعش را ردگیری کرده بودند. این روزنامه به نقل از مقام های آمریکایی نوشت که این فرد جزو محفل داخلی سران داعش و کسی بود که تحرکات ابوبکر بغدادی در اطراف سوریه را تسهیل می کرد. گزارش شد که این خبرچین حتی جای اتاق های مجتمع را در اختیار آمریکا گذاشت که در حمله روز شنبه ۲۶ اکتبر به کار گرفته شد .انتظار می رود او بخشی از جایزه ای ۲۵ میلیون دلاری که آمریکا برای به دام انداختن بغدادی تعیین کرده بود را دریافت کند.

اما داعش مرگ ابوبکر بغدادی را تائید کرد و جانشین او را معرفی کرد. یک کانال تلگرامی که اخبار داعش را پوشش می‌دهد، ابو ابراهیم هاشمی قریشی را به عنوان رهبر جدید این گروه معرفی کرد. گروه داعش در یک پیام صوتی همچنین مرگ ابو حسن مهاجر، سخنگوی این گروه را در عملیات مشترک نیروهای آمریکایی و کردی تائید کرد.

سعد حریری نخست وزیر لبنان استعفا داد

پس از حدود دو هفته اعتراض‌های گسترده در شهرهای لبنان، سعد حریری نخست وزیر گفت در حل مشکلات به بن‌بست رسیده و استعفای خود را به میشل عون رئیس جمهور و مردم لبنان ارائه می‌کند. او در نطقی کوتاه که از تلویزیون پخش شد گفت رفع این بحران به تکانی بزرگ نیاز دارد و این استعفا پاسخ به مردمی است که در میدان‌های شهر خواهان تغییر هستند.

با اعلام استعفای نخست وزیر، روز چهارشنبه جاده هایی که معترضان مسدود کرده بودند به درخواست ارتش بازگشایی شد.

یک روز بعد از آنکه سعد حریری، استعفا کرد، رئیس جمهور لبنان از دولت خواست به عنوان سرپرست موقت به گرداندن امور ادامه دهد. براساس قانون اساسی، میشل عون رئیس جمهور، از رهبران بلوک های مختلف در پارلمان خواهد خواست نامزد خود برای نخست وزیری را معرفی کنند.

نظر شما