twitter share facebook share ۱۳۹۵ مهر ۰۳ 671

پیامبر اسلام و امام علی(ع) در کتاب «الفتن» دربارۀ ظهور افراطی‌گری هشدار داده بودند.

به نوشته روزنامه تلگراف، مفتی اعظم عربستان سعودی، داعش را محکوم ساخت و تأکید کرد که تندروی، اندیشه‌های افراطی‌ و تروریسم به هیچ‌وجه به دین اسلام تعلّق ندارند. ولیکن عجیب این است که اعضای طبقه حاکم سعودی، وهابیت را به خاطر تقوای سلفی (به معنی تبعیت از سنّت اولیه اسلامی) و مخالفت سرسختانه با شیعیان مورد تحسین و تمجید قرار می‌دهند.

در دهه 1970، انجمن‌های خیریه سعودی با کمک بودجه عاید از صادرات نفت و عوامل دیگر شروع کردند به تأمین بودجه مدارس و مساجد وهّابی در سراسر جهان و بدین ترتیب بود که این جنبش دستخوش «رشدی انفجاری» شد.

وزارت امور خارجه آمریکا براورد کرده است که طیّ چهار دهه گذشته، ریاض بالغ بر ده میلیارد دلار (6 میلیارد یورو) در بنیادهای خیریه سرمایه‌گذاری کرده است تا بدین ترتیب گامی در جهت جایگزین ساختن گرایش غالبِ دین اسلام یعنی تسنّن، با تعصّبات خشن وهابیت (که زیرمجموعه مذهب تسنّن است) بردارد. متخصّصانِ ادارۀ اطلّاعاتِ اتّحادیه اروپا براورد کرده‌اند که پانزده الی بیست درصد این سرمایه‌گذاری متوجّه القاعده و جهادگرایان طرفدار خشونت بوده است.

اکنون این جنبش از نفوذ جهانی برخوردار است و در سراسر جهان الهام‌بخش و مروّج ایدئولوژی افراطی‌گری است.

وهابیت که پایه‌گذار آن محمّد بن عبدالوهّاب (92-1703) بوده است، بر حاکمیت مطلق خداوند تأکید دارد. ابن عبدالوهّاب اتّکا به شفاعت پیامبر اسلام را مردود می‌شمرد، زیارت قبور بزرگان دین را محکوم می‌ساخت و اعلام می‌داشت که گنبدها یا مضاجع آنها باید تخریب گردد.

وی که با ابداع و نوآوری مخالف بود، مدافع بازگشت به خلوص و پاکی اسلام نخستین (سلف) و تعالیم مدارس دینی بود. اندیشه‌های او عمیقاً متأثر از تعالیم ابن تیمیه (1328-1263) بود که دولت را معاون و یاور دین تلقّی می‌کرد و با الهیات استدلالی مخالف بود.

ابن تیمیه مغول‌های عصر و زمانه خود را با این که به اصول دین اسلام شهادت می‌دادند، در زمرۀ کفّار برمی‌شمرد. از این لحاظ جنبش‌های نوین اسلام‌گرا نیز اشخاصی را که بدون تبعیّتِ جدّی از دین اسلام، به آن شهادت می‌دهند تکفیر می‌کنند. این تفکّرات بعدها در قرن بیستم توسط سید قطب گسترش یافت.

وهابیان بر اقامه نماز جماعت تأکید دارند و تراشیدن موی صورت و استعمال تنباکو را حرام برمی‌شمرند. مساجد آنها نیز ساده هستند. آنها در اواسط قرن هجدهم، با پشتیبانی سیاسی آل‌سعود بر شبه‌جزیرۀ عربستان غلبه یافتند. آل‌سعود همان خاندانی است که از آن زمان تا به امروز در قالب یک رژیم سلطنتی بر عربستان حاکم بوده است.

در سال 1925 وهابیان مکّه را تحت تصرّف خود درآوردند، اما دولت همچنان به تمام سنّت‌های اسلامی اجازه می‌دهد که مناسک حج را به جای بیاورند. با این حال، وزارت کشور بودجه پلیس مذهبی را تأمین می‌کند. از وظایف پلیس مذهبی جستجو و توقیف مصرف مشروبات الکلی و کسب اطمینان از بسته بودن مغازه‌ها در اوقات اقامه نماز است.

از دهه 1980 جوانان بیکار به گروه‌های جدید وهّابی که پیرو سلفیه، ایدئولوژی اسلام بدوی هستند جذب شدند. این گروه‌ها خواستار تحقّق عدالت اجتماعی و پیاده‌سازی مجازات‌های قرآنی بودند

انحصارگرایی ابن تیمیه در کنار توسّل به خشونت که وهابیانِ افراطیِ امروزی مثل القاعده، داعش و بوکوحرام خواستار آن هستند، اکنون منجر به ظهور هسته‌های عملگرایان در خارج از عربستان سعودی شده است. این اشخاص حاضرند دست به هر گونه جنایات تروریستی بزنند؛ مثل اتّفاقاتی که در بیروت، پاریس، بروکسل و لاهور شاهد آن بوده‌ایم.

عجیب آن است که ظاهراً پیامبر اسلام و امام علی(ع) در کتاب «الفتن» (مجموعه احادیث در رابطه با آخرالزّمان که اندیشمند برجسته نعیم بن حمّاد در سال 229 هجری آن را گردآوری کرده است) دربارۀ ظهور افراطی‌گری هشدار داده بودند.

در این کتاب امام علی(ع) به نقل از پیامبر(ص) می‌فرماید: «زمانی که پرچم‌های سیاه را مشاهده کردید، همانجا که هستید بمانید و حرکت نکنید. کسانی خواهند آمد که ضعیف و ناتوانند و قلب‌هایشان همانند پاره‌های آهن سخت است. آنها اصحاب دولت هستند و به هیچ عهد و پیمانی وفا نمی‌کنند.»

«آنها دعوی حق دارند، اما خود اهل حق نیستند. کنیه‌های آنها (اسامی مستعاری مثل ابومحمد) و نسب‌های آنها (اسم شهرها است، مثل الحلبی و اکنون البغدادی) و موهای آنها همانند موی زنان آزاد و رها است. (آنها را رها کنید) تا بینشان جنگ و نزاع در گیرد و خداوند حقیقت را از هر که بخواهد ظاهر خواهد ساخت.»

داعش به چه معنا است؟

داعش مخفّف «دولة الاسلامیّة فی العراق و الشّام» است و هدفش یک خلافت اسلامی جهانی و یک دولت مذهبی بدون حد و مرز است. این گروه تاکنون مسئولیت حملات تروریستی بسیاری همچون حملات پاریس در 13 نوامبر 2015، انفجار هواپیمایی که از مصر به سمت روسیه در پرواز بود و کشتار گروگان‌های غربی را بر عهده گرفته است

هم اکنون بخشی از خاورمیانه به مساحت کشور بلژیک تحت کنترل این دولت خودخوانده است.بودجه داعش از طریق غارت و سرقت اموال مردم حاصل می گردد، همچنین اخّاذی و تملّک میادین نفتی طبق براوردها روزانه 8/1 میلیون یورو برای این گروه عایدی دارد.

*دین آنلاین

نظر شما