تلاش اساتید الازهر در تأسیس دبیرخانه تقریب مذاهب

twitter sharefacebook share۱۳۹۵ اردیبهشت ۲۵ - 2016-05-14

تعدادی از اساتید دانشگاه الازهر مصر برای راه اندازی کمپینی به هدف تقریب و همگرایی بین مذاهب اسلامی و تاسیس دبیرخانه ای موسوم به همین نام آماده می شوند

به گزارش پایگاه الیوم السابع مصر، تعدادی از اساتید دانشگاه الازهر مصر برای راه اندازی کمپینی به هدف تقریب و همگرایی بین مذاهب اسلامی و تاسیس دبیرخانه ای موسوم به همین نام آماده می شوند اقدامی که مورد استقبال شخصیت شیعه این کشور نیز قرار گرفته است.

احمد کریمه استاد فقه مقارن در دانشگاه الازهر که سکان هدایت این کمپین را برعهده خواهد داشت، در گفتگو با الیوم السابع با اشاره به اینکه این کمپین پس از تاسیس مرکزی با عنوان «دبیرخانه تقریب مذاهب» در دانشگاه الازهر راه اندازی خواهد شد، گفت: کمپین تقریب مذاهب به منظور عمل به دستورات شرع و به هدف اصلاح و حل و فصل اوضاع طوایف جامعه اسلامی، جلوگیری از تجزیه منطقه و تبدیل درگیری عربی- صهیونیستی به درگیری های مذهبی بین مسلمانان صورت می گیرد.

کریمه افزود: به همراه جمعی از مبلغان و علمای الازهر در راستای تاسیس دبیرخانه مدیریت تقریب مذاهب اسلامی بین اباضبه، شیعه و سنی با تکیه بر ارزش های مورد توافق و دوری از اختلافات و همچنین براساس این اصل که «سخن من درست است  احتمال اشتباه می رود و سخن مخالف من اشتباه است و احتمال صحت آن می رود» با هم همکاری کنیم.

وی از نام بردن علمای حاضر در این طرح صرف نظر کرد و افزود: در چند روز آتی فعالیت های مربوط به این موضوع در چارچوب خطبه ها، کنفرانس ها و سمینارها آغاز خواهد شد.

از طرف دیگر احمد راسم نفیس از رهبران شیعه مصر ضمن استقبال از طرح الازهر مصر برای تقریب بین مذاهب اسلامی، گفت: این اقدام طرح جدیدی است که امیدواریم در راستای وحدت بین مذاهب و مقابله با فتنه انگیزان به موفقیت برسد.

وی با اشاره به اینکه دعوت به همگرایی بین مسلمانان تلاش های خوب و پسندیده ای است که از حاملان پرچم آن حمایت می کنیم، اعلام کرد که در صورت دعوت از وی ، آماده شرکت در چنین کمپین برای همگرایی بین مذاهب است.

*شفقنا