روز خونین کابل

twitter sharefacebook share۱۳۹۶ خرداد ۱۰ - 2017-05-31

در انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده که صبح روز چهارشنبه در محله دیپلماتیک نشین کابل روی داد، دست‌کم ۸۰ غیرنظامی کشته و ۳۰۰ نفر دیگر زخمی شدند. وزارت کشور افغانستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این انفجار توسط یک حمله‌کننده انتحاری صورت گرفته و احتمالا بمب در یک تانکر آب یا تانکر تخلیه فاضلاب جاسازی شده است

این انفجار نزدیک به کاخ ریاست‌جمهوری افغانستان و محله‌ای که بیشتر سفارت‌خانه‌ها و دفاتر خبرگزاری‌های خارجی در آن قرار دارد، رخ داده است.

به گزارش خبرنگار فرانسه در کابل شدت این انفجار چنان بود که شیشه‌های ساختمان‌ها تا یک کیلومتر دورتر از محل رویداد شکست.

ساعاتی پس از وقوع انفجار، ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در بیانیه‌ای اعلام کرد این گروه هیچ دخالتی در این انفجار نداشته است. سخنگوی طالبان همچنین این دست حملات را که «بدون هیچ هدفی تنها به غیرنظامیان آسیب می‌زند» محکوم کرد.

خبرگزاری فارس گزارش داده است که در این انفجار محل اقامت سفیر ایران در افغانستان و نیز دفتر نمایندگی صدا و سیمای جمهوری اسلامی آسیب دیده است. بخشی از ساختمان سفارت آلمان نيز در اين حمله تخريب شده است.

بصیر مجاهد، سخنگوی پلیس کابل گفته است که این انفجار در مقابل ورودی محافظت‌شده سفارت آلمان رخ داده است. با این همه وی تاکید کرده که به دلیل تعداد زیاد سفارتخانه‌ها و دفاتر خارجی در منطقه وی نمی‌تواند هدف اصلی این حمله را تعیین کند