«ائتلاف سائرون» تحت حمایت مقتدی صدر پیروز انتخابات عراق شد

twitter sharefacebook share۱۳۹۷ اردیبهشت ۲۴ - 2018-05-14

اعلام نتایج اولیه انتخابات عراق نشان می دهد که بر خلاف پیش بینی بسیاری از کارشناسان ائتلاف سائرون تحت حمایت مقتدی صدر که نزدیک به عربستان تلقی می شود از رقیبان خود پیشی گرفته است

طبق این نتایج که پس از شمارش بیش از ۹۵ درصد آرا در ده استان از ۱۸ استان عراق، بدست آمده است، ائتلاف فتح به رهبری هادی عامری، رهبر سپاه بدر که به ایران نزدیک است در جایگاه دوم قرار گرفته و ائتلاف نصر به رهبری حیدر عبادی نخست وزیر عراق سوم است. این درحالی است که پیروزی دولت عبادی بر داعش یک امتیاز بزرگ برای وی محسوب می شد و همین امر احتمال برتری او را بر رقبایش تقویت می کرد.

اما مشکلات و مفاسد اقتصادی کلید شکست وی در این انتخابات بود و همین امر به موفقیت ائتلاف سائرون انجامید؛ مقتدی صدر که طرفدار سیاست خارجی مستقل و مخصوصا فاصله گرفتن با ایران است کمپین شدیدی را علیه فساد و دولت هدایت کرده بود.

کمیسیون انتخابات میزان مشارکت مردم را کمی بیش از ۴۴ درصد اعلام کرده است که پایین‌ترین حد در ۱۵ سال گذشته از زمان سقوط دولت صدام بوده است. در هیچ کدام از انتخابات‌های برگزار شده بعد از سقوط دولت صدام میزان مشارکت کمتر از ۶۰ درصد نبوده است. مسئولان برگزاری انتخابات سخت‌گیری‌های شدید امنیتی، بی‌تفاوتی رأی‌دهندگان و بی‌نظمی‌های ناشی از اجرای سیستم جدید رأی‌گیری را عامل مشارکت کم می‌دانند.

این اولین انتخابات از زمان اعلام پیروزی مقابل داعش در سال گذشته است.

در این انتخابات گروه‌هاى مختلف شیعه و سنى و کرد انشعاب‌هاى متفاوت و گسترده‌ای داشتند و خط کشی‌ها بین سنى و شیعه و کرد و عرب در فهرست‌ها مانند انتخابات گذشته نبود. در هر فهرست می‌شد نامزدهایی از گروه‌های مختلف قومی و مذهبی را دید.