مروری بر مهمترین خبرهای هفته

twitter sharefacebook share۱۳۹۸ آبان ۰۳ - 2019-10-25

این هفته نیز مردم لبنان علی رغم اصلاحات نخست وزیر، به تظاهرات خود ادامه دادند و در نبرد شمال سوریه، با توافقی که بین اردوغان و پوتین صورت گرفت دولت سوریه برنده اصلی ماجرا شد

سعد حریری با اصلاحات اقتصادی موافقت کرد

صدها نفر برای اعتراض به بحران اقتصادی جاری در لبنان به خیابان‌های بیروت، پایتخت این کشور ریخته‌اند.

از سه ماه پیش با تصویب پارلمان لبنان، دولت به سیاست‌های ریاضتی در اقتصاد روی آورده و به منظور کاهش کسری بودجه و دریافت میلیاردها دلار کمک خارجی، هزینه‌های خدمات عمومی را کاهش داده است.

دولت لبنان با ۸۶ میلیارد دلار بدهی، یکی از مقروض‌ترین دولت‌های جهان در مقایسه با حجم اقتصاد کشور است. حجم این بدهی به اندازه یک و نیم برابر کل تولید ناخاص سالانه لبنان است

با کمبود نقدینگی در لبنان در روزهای اخیر گزارش‌های مختلفی از دشوار شدن برداشت پول از بانک‌ها منتشر شده و همچنین بخش بازرگانی، به خصوص واردات سوخت، دارو و گندم به مشکل خورده است.

ارزش پوند لبنان، که به مدت دو دهه با سیاست بانک مرکزی لبنان نرخ برابری ثابتی با دلار داشت، در روزهای اخیر پایین آمده است و در بازار آزاد به هر دلار ۱۶۵۰ پوند لبنان رسیده است.

یکی از احزاب مسیحی لبنان اعلام کرد که در پی اعتراض‌های مردمی از دولت ائتلافی کناره‌گیری می‌کند. سمیر جعجع، رهبر حزب نیروهای لبنانی گفت: «اکنون ما متقاعد شده‌ایم که دولت در برداشتن گام‌هایی برای حفظ وضعیت ناتوان است. بنابراین این مجموعه تصمیم گرفت تا وزیرانش از دولت استعفا کنند.»

اعلام استعفای حزب نیروهای لبنانی از دولت ائتلافی در حالی است که به گفته وزیر دارایی لبنان، در پی نشستی با حضور سعد حریری، موافقت شده تا در بودجه نهایی به میزان مالیات‌ها افزوده نشود.

سعد حریری همچنین در واکنش به تظاهرات ضددولتی در بیروت با بسته ای از اصلاحات اقتصادی موافقت کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، طرح اصلاحات پیشنهادی حریری شامل کاهش پنجاه درصدی حقوق رییس جمهوری، نخست وزیر، وزرا و نمایندگان مجلس است. این کاهش همچنین شامل حقوق روسای جمهوری و دیگر مقام های ارشد پیشین هم می شود.

از دیگر اصلاحات مورد نظر آقای حریری، کاهش قابل ملاحظه کسری بودجه از طریق دریافت سه میلیارد و سیصد میلیون دلار از بانک مرکزی و دیگر بانک های لبنان، خصوصی سازی بخش مخابرات و بازسازی صنعت تولید و توزیع برق است.

وی همچنین گفت دولت میلیون‌ها دلار به خانواده‌های بی‌بضاعت کمک خواهد کرد و ۱۶۰ میلیون دلار نیز برای وام مسکن درنظرگرفته است. در این اصلاحات چندین نهاد دولتی از جمله وزارت اطلاعات لبنان نیز برچیده خواهند شد

از طرف دیگر سید حسن نصرالله حمایت خود را از اعتراض‌های سراسری اعلام کرد اما گفت قادر نیست به این اعتراض‌ها بپیوندد. آقای نصرالله در نطقی که از تلویزیون المیادین، پخش شد گفت اگر حزب‌الله به تظاهرات بپیوندد ماهیت اعتراض‌ها جناحی خواهد شد از این رو از هوادارانش خواست به خیابان‌ها نیایند.

او گفت اگر حزب‌الله به خیابان‌ها بیاید همان خواسته‌های معترضان را خواهند داشت اما این اعتراض‌ها دیگر خودجوش نیست و ممکن است از داخل و خارج تحریک شود.

رهبر حزب‌الله تاکید کرد که از میشل عون رئیس جمهور، سعد حریری نخست وزیر و اصلاحات اقتصادی که دولت او چهار روز پیش تصویب کرد حمایت می کند اما گفت در شرایط فعلی موافق انتخابات زودرس پارلمانی نیست.

آقای نصرالله هشدار داد که اعتراض‌های سراسری ممکن است این کشور را به هرج‌ومرج، فروپاشی و خدای نکرده جنگ داخلی سوق دهد. «ما نه سقوط ریاست جمهوری را می‌خواهیم نه استعفای دولت را می‌پذیریم نه در این شرایط انتخابات زودرس پارلمانی را می‌پذیریم».

رهبر حزب‌الله همچنین دستاورد اعتراض‌های اخیر - اصلاحات اقتصادی بی‌سابقه- را تحسین کرد اما گفت اکنون باید از یک خلا قدرت خطرناک جلوگیری کرد.

ترامپ دستور لغو تحریم‌های ترکیه را داد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، دستور داد تا تحریم‌های وضع‌شده علیه ترکیه لغو شوند. این تحریم‌ها به واسطه حمله نظامیان ترکیه و شبه‌نظامیان اسلامگرای تحت حمایت آن وضع شدند.

خبر رفع تحریم‌های ترکیه پس از ملاقات طولانی رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور ترکیه و روسیه، و توافق آنها برای تمدید آتش‌بس در شمال سوریه اعلام شد.

همزمان فرستاده ویژه رئیس جمهور آمریکا در امور سوریه گفت که نظامیان آمریکا شواهدی از جنایات جنگی را در جریان حمله ترکیه به مواضع کردهای سوریه دیده‌اند. به گفته جیمز جفری واشنگتن در این خصوص از آنکارا توضیح خواسته است.

به گفته ترامپ ترکیه تضمین داده است که عملیات نظامی در منطقه را متوقف می‌کند و همچنین توافق آتش‌بس موقت فعلی را دائمی خواهد کرد.

به موجب توافق به دست آمده میان روسیه و ترکیه، نیروهای ترکیه کنترل ناحیه ای میان شهرهای راس العین و تل ابیض که در عملیات اخیر تسخیر کرده اند را حفظ خواهند کرد، اما کنترل دو شهر مهم مرزی، کوبانی و منبج به نیروهای روس واگذار شد.

سرگئی لاوروف، وزیرخارجه روسیه پس از دیدار ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان گفت که دو رئیس‌جمهور توافق کرده‌اند که نیرویی مرکب از ارتش سوریه و نظامیان روسی در مناطق مرزی شمال‌شرق سوریه مستقر شوند و همزمان کردها تا فاصله ۳۰ کیلومتری از مرز عقب‌نشینی کنند  

ترکیه نیز روز چهارشنبه با پایان مهلت آتش‌بس در شمال سوریه گفت که نیازی نیست عملیات ارتش این کشور علیه نیروهای کرد در خارج از ناحیه فعلی از سر گرفته شود.

فیصل بن فرحان به عنوان وزیر امور خارجه جدید عربستان منصوب شد

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی شاهزاده فیصل بن فرحان را به عنوان وزیر امور خارجه جدید این کشور منصوب کرد

شاهزاده فیصل بن فرحان ۴۵ ساله جایگزین ابراهیم العساف می‌شود که کمتر از یک سال در این سمت حضور داشت.

شاهزاده فیصل از فوریه امسال سفیر عربستان در آلمان بوده و پیش از آن، مشاور ارشد سفیر عربستان در آمریکا بوده است. او سابقه فعالیت در صنعت دفاعی عربستان را هم دارد.

خبرگزاری رویترز می‌گوید دلیل این تغییر و تحولات، تلاش عربستان برای بازسازی تصویر خود پس از بحران‌های جدی مانند کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد در کنسولگری عربستان در ترکیه و جنگ یمن است.

مردم عراق اعتراضات را از سر گرفتند

نیروهای امنیتی عراق با توسل به گاز اشک آور در صدد متفرق کردن معترضانی برآمدند که قصد نزدیک شدن به ساختمان های دولتی در منطقه بشدت حفاظت شده سبز را در بغداد داشتند.

گزارش‌ها از کشته شدن دو نفر در اعتراضات امروز خبر می‌دهد.

معترضان، اعتراضات امروز را دومین موج مخالفت‌ها علیه فساد اقتصادی در کشور خوانده‌اند.

از زمان وقوع اعتراضات تاکنون بیش از ۱۵۰ نفر کشته شدند.

روز گذشته هم صدها معترض در خیابان‌های بغداد دست به اعتراض زده و ده‌ها نفر به سوی منطقه حفاظت شده سبز رفتند.

همچنین از برگزاری اعتراضاتی در شهرهای دیوانیه و ناصریه در جنوب خبر می‌رسد.