گزیده ای از بیانات گرانقدر آیت الله العظمی سید صادق شیرازی به مناسبت سالروز شهادت رسول گرامی اسلام و امام حسن(ع)

twitter sharefacebook share۱۳۹۵ آذر ۰۹ - 2016-11-29

دور ماندگان از مکتب اسلام در پی آشنایی با اسلام اصیلی که مخالف با «اِصْر و أغلال» است، شیفته ی این دین الهی خواهند شد.

همزمان با سالروز شهادت حضرت رسول اکرم صلی الله علیه وآله، اجتماع عظیم عزاداران با بیانات مهم مرجع عالیقدر آیت الله العظمی سید صادق شیرازی در شهر قم و در بیت معظم له برگزار شد.

در این اجتماع که جمع کثیری از عزاداران از سراسر ایران و کشورهای مختلف در آن حضور بهم رساندند، مرجع عالیقدر بیانات ارزشمند و راهگشایی ایراد نمودند که گزیده ای از آن به شرح زیر است:

* قرآن کریم در مورد نبی مکرم اسلام صلی الله علیه وآله می فرماید: «وَیَضَعُ عَنْهُمْ إِصْرَهُمْ وَالأَغْلاَلَ الَّتِی کَانَتْ عَلَیْهِمْ». بدین معنا که خداوند به وسیله وجود نازنین پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله مردم را از چنگال ظلم و محدودیت ها رهانید. پس طبق تعبیر قرآن، این وجود با برکت هستی، اسوه ی آزادی، امنیت و عدالت هستند.

* به تمام مؤمنان و خصوصاً جوانان توصیه می کنم منابع تاریخی منزّه از تحریف را مطالعه کنند. با این کنکاش به این حقیقت دست خواهند یافت که شخصیت بی مانند پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله آماج تهمت ها و سیاه نمایی ها قرار گرفته است. لذا شایسته و بایسته است که در این زمینه تحقیقی جامع صورت گیرد تا مردم با حقیقت آشنا گردند.

* باید با تلاش افراد مؤمن و پر تلاش، چهره ی رحمت و رأفت اسلامی بر همگان نمایانده شود. دور ماندگان از مکتب اسلام در پی آشنایی با اسلام اصیلی که مخالف با «اِصْر و أغلال» است، شیفته ی این دین الهی خواهند شد.

* امروزه به نام پیامبر و با عَلَم کردن نمادهای اسلامی در گوشه گوشه این زمین پهناور، جنایت ها مرتکب می شوند و چهره ی دین رحمت را مخدوش می کنند. پس بر همگان از هر صنفی و با هر موقعیت و جایگاهی لازم است تا دست در دست یکدیگر نهند و به این ظلم آشکار به دین اسلام و پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله پایان بخشند.

* جهان امروز به دور از سیره ی سراسر خیر نبی مکرم اسلام صلی الله علیه وآله به سر می برد؛ امروز ایشان مظلوم تر از هر زمان دیگر هستند چون می توان چهره ی واقعی ایشان را به عالم شناساند اما در قدیم این امکان فراهم نبود.

* پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله مبنای عملکرد خود اعم از سیاست، جنگ، حکومت داری و... را بر پایه اخلاق بنا نموده بودند و با معیار اخلاق پیش می رفتند.

* عملکردهای غیر اسلامی نامداران و صاحب منصبان اسلامی در طول تاریخ تا به امروز سبب گشته است تا انگشت اتهام به سمت رسول خدا صلی الله علیه وآله نشانه رود. لذا بر همگان واجب است به میزان توانشان از این شخصیت الهی دفاع کنند.

* در زمینه برگزاری زیارت مقدس اربعین حسینی بر خود لازم می دانم از تک تک مؤمنانی که به هر طریقی در این امر سهیم بودند، تشکر نمایم. لازم است این مؤمنان بدانند که شعائر الهی امام حسین علیه السلام روز به روز بالنده تر خواهد شد. پس توصیه ی من این است تا بیش از قبل به این کشتی نجات چنگ زنند و در این راه از هیچ کوششی فروگذاری نکنند.

* مؤمنان در هر نقطه از جهان که هستند باید از همین امروز همت کنند تا موانع زیارت اربعین سال بعد را رفع نمایند و برای این مطلب با نهادها و ارگان های مسئول گفتگو نمایند تا این زیارت مقدس برای همگان از هر نقطه ی جهان و با هر شرایطی امکان پذیر شود.

* زیارت امام حسین علیه السلام باید به یک استثنا در تمام جهان تبدیل شود، و این امر نیاز به همت بلندی از سوی ارادتمندان به ایشان دارد